Každý z nás to asi zná. Bolest zad, rukou nebo kolen po náročném dni v práci nebo ve škole. Na snad všechny typy bolestí existuje nějaký lék, ale u problémů tohoto druhu Vám bude stačit k regeneraci jen a pouze tenisový míček! Možná je to překvapující, ale díky svému elastickému povrchu z kaučuku vhodná masáž tenisovým míčkem opravdu pomáhá.
Každý z nás reaguje na bolest jinak, proto nemusí nutně pro všechny tyto cviky fungovat. Cviky s tenisovým míčkem nenahradí lékaře, přesto mohou být velmi nápomocné.
Krk
Po dlouhém dni v kanceláři nebo ve škole často přichází ztuhlost krku. Pomocí tenisového míčku můžeme ztuhlé svaly opět natáhnout a zbavit se tak nepříjemného pocitu. Jak na to?
Lehněte na záda na podlahu a pod krk si vložte dva tenisové míčky. Hlavou pohybujte nahoru a dolů tak, aby se míčky pohybovaly do zadní části krku a zpět. Po zhruba minutě začněte otáčet hlavu do stran. Když bude vaše hlava na straně, kývněte hlavou jako při první části cviku.
Ramena
Bolest krku pociťují zejména lidé pracující v kanceláři. Ti, kteří pracují manuálně, nejčastěji trápí ramena. Bolest může vyvolat i špatné držení těla nebo například opakovaný úklon těla (odklízení materiálu lopatou). I proti těmto bolestem může pomoct tenisový míček.
Lehněte si na záda na podlahu a míček umístěte do míst, kde máte lopatku. Tělem pohybujte tak, aby se míček rozpohyboval. Vhodným masírováním uvolníte skupinu svalů, která zdvihá ramena.
Dolní část zad
Zvláště nepříjemná a častá bolest. Vzniká špatnou polohou při spánku nebo také nesprávným rozložením klenby na chodidle. I pro tento případ může pomoct jednoduchý míček.
V poloze na zádech si položte dva míčky mezi žebra a pánev. Pohybujte pánví tak, aby se míčky dostaly do dolní části páteře. Pokud se dostanete do místa bolesti, pohyb zpomalte. Jestliže se míčky dostanou do blízkosti obratlů, váhu těla na lopatkách odlehčete. Velmi důležité je při tomto cviku hluboké a pravidelné dýchání. Cvičení provádějte alespoň šest minut.
Držení těla
Jeden z největších problému moderního světa. Lidé drží své tělo špatně při stání, sezení i ležení. Tyto krátkodobé bolesti mohou vyvolat až dlouhodobé problémy, které se projeví zejména při stáří.
V pozici na zádech si míčky umístěte pod horní část páteře. Ruce si položte za hlavu, jako byste dělali sklapovačky a pokuste se jí zvedat. Bradu tlačte k hrudníku, boky se snažte třikrát zhluboka nadýchnout a vydýchnout. Tímto způsobem přenesete váhu většiny těla na místo, kde jsou míčky. Následně se snažte ohnout v opačném směru. Cvik opakujete čtyři minuty.
Bedra
Dlouhodobé sezení, vysoké podpatky nebo namáhavé cvičení způsobují bolest všech typů svalů v oblasti pánve a hýždí, které často vyúsťují až v bolesti nohou.
Lehněte si na bok a míček vložte mezi podlahu a bedra. Pohybujte se tak, abyste míčkem dělali krouživý pohyb a tento pohyb opakujte na obou bocích alespoň desetkrát.
Stehna
Pokud se pustíte do sportu, často se může dostavit bolest stehen. Zvláště po běhu nebo jízdě na kole mohou být stehna velmi ztuhlá, na jejich uvolnění stačí jen tenisový míček.
Posaďte se na židli a míčky si vložte pod stehna z jejich vnější části. Následně nohu ohněte a napínejte, vše celkem třicetkrát. Důležité je, aby se míčky posouvaly nahoru a dolů.
Kolena
Jak mohou míčky pomoci k uvolnění kolen? Princip je jednoduchý, posuny míčků můžete masírovat spoje mezi stehnem, kolenem a kostmi bérce.
Sedněte si na židli, ohněte nohy a do ohybu vložte míčky. Ohýbejte více a více, je důležité vytvářet tlak na míček. V bodě největšího stlačení míčku setrvejte pár vteřin a následně povolte napětí. Obě nohy desetkrát napněte a desetkrát povolte.
Chodidla
Kdo by to neznal. Celý den na nohou, nesprávná obuv či velké podpatky vyvolávají nesnesitelnou bolest chodidel, která může vyústit až v bolesti dolní části zad.
Míček položte na podlahu, stoupněte si na něj jednou nohou, na kterou přeneste váhu. Nohou pohybujte tak, aby míček jezdil od paty k bříšku chodila. Cvik provádějte na každé noze jednu minutu.