I když Štědrý den bude oficiálně za více jak měsíc, všechny supermarkety, hypermarkety i obchodní centra nám hlásí, že čas vánoční se nezadržitelně blíží. Všudypřítomné vánoční stromky, vánoční dekorace a předvánoční akce přímo křičí na všechny kolemjdoucí. Stejně ovšem všechny nakupující lákají i regály plné vánočních kolekcí, cukroví a jiných sladkostí. Tyto výrobky ovšem obsahují mnoho cukru, náhražek, náhražek náhražek a dalších látek, které tělu zrovna moc nepřispívají. A pokud děláme cukroví i veškeré ostatní občerstvení doma, děláme je dle tradičních receptů, do kterých se často používá velké množství másla, cukru a dalších ingrediencí, které zdraví a kondici také moc nepřidají. A po takových hodech nám nezbývá, než si povolit opasek či rozepnout košili, jelikož většina z nás neskončí u jednoho kousku a může tím negativně ovlivnit celoroční snažení. Nejde o to, že bychom si měli přes Vánoce neustále odříkat a zakazovat jíst tyto pochutiny, pokud si ale chceme udržet svou postavu, měli bychom se pokusit o zdravější variantu tradičního cukroví či zkusit nový a zdravý druh cukroví či dalších jídel typických pro Vánoce. A i když jsou tyto recepty oproti těm tradičním trochu finančně náročnější, nebudete si alespoň vyčítat, že jste zase přes Vánoce přibrali.
Prvním receptem, který si v tomto článku uvedeme, je recept na zdravou vánočku.
Celozrnná vánočka
Jde o recept na malou vánočku. Pokud toužíte mít vánočku normální velikosti, použijte dvojnásobné množství ingrediencí.
Ingredience:
- 150 g celozrnné mouky (např. pšeničné)
- 100 g hladké mouky
- 30 g másla
- 50 g cukru
- Špetka soli a muškátového oříšku
- Jeden žloutek (+ 1 vejce použijeme na potření)
- Půl baličku kvasnic
- 120 ml mléka
- Kůra z jednoho citrónu
- 1 lžička vanilkového aroma
Postup:
Oba druhy mouky smícháme v míse. Mezitím si z trochy cukru, kvasnic a trochy teplého mléka vytvoříme kvásek, který necháme na teplém místě odpočívat. Poté si rozmixujeme máslo se zbytkem cukru a žloutkem a přidáme k moukám společně se všemi zbývajícími ingrediencemi (včetně kvásku) a vypracujeme těsto. Vypracované těsto necháme kynout na teplém místě asi ½ hodiny. Poté si už z těsta vyválíme válečky a pleteme vánočku tak, jak jsme zvyklí. Nakonec vánočku potřeme rozmíchaným vajíčkem, propícháme špejlemi, aby se nám nerozpadla, a poté už pečeme při 180 °C asi ½ hodiny. Dobrou chuť!
Linecké cukroví
Dalším receptem je zdravá varianta tradičního lineckého cukroví.
Ingredience:
- 250 g žitné mouky
- 125 g třtinového cukru
- 80 g kokosového oleje
- 1 vejce
- ¼ kypřícího prášku do pečiva
- Marmeláda podle chuti (ideální je ovšem s vysokým obsahem ovoce a slazená stévií)
Postup:
Všechny uvedené suroviny mícháme v misce. Těsto uválíme a vykrajujeme tvary dle fantazie. Poté pečeme v troubě na 200 °C asi 10 – 15 minut. Po upečení necháme vychladnout a slepujeme marmeládou. Přejeme dobrou chuť!
Oříškovo-vanilkové rohlíčky
Posledním uvedeným receptem budou zdravé vanilkové rohlíčky.
Ingredience:
- 170 g pohankové mouky (můžeme použít i celozrnnou špaldovou)
- 200 g vlašských ořechů
- Špetka soli
- Citronová kůra
- 100 g medu či jiného přírodního sladidla
- 1 vejce
- Vanilka z vanilkového lusku (či vanilkový extrakt)
- 40 g sušeného ovesného mléka na obalení
Postup:
Ořechy nameleme najemno, smícháme se solí, citrónovou kůrou, medem, vejcem, vanilkou. Vše promícháme a tím se uvolní tuk z ořechů. Ke směsi postupně přimícháme mouku. Vzniklé těsto zabalíme do fólie a dáme přes noc odležet do lednice. Druhý den vytvarujeme z těsta rohlíčky a pečeme 10 – 15 minut ve vyhřáté troubě na 175 °C. Ještě teplé rohlíčky obalíme v sušeném mléce.
Doufáme, že vám cukroví i vánočka budou chutnat!
Napsala: Marie Linhová