Mladá česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová
Foto: https://www.facebook.com/NowiS-Team-108339256174475/

Zdráhalová kdysi vyměnila hokejové brusle za rychlobruslařské, dnes má nakročeno na olympiádu

Mladá česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová

Start na olympijských hrách si rychlobruslaři zajistí až podle výsledků v úvodních dílech Světového poháru, který začíná příští týden. Ambice startovat v českém dresu na pchjončchangském ledě má vedle stálic Sáblíkové a Erbanové i mladá Nikola Zdráhalová.

Teprve jednadvacetiletá reprezentantka začínala podobně jako Karolína Erbanová s hokejem. S hokejkou se po ledě proháněla už od svých čtyř let, ale potom se na olympiádě dětí a mládeže postavila na start rychlobruslařského závodu. Tato disciplína ji zaujala natolik, že její maminka napsala mail Petru Novákovi, trenérovi Martiny Sáblíkové. Po dvou letech přišla odpověď a Zdráhalová absolvovala s Novákovým týmem první soustředění. Tehdy byla postavena před klíčové rozhodnutí – buď rychlobruslení, nebo hokej. Tatínek se s jejím výběrem zpočátku těžce smiřoval a i samotné Zdráhalové se po hokeji občas zasteskne, ale svoji volbu by neměnila.

A není divu. Letos si už zlepšila osobní rekordy na 1 500 i 3 000 metrů a její sezónní cíl, kvalifikace na olympijské hry, se zdá být blízko. Trenér Novák o její účasti na sportovním svátku nepochybuje a dokonce tvrdí, že se Zdráhalová v Pchjongčchangu může probojovat i do první desítky. Kromě dvou zmiňovaných tratí by se na olympiádě mohla představit i v závodě s hromadným startem. Podle mnohých by jí jakožto bývalé hokejistce mohla tato kontaktní disciplína vyhovovat. Ona sama však říká, že raději jezdí sama, nemá ráda strkanice.

Ani jiné dovednosti z hokeje prý využít nemůže. V rychlobruslení se používají delší nože, brusle jsou méně stabilní a největší rozdíl Zdráhalová spatřuje v klapačkách, díky nimž mají rychlobruslaři volnou patu.

Nowis Team v nových tréninkových kombinezách, Nikola Zdráhalová stojí uprostřed Zdroj: www.facebook.com

O účasti v Koreji se rozhodne na prvních čtyřech závodech Světového poháru. Zdráhalová musí zajet limit a ještě se vejít do určitého počtu závodnic. Za nejdůležitější považuje závody v Kanadě a Americe, kde je díky nadmořské výšce nejrychlejší led a tím pádem i největší šance zajet rychlý čas.

Cenné rady by jí před klíčovými závody mohla poskytnout její spolubydlící Martina Sáblíková. S trojnásobnou olympijskou vítězkou si mladá česká rychlobruslařka občas zažije i krušné chvíle. Zejména před důležitými závody, kdy graduje nervozita, umí být Sáblíková na svou kamarádku i nepříjemná. Ale jak Zdráhalová přiznává, Sáblíkovou chápe. „My se uklidňujeme navzájem, takže nemůžu říct, že by to bylo jen z její strany,“ dodává Zdráhalová.

S legendou nejen českého krasobruslení ji spojuje láska ke psům. Obě si pořídily jorkširského biewera a kromě rychlobruslařských závodů se také zúčastnily vrcholných závodů v cyklistice – Zdráhalová skončila v roce 2014 časovce juniorek na 27. místě. Mladší z dua teď doufá, že spolu budou v únoru závodit v Pchjongčchangu.

Kvůli účasti na olympiádě si Zdráhalová odložila na příští rok i maturitu. Před loňskou sezonou ji zbrzdila mononukleóza, letos zůstala během léta zdravá a příprava na sezonu se jí vydařila. Trochu má strach z neustálého střídání časových pásem během sezony, aklimatizace jí nedělá dobře. „Ale je to pro každého stejné. Musím to zvládnout.“ Se stejným odhodláním jistě vstoupí i do kvalifikačních závodů a v únoru si snad česká rychlobruslařka, jejímž maximem ve Světovém poháru je 6. místo v závodě s hromadným startem, splní jeden ze svých snů.


 

408 0