Český brokový střelec Jiří Lipták
Foto: Facebook - Jiří Lipták

Pět letenek na olympiádu do Paříže. Přidají čeští střelci další?

Český brokový střelec Jiří Lipták

Hlavní sportovní události o kvalifikaci na olympijské hry v Paříži, které se konají příští rok, teprve budou. Česká republika již však získala pět místenek a všechny se podařily českým sportovcům vystřílet.

Vypadá to, že česká střelba se dostává na výsluní, a to nejen v jedné disciplíně. V roce 2021, kdy se konaly odložené letní olympijské hry v Tokiu, jsme zažili opravdu snový okamžik, kdy Jiří Lipták se stal olympijským vítězem v trapu a na stupních vítězů mu sekundoval David Kostelecký, olympijský šampion z Pekingu 2008 a stříbrný právě z Tokia. Právě Jiří Lipták se loni stal evropským šampiónem, což zajistilo Česku v disciplíně trap první místenku. Davidu Kosteleckému, případně další českým střelcům se ještě druhou místenku vystřílet nepodařilo.

A právě mužům se v poslední době daří vice než ženám. V podobné disciplíně, která se však nazývá skeet, vystřílel na stejné akci místenku střelec Jakub Tomeček, kterému v Tokiu jen těsně uniklo finále a nyní má plán se probojovat do Paříže a tam se dostat do finále. O druhou místenku budou usilovat s největší pravděpodobností Tomáš Nýdrle a Radek Prokop.

Petr Nymburský vystřílel místenku v malorážce na 3x40 ran, když vybojoval zlato na ME 2022. Jiří Přívratský sice bral v té samé disciplíně bronz, ale kvůli přerozdělování 2 místenek byl první pod čarou a musel vyčkat. To ovšem netrvalo dlouho. Na loňském MS v Káhiře se ve vzduchové pušce prokousal až na 5. místo, což mu vyneslo místenku na olympiádu. Právě s Přívratský a Nymburský se v posledních měsících prezentují ve skvělé formě, a tak je tu velká pravděpodobnost, že právě oni dva pojedou na OH a mají tam i možnost nastoupit v obou disciplínách. Nicméně o další místenku a účast na OH v těchto dvou disciplínách určitě zabojují účastníci předchozích her Filip Nepejchal, David Hrčkulák a také František Smetana, pro kterého by se jednalo o první hry.

Mezi ženami máme zatím pouze jedno místo, a to poměrně překvapivě vybojované. Věkem ještě juniorka Veronika Blažíčková získala stříbrnou medaili v malorážce na 3x20 ran na loňském evropském šampionátu, což jí vyneslo místenku na OH. Pokud to však bude ona, kdo pojede reprezentoval Česko, to se teprve rozhodne příští rok.

Možností kvalifikovat se ve sportovní střelbě na olympijské hry v Paříži je ještě dost, i tak už je ale pozitivní, že Česká republika vybojovala již 5 místenek, a to hlavně v disciplínách, kde má velmi silné zastoupení a může bojovat o cenný kov. V dalších disciplínách však Češi tak bojují o olympiádu. Kromě již dříve zmíněných mužských se o Paříž chtějí určitě porvat rychlopalní Martin Strnad, Martin Podhráský, Matěj Rampula a Tomáš Těhan, pistoláři Pavel Schejbal a Jindřich Dubový. Mezi ženami určitě skeetařky Barbora Šumová a Martina Skalická, v trapu již bude chtít prodat své možnosti Zina Hrdličková, dcera olympijského vítěze z Barcelony 1992 Petra Hrdličky. Mezi střelkyněmi z pistolí určitě zabojuje sestra Pavla Schejbala, Veronika, Anna Dědová a malorážce a vzduchovce budou bojovat také o svoji první účast pod pěti kruhy Aneta Brabcová a Lucie Brázdová. Komu se podaří vystřílet další místenky, ukáže teprve čas. Nejbližší akcí jsou evropské hry ve Wroclawi, kde se však přerozděluje pouze 1 místo. Dokáže se tam někdo z českých reprezentantů probojovat na olympiádu?

37 0