Daniel toužil po studiu v USA již od střední školy, kdy patřil k nejlepším juniorským kladivářům v české republice a dokonce závodil i na šampionátu středních škol v katarském Dauhá. Poprvé do Spojených států přicestoval v roce 2012 na Northwood University do Michiganu a dá se říct, že kombinace studia a sportu se mu velmi zalíbila. Zalíbila se mu do takové míry, že se o 3 roky později do oblíbeného Michiganu vrátil a má tak stále ideální podmínky pro sport.
Jak se daří studentu matematiky ve státě, kde se točil legendární studentský film „American Pie“?
Proč sis vybral atletiku?
Bylo to tak trochu štěstí. Na gymplu jsme si totiž během tělocviku trénovali vrh koulí a mně to šlo prostě lépe než ostatním. Díky tomu jsem šel na středoškolské závody hned druhý den a tam si mě odchytl jeden z trenérů Hvězdy Pardubice.
Na jakou disciplínu se zaměřuješ?
Hod kladivem a diskem.
Máš atletický vzor?
Pravděpodobně ne. Nikdy jsem neměl v tom, co dělám vzory a spíše jsem se snažil zkombinovat to, co bylo nejlepší na lidech, kteří jsou lepší než já v tom, co dělají.
Dokážeš říct, který trenér Tě nejvíce vytáhl?
Tolik trenéru jsem neměl, ale nejdéle spolupracuji s Janem Bartůňkem a myslím si, že by to byl on.
Co je tvým atletickým snem, nebo cílem?
Snem je určitě olympiáda, protože to je nejvyšši atletická soutěž. Cílem je určitě momentálně finále na Divizi 2 NCAA Championships.
Jaký úspěch považuješ doposud za svůj největší?
Co se týče soutěží, tak by to bylo asi vítězství na juniorské republice, nebo stříbro z republiky do 22 let. Jinak samozřejmě největší úspěch jsou moje „osobáky“.
Proč si se vydal za studiem právě do USA?
Jednak proto, že věřím, že je to cennější zkušenost než třeba zůstat v ČR, ale taky proto, že se tu dá dělat sport i škola zároveň na dobré úrovni. V Česku je o dost těžší studovat univerzitu a zároveň denně trénovat, protože dojíždění, nebo třeba i vaření si sám pro sebe jsou velké problémy navíc, které v USA člověk nemá.
Jak se dá tedy konkrétně skloubit v USA trénink se studiem?
Už v předchozí otázce jsem to trochu naznačil. Dá se to skloubit snad nejlepším možným způsobem. Škola a tréninky jsou prakticky ve stejném místě a na jídlo si stačí zajít jen do jídelny. Díky tomu jsou přesuny časově nenáročné a škola s tréninky jsou prakticky jediné dvě aktivity, které sportovec v USA dělá.
Kdybys měl srovnat zázemí mezi ČR a USA. Co je kde lepší či horší a proč?
V USA je to rozhodně lepší. Je v tom zkrátka více peněz. Například v Česku jsou pouze asi 4 haly, kde se dá závodit a trénovat přes zimu. V USA jsou takové haly na každé druhé univerzitě a tedy i zimní příprava je prostě jednodušší. Posilovny jsou lépe vybavené a také nechybí regenerace s asistencí fyzioterapeutů placených univerzitou.
Jaký obor studuješ a na jaké univerzitě?
Studuji obor matematika na Hillsdale College.
Co přesně bys chtěl dělat až dostuduješ?
To přesně nevím, ale asi by to bylo něco, kde se zároveň využije matematika a zároveň jsou tam i lidi, protože pracovat vyloženě sám by mě nebavilo.
Jak vypadá Tvoje tréninková skupina v USA? Máš v ní hodně cizinců? Trénuješ s někým, koho zná atletická veřejnost?
Jsem na hodně malé škole (cca 1400 studentů), takže i tréninková skupina je malá. Jsme celkem čtyři vrhači a jinak celý tým je okolo sedmdesáti lidí. Možná je to tak dobře, protože se člověku dostane více individuální asistence. Kromě mě tu máme jen jednoho cizince a tím je jeden sprinter ze Španělska. Jinak netrénuji s nikým koho zná široká veřejnost, ale na závodech se potkávám i s trenéry, kteří jsou bývalí olympionici.
Jak vypadá Tvoje příprava? Máš nějaké speciální návyky, drilly, atd...?
Prostě poslouchám trenéra. :D Obecně si nemyslím, že bych dělal něco jinak, než ostatní vrhači. Možná je rozdíl v tom, že opravdu rád chodím mrtvý tah, což je kolikrát takový zanedbávaný cvik.
Jaké máš atletické cíle na následující sezonu?
Přežít. :D . Momentálně se chci opět kvalifikovat na šampionát NCAA Divize 2, což je celonárodní šampionát a to i v kladivu i v disku. Rád bych tam skončil ve finále, protože to je tady v USA celkem slušný počin. Hned potom dorazím do Česka, kde bude republika a tam chci prostě jen dobře odházet. Na atletice je zajímavé to, že na závodech člověk moc nemá šanci ovlivnit soupeře, takže nakonec jde stejně o to, odzávodit co nejlépe. Možná proto by můj cíl měl být osobní rekord na duležitých šampionátech.
Autor: František Šmíd, Rekrut.Me