Čeští veslaři Jakub Podrazil a Lukáš Helešic
Foto: Facebook - Czech Pair Lukáš Helešic & Jakub Podrazil

Rozhovor: Podrazil s Helešicem chtějí uspět na domácím ME

Čeští veslaři Jakub Podrazil a Lukáš Helešic

Poprvé spolu usedli do lodě až v roce 2014. I když to na úvod moc neklapalo, později se ukázalo, že to byla skvělá volba. Za necelé dva roky poté, co spolu Jakub Podrazil a Lukáš Helešic jezdili, se dokázali probojovat na olympijské hry. Tam dokonce ovládli finále B a obsadili výborné sedmé místo, což je obrovský úspěch. A jak vidí Kuba s Lukášem svoji budoucnost?

1) Kubo, Lukáši, kdy jste se vlastně rozhodli, že spolu sednete do lodi a budete jezdit dvojku bez?

Lukáš: Je to už přes dva a půl roku, kdy Jakub přijel za mnou do Břeclavi a oslovil mě. A pro mě to byla skvělá nabídka. Jakub je po fyzické stránce nejlépe připraven hned za Synkem, tak že přišla jasná odpoveď.

Jakub: Jak jsme se k sobě dostali, no vlastně potom, co v roce 2014 skončil můj bývalý parťák Milan Doleček mladší, jsem s mým tehdejším trenérem Blechou přemýšlel, co dál. Samozřejmě do té doby mě v ČR na dvojce nikdo neporazil a my hledali alternativu, která by byla aspon podobně rychlá jako s Milanem. A vzhledem k tomu, že Lukáš byl čerstvý mistr světa a neměl parťáka tak sem za nim zajel a dopadlo to jak to dopadlo :-) i když začátky byly hodně krušné.

2) Znali jste se před tím, než jste spolu sedli do lodi, osobně? Nebo jen zběžně ze závodů?

Lukáš: Já jsem Jakuba znal a dá se říct, že jsem ho i obdivoval a najednou jsem s nim mohl veslovat. Bylo to pro 18 letého kluka trošku jako z pohádky.

Jakub: Ja sem Lukyho znal, protože můj táta trénoval juniorky a on s jednou z nich zrovna chodil a táta se pořád vztekal, že mu ta slečna netrénuje a je celá paf z Lukyho (smích), ale teď už je zase táta rád, že se v jeho okoli Lukáš vyskytuje.

3) A po dvou letech v lodi jste to dosáhli na 7. místo na olympiádě! Není i toto jako z říše snů?

Jakub: No myslím, že vůbec po tak krátké době, co spolu jezdíme, byl úspěch se vůbec dostat na OH, vítězství ve finále B je jen trešnička na dortu. Do budoucna jsme si však nastavili laťku hodně vysoko.

Lukáš: Je to jako z říše z snů. Po asi 5 světových závodech získat 7.misto na OH je skvělé. Ostatní posádky spolu již jezdí spoustu let.

4) Vysokou laťku? Smíme se zeptat co je vašim snem/cílem?

Jakub: No vzhledem k tomu, že doposud jsme byli 2x čtvrtí na ME, tak příští rok na domacím evropském šampionátu pro nás bude cokoli, co nebude medaile, neúspěch...

Lukáš: Jak řekl Kuba, chceme příští rok urvat medaili z ME nebo i ze Světového poháru a být na MS ve finále A. S tímhle jdeme do příští sezóny.

5) S tím, jakého úspěchu jste dosáhli v Riu, vyhlížíte již Tokio 2020?

Lukáš: Ano,chtěl bych jet na další olympiádu a vylepšit dosavadní výsledek.

Jakub: Jako asi ano. Určitě se bude naše příprava směrem k Tokiu vyvíjet, ale člověk nikdy neví, co bude za 4 roky. Když jsem byl před 4 lety v Londýně, těžko bych předpokládal, že skončím na dvojce, ale vyplatilo se to.

6) Když mluvíte o dvojce, troufli byste si přidat navíc jednu disciplínu? Například jezdit hlavně dvojku bez, přibrat 2 kluky a zkusit i čtyřku bez jako "vedlejšák"?

Jakub: No, to by po fyzické stránce bylo asi náročné. Většinou některé světové posádky kombinují třeba dvojku a osmu, protože se ty závody ani nekříží, ale na osmu tu vážně nemáme lidi.

Lukáš: Tak to bych asi nezvládl jezdit dvě posádky na mezinárodní úrovni. Je to po fyzické stránce velmi náročné. Rád ovšem vzpomínám na dobu, kdy jsem byl v žácích a i třeba v dorostu, kde jsme zvladli jezdit až 3 disciplíny.

7) Co je vašim dlouhodobým snem či cílem?

Jakub: Tak snem každého je olympijské zlato ;-) Ale nejdůležitější je hlavně zdraví rodiny a také to moje. Jinak by to ani nešlo.

Lukáš: Sen je olympijská medaile nebo i medaile z MS. A pak samozřejmě to zdraví a podpora rodiny a lidi.

8) Čeští junioři se výborně předvedli na MS v Rotterdamu. Koho z nich vidíte jako budoucnost českého veslování?

Lukáš: Tak hledal bych v juniorské párovce (Párová čtyřka - pozn. red.)  Myslím, že všichni 4 kluci jsou budoucnosti veslování v lehký váze, ale pokud bych měl nekoho vypíchnout ,tak to je Jan Cincibuch a Eda Bezděk (Oba jsou čeství juniorští světoví šampioni - pozn. red.). A doufám, že i holky na osmě s kormidelnicí vydrží až do žen. Skvěle začaly, tak snad i u veslování vydrží. Zde je největším talentem asi Pavlína Flamiková.

1863 89