Michal Sadílek - záložník Jong PSV Eindhoven
Foto: facebook.com/michal.sadilek.50

Michal Sadílek: Můj sen je zahrát si za Chelsea!

Michal Sadílek - záložník Jong PSV Eindhoven

Když budeme mluvit o jednom z nejnadějnějších fotbalových talentů České Republiky, nepochybně ihned pomyslíme na odchovance Slovácka, který nyní působí ve službách Nizozemského giganta PSV Eindhoven, osmnáctiletého záložníka Michala Sadílka. Tímto mu děkuji, že souhlasil s poskytnutím rozhovoru, zdravím ho a předávám mu slovo do Holandska

Michal Sadílek - záložník Jong PSV Eindhoven Zdroj: facebook.com/michal.sadilek.50 Tomáš Zemánek (isport365.cz): PSV je jeden z mála týmů, jejichž výběr do devatenácti let je účastníkem regulérní celostátní soutěže bez věkového omezení, ve vašem případě velmi kvalitní Eerste Divisie neboli 2. nizozemské nejvyšší soutěže. Zahrál jste si ale i mládežnickou ligu za kategorii U17, proto se Vás tedy mohu zeptat. Jak byste obecně holandské juniorské soutěže porovnal s jejich obdobami v České republice?
Michal Sadílek: Každý si jistě řekne, že v Holandsku se hraje jen ten technicky fotbal, ale mohu říci, že agresivita, bojovnost a nasazení je vidět v každém zápase na vysoké úrovni. Fotbalově je to jinde než v Česku, každý hráč má kvalitu a třeba v našem týmu je 22 hráčů a konkurence je obrovská, což je taky rozdíl oproti ČR.

TZ: Na osmnáctiletého sportovce máte již na kontě hned několik nevídaných úspěchů. Především ale mluvím o ocenění pro nejlepšího českého dorostence roku a o velmi kvalitních umístěních s mládežnickými reprezentačními výběry či kluby, kterými jste si prošel. Kterého z těchto parádních sukcesů si vážíte nejvíce a proč?
MS: Mám dva takové, na které rad vzpomínám. První je hned moje první sezóna v PSV, když jsme dokázali vyhrát mládežnický ligový titul a bylo to pro mě hodně emotivní. Ten druhý je z čerstvého ME do 19 let, když jsme získali bronzové medaile. Musím říct, že jsme měli i na víc a potrápili každého soupeře.

Alex Král (13) na letošním ME U19 Zdroj: facebook.com/michal.sadilek.50 TZ: Dokázal byste vybrat a popsat nejlepší a nejhorší moment Vaší sportovní kariéry?

MS: Nejlepší moment... asi teď, že jsem byl po 2 letech v PSV zvolen kapitánem mužstva, jako ocenění té mojí práce a nejhorší je samozřejmě každé zranění a porážka.

TZ: Nemohu se nezeptat na Václava Černého. Jaký je mezi vámi vztah a jak byste Vaška pár slovy popsal?

MS: Moc v kontaktu nejsme, ale je to kvůli tomu, že Váša teď má těžké období v Ajaxu, takže to úplně chápu. Je to samozřejmě skvělý fotbalista, jasně to už dokázal, když v 17 letech už hrál v áčku Ajaxu. A přeji mu jen to nejlepší.

TZ: Hrajete především na pozici defenzivně laděného středního záložníka a v PSV jste si vysloužil přezdívku "Vysavač", protože jste při hře obrazně řečeno všude a neúnavně připravujete soupeře o kontrolu nad balónem. V ofenzivní fázi připravujete spoluhráčům šance a asistence a ani střílení branek Vám není cizí. Představujete zkrátka mimořádně komplexního hráče, kteří jsou obzvláště na pozici středních záložníků nejvíce žádáni a dovedou být pro celý tým naprosto klíčoví. Stylem hry se tedy asi nejvíce blížíte hráčům jako Verattimu, Busquetsovi nebo Kantému. Je někdo z nich Vaším vzorem, nebo byste se rád stal nástupcem jiného světového hráče?

MS: Verratti, v minulosti jsem měl rád i Busquetse, ale teď už sleduju jenom Verrattiho. Spoluhráč z reprezentace Matěj Chalus mi tak začal říkat zhruba před dvěma lety, že jsem mu podobný vzhledem i stylem hry. A spoluhráči v PSV mi říkají někdy i Marco :D, takže asi v tom něco bude.

