Boj s dopingem - Heslo Mezinárodní antidopingové agentury WADA
Foto: Facebook - WADA

Biatlonový mistr světa Alexandr Tichonov chce potrestat šéfa MOV Thomase Bacha

Boj s dopingem - Heslo Mezinárodní antidopingové agentury WADA

Mezinárodní arbitráž CAS se v poslední době zabývala odvoláním mnoha ruských sportovců a dnes zrušila trest pro dvacet osm z nich. Vrcholní ruští představitelé a sportovci považují tento krok za velké vítězství. Bývalý mistr světa v biatlonu Alexandr Tichonov se ovšem vyjádřil, že potrestat by zasloužil předseda MOV Thomas Bach.

Dvacet osm. To je počet ruských sportovců a sportovkyň, kteří uspěli u odvolání k soudu v Lausanne. Tito závodníci a jedenáct dalších byli suspendování v souvislosti s domácí olympiádou v Sochi 2014. 

Mezinárodní arbitráž CAS po dlouhém zkoumání rozhodla odvolat tresty pro dvacet osm sportovců a sportovkyň z Ruska. Dalším jedenácti zmírnila jejich zákaz startovat na závodech. Původně dostali tito sportovci doživotní zákaz startovat na mezinárodních závodech a olympijských hrách. Soud ovšem omezil jejich zákaz na Olympiádu v Pyeonchangu, která startuje za necelých osm dní. 

Rozhodnutí CAS bylo poněkud nečekané, ale to jsou naše olympijské hry a naše vítězství. Jen chci poblahopřát našim klukům, kteří byli omilostněni," prohlásil pro server championat.com místopředseda Vitaly Mutko a zároveň dodal, že bude bojovat za těch jedenáct, kterým byl trest pouze zmírněn. Podle něj si zaslouží startovat na OH.

Své nadšení vyjádřili i další vrcholní představitelé ruské vlády a bývalí sportovci. Mezi jinými i biatlonový mistr světa Alexandr Tichonov. Ten sice stejně jako ostatní byl spokojený, že soud zrušil tresty, na druhou stranu ale myslí, že takhle by to skončit nemělo. Chci, aby viníci byli potrestáni za falešné obvinění. Je nutné potrestat i Thomase Bacha. Musí být potrestáni za obvinění ruských sportovců. Pokud budeme i nadále bezzubí a nebudeme se bránit, může to samé nastat i před letní olympiádou."

129 11