Plavecký bazén - Taipei 2017

SU Taipei 2017 - První finále pro Závadovou, Šefl atakoval český rekord!

První den plaveckých soutěží na letní světové univerziádě v Taipei zaznamenala česká výprava tři postupy do odpoledních finálových a semifinálových bojů! Finále na polohové 400 si zaplavala Bára Závadová. V semifinále 50M byl blízko překonání národního maxima Honza Šefl. Na konci článku najdete ohlasy českých plavců po závodě!

Rozplavby s šestinásobnou českou účastí, první finále pro Českou republiku!

V dopoledním bloku se jako první představil Honza Micka, který se se svým letošním časem 3:49 řadil k největším favoritům na postup do finále. Bohužel Honzovi se 400 vůbec nezdařila, dohmátl v čase 3:55,16 a obsadil celkové 15.místo.

Pak už přišla na řadu největší medailová naděje české výpravy Bára Závadová. Ta dokonce chvíli vedla druhou rozplavbu 400 polohový závod. Ve finiši na své soupeřky sice mírně ztratila, i tak ji ale čas 4:43,82 posunul do finálové 8 z 6.místa! Ve stejné rozplavbě se představila ještě Kristýna Horská, té se podařilo zaplavat svůj letošní nejlepší čas. Výkon 4:51,03 ji zařadil na celkové 14.místo!

Na znakové 200 nastoupila Věrka Kopřivová, česká plavkyně připravující se na univerzitě v USA. A na této trati vybojovala pro české barvy druhý postup do odpoledních bojů, když dohmátla v čase 2:14,64 a do semifinále prošla z 12.pozice!

Poté již byly na startu pouze motýlkáři na 50m. Pro Josefa Mosera byla motýlová 50 spíše doplňková disciplína, jeho čas se zastavil na hodnotě 25,10 a znamenal 38.místo. Posledním želízkem v ohni byl Jan Šefl. Ten si dopoledne vybral trochu štěstí i smůly zároveň. Nejprve totiž dohmátl na 16.místě v čase 24,26. Jenže o tuto poslední postupovou pozici se dělil s plavcem z Irska, a tak proběhl dodatečný swim-off. Tam se Honzovi povedlo svůj čas posunout na 24,17, i tak byl ale Ir rychlejší a pro Honzu zůstala nepostupová 17.pozice. Posléze však přišla odhláška jednoho ze závodníků a Honza přeci jen získal třetí postup pro Českou republiku a probojoval se do semifinále!

První finálový blok - 2 rekordy univerziády, 1 české finále, 1 osobní rekord!

Dnes se v plaveckém bazénu rozdělovaly hned dvě individuální sady medailí. Muži bojovaly na kraulové 400. Ženy na polohové 400. Mezi kraulaři vybojoval zlato Ukrajinec Mykhailo Romanchuk, který dohmátl v čase 3:45,96 a univerziádní maximum posunul o 0,76s. V ženách si pak stylem start-cíl připsala vítězství Japonka Yui Ohashi. Její čas se zastavil na hodnotě 4:34,40 a rekord univerziády posunula o 3s! V tomto finále se také představila Bára Závadová, která dlouho bojovala o 4.pozici. Kraulový úsek ale vyšel lépe jejím soupeřkám a pro Báru čas 4:44,30 znamená i tak skvělé 6.místo a první finálový úspěch pro českou výpravu.

Bára Závadová - finalistka SU Taipei 2017 Zdroj: David Urban Na startu semifinále 200 znak se postavila Věra Kopřivová. Ta zlepšila svůj ranní výkon o pár desetin a časem 2:14,18 obsadila 13.místo. K postupu do finále scházely 2s, i tak je to pro Věrku velmi kvalitní výsledek na první větší světové soutěži. V závěru program pak nastoupil ke svému semifinále na 50 motýl ještě Honza Šefl. Z poslední postupové pozici se Honza posunul až na 9.příčku a od finálové 8 ho dělily pouhé tři setiny sekundy. Čas 23,79 je ale pro Honzu novým osobním rekordem. Český rekord z éry gumových plavek z roku 2009 odolal jen o 9 setin! První den se tedy pro plavce dá hodnotit jako úspěšný, i když někteří čekali sami od sebe více. Zítra je nový den, nový začátek!

Ohlasy českých plavců po závodě

„Čtyřstovka se mi neplavala zrovna nejlépe. Přirovnal bych ji k mému výkonu na MS v Budapešti. Prvních 200 metrů bylo slušných za 1:54 a druhou dvoustovku jsem bohužel odešel a doplaval za 3:55. Na druhou stranu... nebyl to můj hlavní závod a více se budu soustředit na 1500 VZ, která mě čeká již zítra.“
Honza Micka (15. na 400VZ)

„Je to moje první semifinále v životě, což považuji za svůj velký úspěch. Ikdyž jsem nedokázala zaplavat osobák, tak mi tato zkušenost ukázala, jak velký progres jsem za své dva roky v USA udělala. Jak říká trenerka, je to proces, nic se stane přes noc. Moc se těším na další závod a na štafetu s holkama!“
Věra Kopřivová (13. na 200Z)

„S dnešním výkonem jsem spokojena. Je to můj letošní nejrychlejší čas a plavalo se mi to opravdu dobře. Hodně už se těším na svůj další závod, 200 polohově!“
Kristýna Horská (14. na 400PZ)

„Jsem ráda, že jsem ráno zaplavala rychlejší čas než na MS a hlavně s celkem příjemnými pocity. Bohužel odpoledne se mi start nepovedl a skončila jsem na 6.místě. Mrzí mě to, je to moje poslední Univerziáda. Asi mi letos 400 PZ nesedla jako roky minulé. Těším se teď na ostatní disciplíny, jsou kratší a chtěla bych si v nich zaplavat hezké časy. Tak uvidíme.“
Bára Závadová (6. na 400PZ)

Ranní rozplavba a nasledné swim-off se mi plavalo šíleně. Byl jsem naprosto bez energie, bez šťávy, utopenej, nesosutředěnej. Semifinale se plavalo ve 20 hodin. V 18 jsem ještě seděl na večeři s Pepou Moserem, když se přiřítil Honza Micka s informací, že plavu. S narvaným břichem jsem odjel na bazén, lehce si zaplaval a šel na semifinále. Pred startem jsem se citil mnohem lépe než ráno. Byl jsem agresivnější, soustředěnější. Osobák mě těší, ale cítím, že dělám stale strašně moc chyb. Musím se na ně zaměřit. Padesátka je o detailech, které mi jakožto bývalému dvosutovkaři chybí.