Při podpisu smlouvy s PSV Zdroj: facebook.com/michal.sadilek.50 TZ: V rámci klubu jste byl nejvíce připodobňován k jedné z jeho největších hvězd – Andrésu Guardadovi. Ten však nedávno odešel do Realu Betis a hned pro první kolo mu ligový los dokonce přisoudil jako soupeře samotného Messiho. Zpátky ale k přestupu. Vidíte odchod tahouna týmu hrajícího na postu středopolaře, který byste v budoucnu mohl zastávat právě vy, jako příležitost snadněji v blízké budoucnosti proniknout do kádru Áčka?

MS: Pořád je přede mnou hodně práce, měl jsem tu možnost i s ním trénovat v A-týmu, trenér našeho týmu Mark van Bommel se mnou mluvil, že mám být trpělivý a šance určitě přijde, že mi věří.

TZ: Během Vaší kariéry jste se setkal s velkou spoustou spoluhráčů, trenérů, funkcionářů atd. Mohl byste jmenovat jednu osobu, která pro Vás byla doposud ze všech nejdůležitější a uvést důvod?

MS: Nejdůležitější byl můj děda, který mě ve fotbale vedl od začátku a dal mi spoustu rad do fotbalu i do života, za což jsem mu nesmírně vděčný. A celá moje rodina, která mě podporuje. A Nehoda sport – agentura, která mě zastupuje.

TZ: Jaký je Váš největší fotbalový sen a jak moc věříte, že by se v budoucnu mohl vyplnit?

MS: Můj sen je zahrát si za Chelsea, to je dlouhodobý cíl. Krátkodobý cíl je prosadit se tady v Eindhovenu do A-týmu, ale musím pořád pracovat, jak pracuji. A ještě jeden malý sen, zahrát si ještě jednou s bráchou v tymu.


TZ: Mohl byste nám trochu přiblížit Vaše fotbalové ambice? Za jak dlouho se ideálně vidíte v sestavě A-týmu PSV, případně do jakého klubu a k jak velkým úspěchům se plánujete v budoucnu probojovat?

MS: Můj cíl je teď vyhrávat zápasy v týmu PSV, stát se mistrem naší kategorie, zapracovat se v průběhu sezóny do Jong PSV a s reprezentací se dostat na ME do 19 let, zbytek teď neřeším.

Michal Sadílek v zápase proti mlázečnickému týmu Ajaxu Zdroj: facebook.com/michal.sadilek.50 TZ: K závěru bych od Vás rád slyšel pár fotbalových jmen. Koho považujete za nejlepšího hráče světa a jakého plejera máte nejraději? A stejně tak bych se rád zeptal i na Vašeho favorita a oblíbence mezi světovými kluby.

MS: Jak už jsem psal, Marco Verratti je můj nejoblíbenější a líbí se mi jeho styl hry. Nejlepší jsou Messi a Ronaldo, bez debat. Jsou fenoménem fotbalu a takových hráčů už moc nebude.

TZ: Moje úplně poslední otázka bude poněkud netradiční. V dnešní době bulváru a rychlého šíření neověřených informací vzniká o všech profesionálních sportovcích, klubech a zkrátka o všem, co se pohybuje na očích fanoušků a kritiků spousta hloupých teorií a nesmyslných domněnek. Existuje nějaká obecně diskutovaná nebo dokonce uznávaná myšlenka či informace, kterou byste chtěl veřejnosti vyvrátit?

MS: Chtěl bych jenom říct, že když se někdy podívám, co lidi píšou na sociální sítě, když nějaký hráč nemá výkonnost nebo tým nemá výsledky. Jak dokáží toho hráče nebo tým zkritizovat přes internet, je někdy hodně smutné. Každý má přece právo na chybu, i my jsme jenom lidi, a ne vše se musí dařit. Nejsem fanouškem tohoto vyjadřování přes internet.
 

TZ: Mnohokrát děkuji za rozhovor a přeji do budoucna spoustu individuálních i týmových úspěchů, hlavně pak Vám co nejdelší kariéru bez zranění či jiných komplikací. A především plnou velkých vítězství.


MS: Děkuji a mějte se.

autor otázek: Tomáš Zemánek

869 0