Český kajakář Vít Přindiš.
Foto: facebook.com/vitprindis1

Čeští vodní slalomáři se těší na mistrovství světa

Český kajakář Vít Přindiš.

Už v úterý začíná ve francouzském Pau mistrovství světa ve vodním slalomu. Po 24 letech budou na jednom místě o medaile bojovat vodní slalomáři i sjezdaři. Na startu nebudou chybět ani čeští obhájci vítězství Kateřina Kudějová a Jiří Prskavec, představí se i celkový vítěz letošního Světového poháru Vít Přindiš.

Kajakářce Kateřině Kudějové se v letošní sezoně příliš nedařilo. V závodech Světového poháru postoupila do finále pouze jednou. Jistou naději však může vzbuzovat fakt, že postup se jí povedl v posledním závodě před světovým šampionátem. Snad se jedná o náznak stoupající formy a i psychické povzbuzení před nejdůležitějším závodem sezony. Sama kajakářka udává jako svůj cíl postup do finále: "Hlavní je se dostat do finále. To bych byla moc ráda, kdybych se tam dostala.“

Tři nejlepší vodní slalomářky na MS 2015, uprostřed zlatá Kateřina Kudějová Zdroj: facebook.com/kackakudejova/

Po letošních úspěších Víta Přindiše zůstává možná trochu v ústraní kajakář Jiří Prskavec. Obhájce světového titulu se však umí na vrcholné závody připravit, což potvrdil i na letošním mistrovství Evropy, kde se na neoblíbeném tacenském kanálu radoval z bronzové medaile.

V dějišti světového šampionátu letos strávil bronzový medailista z loňské olympiády téměř dva měsíce. Důvodem byla specifičnost zdejšího umělého kanálu, v němž se voda hodně mění. "Ty překážky nejsou udělané klasicky z plastu, čímž dělají relativně čitelnou vodu, ale jsou tam naházené kameny, teče to strašně rychle. A v nějakých místech si dělá voda, co chce, mění se, během sekundy může být o půl metru výš," uvedl Prskavec. Po měsíci tréninku na francouzském kanále už si ale začal být jistější. Přišel na to, kde jsou potřeba delší nájezdy do branek a kde naopak může nájezd urychlit. Kromě tréninku na kanále si Prskavec letos v přípravě počítal i kalorie, aby shodil v zimě nabraných 6 kg a dostal se na svoji závodní váhu 68 kilogramů. Jenom běhání mu tentokrát totiž k hubnutí nestačilo, jelikož přes zimu nabral víc svalové hmoty.

Před blížícím se závodem si čtyřiadvacetiletý kajakář věří. Je si vědom své rychlosti a zároveň ví, že se musí vyvarovat lehkých chyb, které ho letos několikrát připravily o vítězství. Nedávno dokonce slíbil svému otci a trenérovi v jedné osobě, že když ne letos, tak příští rok mu určitě přiveze trofej pro mistra světa zpátky, aby mu nadále mohla zdobit obývací pokoj.

Jiří Prskavec u kanálu v Pau, dějišti MS 2017 Zdroj: facebook.com/slalomprskavec/

První český kajakář, jenž celkově vyhrál Světový pohár, Vít Přindiš, se zúčastní mistrovství světa potřetí. V letech 2010 a 2014 vypadl v semifinále, proto není divu, že nyní se chce soustředit právě na semifinálový závod: "Já bych se hrozně rád dostal do finále. Vím, že to možná zní jako nízký cíl, ale v té světové konkurenci je to finále vždycky strašně nabitý a ten krok ze semifinále do finále je hrozně těžký.“ Z kanálu v Pau není příliš nadšený: "Hraje tam roli štěstí víc, než by podle mě mělo." Přesto se na mistrovství světa těší a svojí pozici aktuálně nejlepšího kajakáře světa se nebojí: „To číslo má každý nějaké na sobě a nerozhoduje to o výsledku. Ta startovní a cílová linie je pro všechny stejná."

Vít Přindiš po třetím vítězstvím v závodě Světového poháru 2017 Zdroj: facebook.com/vitprindis1/

Mistrovství světa začne ve středu závody hlídek, nejúspěšnější česká disciplína poslední doby, kajak mužů, vypukne ve středu 27. září, semifinále a finále jsou na programu o dva dny později. Českému fanouškovi se však vyplatí sledovat všechny disciplíny - letos se například často dařilo deblkanoistům Jonáši Kašparovi s Markem Šindlerem nebo mladé Tereze Fišerové v nové olympijské disciplíně kanoistek. Navíc si světový šampionát připravil jednu novinku. Poprvé od roku 1993 bude mistrovství světa společné pro vodní slalomáře i sjezdaře.

Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem Zdroj: facebook.com/KasparSindler/

126 0