Jiří Prskavec
Foto: Facebook - Jiří Prskavec Official

Kvalifikace Tokyo 2020 - Vodní slalom

Jiří Prskavec

Vodní slalom bývá již tradičně velmi silným sportem českého týmu. Na posledních hrách zazářil bronzem Jiří Prskavec a nebýt chyby Kašpara s Šindlerem v jedné z posledních branek, mohli jsme mít i zlato, případně další medaili, o kterou se statečně prala Kateřina Kudějová. Na hrách v Tokyu však bude jedna velká změna, se kterou mnozí nesouhlasili.

Nejednoho nespokojeného diváka, funkcionáře či sportovce měla kauza ohledně debl canoí. Tato disciplína byla totiž především kvůli genderovému vyvažování vyřazena z olympijského programu, což pravděpodobně způsobí její totání zánik. A tak místo deblířů, mezi kterými uspěli na pódium pod pěti kruhy Volf se Štěpánkem, Jiras s Máderem či Šimek s Rohanem, se na olympiádě 2020 představí kanoistky. A tak fanoušci budou svědky pouze "singlových" závodů. V současné době sice závody mužských dvojic kanoi zanikají, ale ještě tato problematika může mít dohru. Sepsané petice a nesouhlasy mnohých federací by mohly vést k obnově této disciplíny. Ovšem ne dříve než do 2 let. Nyní získává čím dál více na popularitě smíšený debl. 

Co se týče kvalifikace na hry 2020, tak každá země v rámci olympijských her v Tokyu bude moci nominovat nanejvýš 4 závodníky, a sice jednoho v každé disciplíně. V kajakářských disciplínách se nominuje na hry celkem 48 závodníků, 24 v každém pohlaví. V kanoistických disciplínách to bude celkem 34 závodníků, tedy 17 mužů a 17 žen. Stěžejním kvalifikačním bodem pro olympijské hry bude MS 2019 ve španělském La Seu d'Urgell, odkud se dle výsledků kvalifikuje hned 18 lodí mezi kajakáři a kajakářkami a 11 lodí mezi kanoisty a kanoistkami. A právě světový šampionát by mohl znamenat rovnou pro Českou republiku čtyři místenky. Pokud by se českým závodníkům nepodařilo získat kvalifikační místo v září 2019 na švětovém šampionátu, bude následně již jen jedna možnost, a sice na evropském šampionátu na podzim roku 2019, odkud se kvalifikuje pouze jeden, nejvýše postavený závodník, jehož národní výbor v dané disciplíně ještě žádného jiného závodníka nenominoval. 

:CZE Češi v kvalifikaci o LOH 2020

Postup z MS 2019 Postup z ME 2019
K1 muži Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro questionmark
K1 ženy Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro questionmark
C1 muži Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro questionmark
C1 ženy Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro questionmark

306 0