Karolína Erbanová
Foto: www.facebook.com/KarolinaErbanova.cz

Světový pohár rychlobruslařů zahájen. Erbanová se prezentovala sedmým místem

Karolína Erbanová

Na úvod se skvěle prezentovala Karolína Erbanová, která potvrdila, že patří do světové špičky. Sedmé místo ze závodu na 500 metrů je na úvod fantastické.

V elitní skupině závodu na 500 metrů se představila Karolína Erbanová proti ruské závodnici Olze Faktulině, kterou v finiši porazila o více než 2 desetiny. Výsledný čas 38,07 sekundy je na úvod sezóny více než slibný. Díky sedmému místu si Karolína připsala do hodnocení Světového poháru 40 bodů. Za vítěznou Japonkou Nao Kodaira zaostala o pouhých 78 setin sekundy. 

Nedlouho po ní se prezentovali poprvé na světové scéně muži v týmovém závodě. Bývalého polského reprezentanta Sebastiana Druszkiewicze doplnili junioři Sebastien Briešťanský a Jakub Kopřiva. Při svém debutu sice skončili na poslední 13. pozici, ale smutnit nemusí. Zajeli si skvělé sezónní maximum 4:10,44 minuty a připsali si prvních 16 bodů do hodnocení SP. Zvítězilo družstvo Korejců v čase 3:40,20 minuty. 

České rychlobruslařky nastoupily do stíhacího závodu ve složení Martina Sáblíková, Nikola Zdráhalová a Natálie Kerschbaummayr. Po celou dobu závodu bylo slyšet mohutné povzbuzování kouče Petra Nováka, který hnal své svěřenkyně za časem co nejblíže třem minutám. Nakonec z toho byl výkon 3:07,30 minuty. Ve finále z toho bylo 9. místo a mírná nespokojenost. Na OH se totiž kvalifikuje přímo na základě výsledků ze světových pohárů pouhých 8 družstev. Svěřenkyně Petra Nováka tak budou muset v této disciplíně stlačit čas nejlépe pod 3:04min, aby se vešly do kvalifikační mety. 

V pátek se na startu představili Češi také v semifinále závodů s hromadným startem. Nikomu se bohužel do finálového klání postoupit nepodařilo. V prvním ženském semifinále se představila Nikola Zdráhalová, která se nakonec bez zisku jediné sprinterské prémie umístila na 12. místě, za což získala dva body do hodnocení SP. O něco lépe se zadařilo Natálii Kerschbaummayr. Ani ona nepostoupila do finále, ale díky 11. pozici si připisuje 4 body. 

Mezi muži se nejdříve představil Sebastian Druszkiewicz, který však za 18. místo v semifinále body nebere, stejně jako Jakub Kopřiva, jenž se umístil v semifinále číslo dvě rovněž na osmnácté příčce. 

140 78