IUPUI Natatorium - MSJ plavání 2017
Foto: instagram.com/brookeiu

Indianapolis je připraveno na světový šampionát juniorů. O medaile bude bojovat 6 Čechů

IUPUI Natatorium - MSJ plavání 2017

Poslední velkou soutěží letní plavecké sezóny bude Mistrovství světa juniorů. Pořadatelství se pro rok 2017 ujala plavecká velmoc, nejúspěšnější země plaveckého MS, USA! Na start se v univerzitním bazénu v Indianapolis postaví také celkem 6 mladých českých plavců, kteří budou bojovat o postup do finálových bojů!

Když naposledy USA pořádalo velký světový plavecký šampionát, psal se rok 2004 a i tenkrát závody proběhly v Indianapolis. Tehdy ovšem šlo o mistrovství světa v krátkém bazénu. Letos se do Indianapolis podívají juniorky ve věku 14 - 17 let a junioři ve věku 15 - 18 let.

Světový juniorský šampionát bude probíhat od 23. do 28.srpna a přihlášených je 630 plavců z 93 států. Celá soutěž proběhne v nově zrekonstruovaném 50 metrovém univerzitním bazénu IUPUI Natatorium. Do publika se má údajně vejít až 21 tisíc lidí, což slibuje fantastickou atmosférou, kterou fanoušci v USA umí na plaveckých soutěžích vytvořit. Americká plavecká federace také zajistila účast několika předních světových plavců - Simone Manuel (olympijská vítězka), Missy Franklin (olympijská vítězka) a další. Ti budou nejen fandit svým mladším kolegům, ale budou zde mít i setkání s fanoušky spojená s autogramiádami.

Český juniorský tým na MSJ 2017 Zdroj: instagram.com/terimuselova

Devítičlenná česká výprava (6 plavců, 2 trenéři, 1 fyzioterapeut) odcestovala do USA již 8.8. kvůli aklimatizaci. Závěrečná připrava finišuje ve městě Louisville, odkud se plavci přesunou přímo do místa konání šampionátu. Největší naděje na finálová umístění se vkládají do čerstvé juniorské mistryně Evropy Báry Seemanové, která si letos na evropském juniorském mistrovství připsala hned 3 medaile. V USA se představí také další finalisté MEJ v Izraeli - Tomáš Ludvík, Filip Chrápavý a Tereza Muselová. K nim se na startu ještě přidají motýlkářky Kristýna Štemberová a Klára Šimánová. Všichni junioři jsou připraveni bojovat o zlepšení osobních, případně českých dorosteneckých i dospělých rekordů.

Na posledním světovém juniorském šampionátu v Singapuru v roce 2015 se o nejlepší výsledek postarala znakařka Tereza Grusová, která dohmátla na 9. a 10.místě. Obrovským úspěchem by tedy byl postup mezi 8 nejlepších, což se podařilo naposledy před 4 lety. MSJ v roce 2013 bylo pro český juniorský tým vůbec nejúspěšnější. Honza Micka s Lucií Svěcenou si v Dubaji připsali dokonce medailová umístění (2x stříbro, 2x bronz) a do finále se podívala také smíšená polohová štafeta na 4x100 metrů ve složení Grusová, Simbartl, Svěcená a Urban.

515 0