Česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová
Foto: zimbio.com

Roste nám nový talent na "pětku"? Zdráhalová si zajela fantastický osobní rekord

Česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová

Pětikilometrová trať v ženském podání byla v rámci světového poháru v norském Stavangeru plná překvapení. Zatímco Martina Sáblíková nedosáhla kvůli zdravotním trablům na triumf, Nikola Zdráhalová naopak českého fanouška velmi mile překvapila. Zajela si totiž skvělý osobní rekord, což značí, že Martině Sáblíkové roste na této trati vážná nástupkyně.

Ne jeden, ale rovnou dva zdravotní trable limitovaly českou rychlobruslařskou kometu Martinu Sáblíkovou. Kromě toho, že se prala s virózou, má pořád mírné svalové problémy. V rozhovoru prozradila, že se jedná o její levou stranu, kterou potřebuje k zatáčení. Bolest vystřeluje ze zad přes hýždě až do lýtek. "V zatáčkách bych měla zrychlovat, což se mi úplně v posledních dnech nedaří. Ani na tréninkách jsem toho moc neodjezdila. Proto jsem opravdu ráda za to, co jsem v závodě na 5km předvedla. Třetí místo je úžasné. Ovšem ještě více mě těší čas pod sedm minut a také fakt, že jsem se díky tomu již dokázala kvalifikovat na olympiádu na této trati." prozradila trojnásobná olympijská šampionka. 

Ovšem pětikilometrová distance by dlouho nemusela být v české  podání pouze záležitostí Sáblíkové. V rámci divize B se jí v norském Stavangeru zúčastnila hned dvojice reprezentantek. Pro Natálie Kerschbaummayr se jednalo o premiérový start na této trati na velké seniorské akci a stanovila si velmi slušný osobní rekord 7:28,28 min. Ovšem skvělého výsledku, který nejspíš nečekal ani sám trenér Petr Novák, dosáhla Nikola Zdráhalová. 

Do závodu nastupovala s nejlepším osobním výkonem 7:17,00 min, který není na tak mladou závodnici špatný. Ovšem v prvním startu v této sezóně na nejdelší ženské trati si posunula hranici osobního maxima o více než 5 sekund až na 7:11,76 min. A s takovým výkonem se již dá soupeřit i v divizi A, i když třeba na samotném chvostu. Posun rekordu o více než pět sekund snačí, že překonání sedmiminutové hranici by nemuselo být pro Nikola nesplnitelným cílem v brzké době. Možná již v letošní sezóně. 

O necelou sekundu před mladou Češkou skončily Belgičanka Jelena Peeters a Běloruska Mariya Zueva, které se již minulosti na této trati pravidelně objevovaly v divizi A. Díky svému času dosáhla Nikola v divizi B na konečné 6 místo a 11 bodů do hodnocení světového poháru. Kam až to Nikola dotáhne na nejdelší trati v letošní sezóně?

185 95