Lenka Matoušková je neslyšící sportovkyní roku
Foto: http://www.tichezpravy.cz/neslysici-atleti-maji-uspech-na-mistrovstvi-evropy-neslysicich-v-atletice/

Galavečer neslyšících sportovců a oslavy 85. výročí S.K.N. Brno

Lenka Matoušková je neslyšící sportovkyní roku

25.listopadu se v Brně konal slavnostní galavečer u příležitosti 85. výročí klubu SKN Brno, a při této příležitosti došlo i k vyhlášení nejlepších neslyšících sportovců roku 2017.

Ve večerních hodinách se v brněnské restauraci Hvězda začali pomalu scházet nejlepší neslyšící sportovci a osobnosti neslyšícího sportu. Přesně ve 20 hodin večer začala prezentace historie brněnského klubu, kterou měl celou na starost předseda SKN Jiří Bělohlávek. V samém úvodu představil současné členy výboru celého klubu, a také členy v celé historii fungování brněnského oddílu, která se datuje až do roku 1932. Proběhla také prezentace všech sportů, jež SKN zaštiťuje, a to konkrétně fotbal, hokej, stolní tenis, volejbal, šachy, atletika, kuželky, bowling, badminton a tenis. V těchto sportech dosáhli brněnští četných úspěchů, a to jak na poli republikovém, tak i mezinárodním, kdy reprezentovali svou vlast například na Deaflympiádě. 

Velmi podstatným bodem programu bylo založení síně slávy SKN Brno pro neslyšící sportovce. Do té bylo uvedeno pět osobností. Sportovci Svatopluk Žamboch, Miroslav Jeglík, Jiří Maňák a Milan Sklenák. In memorial pak byla cena udělena Vladimíru Šrábovi, který působil dlouhou dobu na poli tlumočníka a pomohl tak zorganizovat spoustu akcí, které by bez jeho podpory ani nemohly vzniknout. Jeho památku následně uctil sál minutou ticha a děkovnou řečí. Po této řeči proběhlo uvedení dvou nových členů do síně slávy ČSNS za rok 2017. Byli jimi Otto Panský (také in memorial) a první žena Věra Macháčková.

Ve 22 hodin přišel na řadu bod, na který čekala většina přítomných, a to ocenění nejlepších sportovců roku. V kategorii Juniorů do 23 let skončil na třetím místě Jiří Hartig, druhé místo obsadila Ivana Votípková a celou kategorii vyhrál Jaroslav Šmédek, který se umístil i v kategorii dospělých. V této prestižní kategorii došlo k vyhlášení celkově deseti sportovců. Desáté místo obsadil Jiří Hartig, na devátém pak skončil Milan Orság. Osmá a sedmá pozice patřila plážovým volejbalistům, a to konkrétně párům Votípková Ivana/Žídková Oldřiška a Žídek Jan/Boček Václav. Šestá a pátá pozice měla také svá specifika, jelikož jak Tereza Kmochová Tereza, tak Jakub Nosek nesoutěží pouze mezi neslyšícími, ale také v soutěžích slyšících, a chystají se uspět na Olympijských hrách v Koreji. Pomyslnou bramborovou medaili dostala Kateřina Janošcová. Bronz v této kategorii dostal Marek Bartošek, který reprezentuje ve sportovní střelbě. Stříbro obsadil již výše zmiňovaný junior Jaroslav Šmédek, který z letošní Deaflympiády přivezl zlato. Sportovcem roku se stala atletka Lenka Matoušková. 

Zbytek večeru byl zpestřen předáváním cen pro vítěze turnajů ve futsale a stolním tenise, které se konaly ve stejný den, a následná tombola, jež byla obsazena velmi zajímavými cenami od sponzorů. 

257 0