Český skokan na lyžích Jakub Janda

Začala nová sezona ve skocích na lyžích, z Čechů se ukázal především Kožíšek!

Ačkoliv je léto v plném proudu a teploty na mnohých místech přesahují tropickou třicítku, skokanům na lyžích oficiálně začala nová sezona. Sezona, jejíž zimní část ponese přívlastek olympijská.

První mezinárodní letní klání proběhla už minulý týden v rakouském Villachu. Jednalo se ovšem "pouze" o tzv. pohár FIS (pomyslná třetí liga). Český tým se tam představil s jediným zástupcem - Damiánem Lasotou. Dvacetiletý mladík sice předvedl pár kvalitních tréninkových skoků, ty klíčové se mu ovšem nepovedly podle představ a tak obsadil 2x 69. místo. Z výher se radovali mezi muži Zajc a Wagner, ženám pak v obou závodech vládla Kriznar.

Mnohem známější jména byla k vidění na Kontinentálním poháru (pomyslná druhá liga) v pátek 7. a v sobotu 8. července. V konkurenci 70 závodníků se na startu objevilo také české trio ve složení Hlava, Sakala, Kožíšek.

Tréninkové výkony naznačovaly, že by Čechy mohl táhnout syn slavného otce Jaroslava Sakaly, Filip. První měření sil ale dokázalo opak, poněvadž Čestmír Kožíšek vytáhl dva kvalitní pokusy, které mu zajistily 8. příčku. Sakala dosáhl na body díky 24. pozici, naopak daleko za bodovanou třicítkou skončil 47. Lukáš Hlava.

Z triumfu se překvapivě radoval Polák Klemens Murańka, když za sebou na pódiu nechal Mirana Zupančiče a Bora Pavlovčiče. Jednoznačně největší favorit a vítěz všech tréninků Peter Prevc obsadil "až" čtvrtou příčku. Dominanci domácích Slovinců pak ještě na pátém a šestém místě utvrdili Rok Justin a Andraž Pograjc.

V sobotu bodoval už jen Kožíšek

Špatnou formu na začátku sezony potvrdil 35. Lukáš Hlava, který ani na druhý pokus nedokázal bodovat. Velmi zklamaný bude také 39. Filip Sakala, jenž se bohužel ani dnes kvalitou nevyrovnal vlastním tréninkovým skokům. Český lídr Čestmír Kožíšek se ve druhém kole nesrovnal se snížením nájezdu a propadl se z původního 10. místa na konečnou 13. příčku.

Včerejší výhru obhájil Polák Klemens Murańka. Až s odstupem 11,3 bodu za nim skončil druhý Rok Justin a fantastický bronz vybojoval Američan Kevin Bickner, když si ve druhé rundě polepšil o 12 pozic! Peter Prevc se dnešního klání nezúčastnil.

Grand prix začíná už příští čtvrtek!

Velmi potěšující zprávou pro všechny příznivce skoku na lyžích je fakt, že první (tradičně týmové) klání pomyslné 1. ligy proběhne už v pátek 15. července v 17:30. Předcházet mu bude čtvrteční kvalifikace na sobotní individuální měření sil, jež začne ve stejný čas jako závod družstev.