Trenér Rychlobruslařek Petr Novák
Foto: Facebook - Martina Sáblíková

Novák: Na olympiádě máme medailové ambice na všech tratích

Trenér Rychlobruslařek Petr Novák

Trenér české rychlobruslařské reprezentace Petr Novák se nikdy netajil velkými plány a cíly. Ovšem z jeho úst se nikdy nejednalo o slova do větru. Nyní před olympijskou sezónou hlásí, že by rád se svými svěřenkyněmi zabojoval o cenné kovy na nadcházejících Olympijských hrách v Pyeongchangu na všech tratích.

Psal se rok 1998 a trenér Petr Novák byl hostem studia České televize. Nebylo to však žádnou náhodou, nýbrž během vysílání Zimních Olympijských her v Naganu. Tehdy prohlásil, že jednou vychová olympijskou vítězku v rychlobruslení. A svůj slib splnil. Martině Sáblíkové bylo tehdy 11 let a s bruslením teprve začínala. 

Medailové ambice naplnil u Martiny ve Vancouveru a také v Sochi. A jak to má vlastně pro nadcházející olympiádu v Jižní Koreji? Dle samotného kouče nebude Martina jedinou rychlobruslařkou, která bude mít velkou šanci se poprat o medailový příděl. 

V rozhovoru pro Českou televizi potvrdil, že má se svými svěřenkyněmi reálnou šanci útočit až na zisk pěti cenných kovů. Sáblíková by se měla kromě svých tradičních tratí pokusit probojovat na OH také do závodu s hromadným startem, kde by mohla překvapit. Navíc pomůže českému týmu v boji o účast ve stíhacím závodě, kterého se bude moci zúčastnit pouze osm družstev. 

Nikola Zdráhalová se v letošní sezóně upne především na tratě 1.500 metrů a také tři kilometry. A k tomu navíc si vezme právě "hromadňák". Na druhou stranu Karolína Erbanová by měla jezdit méně patnáctisetmetrovou trať a zaměřit se hlavně na pětistovku a její nejsilnější kilometr. 

Když Petr Novák zmínil možnost útoku až na pět medailí, měl s největší pravděpodobností na mysli toto složení: 500m a 1.000m (Karolína Erbanová), 1.500 m, 3.000m a 5.000 m (Martina Sáblíková) a hromadný start (Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová). Ano, i Zdráhalová již v massáku pronikla do nejlepší desítky a v případě olympijského startu nemusí být úplně bez šance na překvapivý úspěch. Ve výčtu máme nyní šest soutěží a ve všech budou mít šanci české rychlobruslařky bojovat o cenný kov. Pokud se však dostanou na hry i do závodu stíhaček, mohou překvapit i tam. V malé konkurenci osmi týmů stačí vskutku porazit 5 týmů a dosáhnout na medaili. Nic není nemožné. 

V současné době se český tým nachází doma. Martina Sáblíková převzala na Pražském Hradě ocenení od prezidenta Miloše Zemana a v neděli vyráží s týmem se připravovat do Itálie. Následně je čeká opět již osvědčený Inzell a poté už Heerenveen, kde se od 10. listopadu uskuteční první závody Světového poháru. Ty budou důležité pro všechny účastníky, jelikož se jedná o hlavní cestu, jak se probojovat na olympijské hry. 

217 51