Nakrojené mango
Foto: http://www.salek-caje.cz

Proč si zamilovat mango?

Nakrojené mango

V článku najdete odpovědi na otázku, proč byste měli začít jíst mango, ba dokonce si ho přímo zamilovat!

Že toto exotické ovoce znáte, o tom vůbec nepochybujeme. Ale jestli ho alespoň jednou týdně přidáte do svého nákupního košíku, o tom už trochu ano. A tak vám přinášíme hned několik důvodů, proč byste si toto skvělé ovoce měli také oblíbit!

Nakrojené mango Zdroj: www.salek-caje.cz
1) Velký zdroj vitamínů

Běžně velký plod manga je bohatým zdrojem beta-karotenu a vitaminu C. Zralá dužina je lehce stravitelná a beta-karoten se z ní snadno vstřebává do těla, kde se řeměňuje na vitamin A.
Vitamin C a beta-karoten jsou antioxidanty. Ačkoliv si tělo vytváří antioxidanty vlastní, podporují antioxidanty ve stravě obranné mechanismy těla a chrání před volnými radikály. Konzumace manga tak chrání jaterní buňky před poškozením, a tak zabraňuje vzniku onemocnění jater, včetně rakoviny.

2) Dokonalá pleť

Že je mango plné vitamínů a antioxidantů, to jsme si již řekli. Že ale právě toto složení je skvělou výživou pleti, a to jak při vnitřním, tak při zevním užití, ještě ne.
Udělejte si doma lehce zdravou pleťovou masku – rozmačkané mango smíchejte s bílým jogurtem a kapkou mléka, nechte 10-15 minut působit a poté opláchněte teplou vodou.

3) Posílení imunity

Mango je i skvělý pomocník při prevenci. Jeho konzumace udržuje obranschopnost našeho organismu na vysoké úrovni. Při jeho konzumaci brzy sami uvidíte výsledky v podobě silnějšího imunitního systému a jen občasného nachlazení či infekce.

4) Ideální svačina při hubnutí

Přestože je mango samo o sobě dost sladké, stále se řadí do skupiny zdravých (dietních) potravin. Můžete si ho tedy bez výčitek dopřát k svačině mezi jídly. Mango totiž odvádí z těla kromě toxinů a škodlivých látek také nadbytečnou vodu.

5) Pozitivní vliv na zažívání

Mango kromě jiného také optimalizuje činnost střev a trávicí soustavy, má mírné močopudné a projímavé účinky. Obsahuje hodně buničiny, to vysvětluje jeho pozitivní vliv na činnost trávicí soustavy.

6) Lepší zrak

Jedno běžně velké mango obsahuje zhruba 72% doporučené denní dávky vitamínu A, který je nezbytný pro správnou výživu a funkci očí. Mango je doporučováno zejména lidem se syndromem suchých očí či šeroslepostí.

A dalších spousta důvodů, jako že díky své chuti přináší radost ze života, lepší náladu, rychlé doplnění energie, přírodní afrodiziakum....a prostě je zkrátka moc dobré!

A jak se takové mango vlastně jí? Nejčastěji uvidíte mango rozříznuté na dvě půlky, kdy se při krájení vyhnete pecce uprostřed. Každou polovinu rozkrájíte na malé kostičky a následně vytlačíte směrem ven.

A tady je hned jeden recept, jak mango připravit:

MANGOVÁ ZMRZLINA

Ingredience:
1 zralé mango
bazalka
sladidlo dle chuti (cukr, med, nic – banán a mango je samo o sobě dost sladké)
bílý řecký jogurt (nemusí být)

Postup:
Mango nakrájejte na menší kousky a dejte na pár hodin do mrazáku zmrznout. Podle výkonu svého mixéru zmrzlé mango buď nechte trochu rozmrznout, nebo hned hoďte do mixéru. Vznikne vám SORBET, což je vlastně taková dřeň. Kdo by případně chtěl zjemnit nebo osladit, přidejte cukr s jogurtem dle potřeby. Pro zvýraznění chuti ještě rozmixujte s bazalkou!

Dobrou chuť! 
 

Autor: Tereza Rýparová
479 0