Kanada vs Česko hokej

Češi jako ochránci zlatého hattricku!

Zlatý hattrick představuje tři úspěšné sezóny českých hokejistů od Nagana 1998. Od sezóny 1999 do roku 2001 jsme se třikrát stali vítězi světového šampionátu v ledním hokeji. Od té chvíle jsme strážci zlatého hattricku. Jsme v tomto jedineční.

V letech 1999 až 2001 jsme zažívali druhé Nagano v rámci mistrovství světa. Třiašedesáté MS se konalo v Norsku, kde Česká republika v základní části porazila Rakousko 7:0, Japonsko 12:2 a USA 4:3. S plným počtem bodů Češi postoupili do čtvrtfinálové skupiny, kde podlehli Rusku 1:6, ale porazili Slovensko 8:2 a Švédsko 2:0. Tím si vybojovali účast ve finále MS, kde proti nim stálo nebezpečné Finsko. Česká republika nezaváhala, i když to měla dosti těžké. V prvním duelu Česko porazilo Finsko 3:1, ale ve druhém Finsko porazilo Česko 4:1. Češi v nastaveném času vstřelili vítěznou branku a tím si zajistili  zlatou medaili, jelikož měli na svém kontě 18 bodů a Finsko o bod míň.

V roce 2000 Češi znovu základní skupinu vyhráli s přehledem. Norsko porazili 4:0, Kanadu 2:1 a Japonsko 6:3. V osmifinálové skupině porazili Itálii 9:2, Finům podlehli 4:6. Nad Slovenskem vyhráli 6:2. Tím postoupili do čtvrtfinále, kde je čekal celkem lehký soupeř. Lotyšsko porazili 3:1. V semifinále to byl těžší oříšek. Tam na ně po druhé na turnaji číhala Kanada, ale výsledek byl identický. Celý svět tak mohl sledovat federální finále mistrovství světa. V něm byli lepší Češi, kteří porazili Slovenské bratry 5:3 a obhájili tak titul mistrů světa.

Pro Český hokejový tým je Německo zaslíbená země. V roce 2001 zvládli základní část na jedničku. Porazili Bělorusko 5:1 a Švýcarsko 3:1 a s domácím Německem remizovali 2:2. V osmifinálové skupině porazili Rusko 4:3, Itálii 11:0 a Kanadu 4:2. Ve čtvrtfinále narazili na Slovensko, které porazili 2:0, v semifinále přehráli Švédsko 3:2. Mistrem světa se stala reprezentace Česka, která ve finále porazila reprezentaci Finska 3:2 a završila tím svůj zlatý hattrick.

Od té doby si ho chrání a doposud ho nikdo nepokořil!

KANADA – 2003 – 2004 – 2005?

Kanada se v roce 2005 snažila završit zlatý hattrick. České republice, jakožto ochránci zlatého hattricku, se v letech 2002 až 2004 moc nedařilo. Největší překvapení bylo vypadnutí ve čtvrtfinále mistrovství světa v roce 2004, které se konalo na domácí půdě. Český tým podlehl mužstvu USA až na samostatné nájezdy. Andy Roach byl jediným úspěšným střelcem. O rok později Kanada chtěla završit zlatý hattrick a Česká republika cítila, že právě ona tomu musí zamezit. Na prvního máje dokázal náš tým přehrát Švýcarsko a porazit ho 3:1. Poté relativně těsně se dokázal český tým vypořádat i s Kazachstánem a Německem, čímž si Česká hokejová reprezentace zajistila postup do osmifinálové skupiny. V ní jsme opět mohli vidět federální derby, ve kterém znovu zvítězil lvíček na prsou. Následně na to, ale Češi prohráli s Ruskem. Díky výhře nad Běloruskem však Češi postoupili do dalších bojů. Ve čtvrtfinále oplatili Američanům porážku z roku 2004 stejným způsobem. Porazili je na samostatné nájezdy 3:2. V klíčovém momentu dokázal proměnit svoji šanci Martin Ručinský. V semifinále pak narazili Češi na vynikající hráče tří korunek, a ani tento zápas se nerozhodl v řádné hrací době. Následovalo proto prodloužení, v němž nakonec vítěznou českou branku vsítil Dvořák. O gólu musel rozhodovat i videorozhodčí, který však jeho platnost potvrdil. Ve finále se tedy střetl ochránce zlatého hattricku a útočící tým na zlatý hattrick. Byl to tvrdý boj. Do utkání lépe vstoupili Češi. V páté minutě skóroval Prospal. Kanaďané odpověděli mohutným tlakem, kterému však dokázali čeští reprezentanti čelit hlavně díky vynikajícímu Tomáši Vokounovi, který chránil svojí svatyni. Definitivně však nebylo rozhodnuto ani po druhé české brance na počátku třetí třetiny, kterou zaznamenal Martin Ručinský. Kanaďané zkusili i power play, jenže v poslední minutě Josef Vašíček zlatý úspěch českého mužstva pečetil gólem do prázdné branky. Rozzuřený soupeř na pár sekund rozpoutal hromadnou bitku, která však na výsledku už nic nezměnila. Český tým poprvé uchránil zlatý hattrick, před dotírajícím soupeřem.

RUSKO – 2008 – 2009 – 2010?

Rusko, podobně jako Kanada v roce 2005, chtělo získat zlatý hattrick. Opět proti tomu byla Česká republika, která v roce 2010 ukázala a především dokázala nemožné. Nejenom to, že uchránili zlatý hattrick, ale také vybojovali zlatou medaili srdcem v několik infarktových zápasech. Určitě si každý z vás vzpomene na vyrovnávající gól Karla Rachůnka sedm sekund před koncem základní hrací doby v zápase proti Švédsku. Pojďme však hezky od začátku. Trenérem byl Vladimír Růžička, který dostal neuvěřitelných 25 omluvenek od zkušených hráčů. Trenér tak musel povolat mladé a nezkušené hráče. Ze zkušených hráčů jel jen například Jaromír Jágr, Tomáš Vokoun či Jan Marek. Čechům před šampionátem nikdo nevěřil a všichni očekávali velký propadák českého týmu. Tyto spekulace nabraly ještě na síle, když Češi podlehli Norsku. Po této porážce se tým semkl natolik, že porazil Švédy, Lotyšsko i Kanadu. Jen během cesty klopýtl se Švýcarskem, ale to nebylo tak strašné. Ve čtvrtfinále Češi narazili na Suomi. Byl to zápas pravdy, který hráči se lvíčkem na prsou nakonec zvládl až na nájezdy. V semifinále to byly nervy. Švédově drželi vedení 2:1 až skoro do samotného závěru zápasu. Český trenér minutu a tři čtvrtě před koncem třetí třetiny odvolal gólmana. Na buly se postavil Jágr, dále hráli v poli Kašpar, Rolinek, Novotný, Rozsíval a Blaťák. Tato složená šestice měla obrovský tlak, ale švédský gólman odolával. Švédové mohli 15 sekund před koncem třetí třetiny trefit odkrytou branku, ale puk minul tři tyče. Bylo pískáno zakázané uvolnění a znovu se vhazovalo ve švédském obranném pásmu. Toho dokázali Češi využít. Na buly se postavil Voráček a společně s ním šli bojovat Hubáček, Klepiš, Vampola, Čáslava a Rachůnek. Kotouč se dostal za švédskou branku, kde o něj bojoval Vampola. Následně ho získal Voráček, který ho poslal před branku, kde v mezikruží číhal úplně volný Rachůnek, který na nic nečekal a tvrdě vypálil. Tvrdou střelou propálil vše, co mu stálo v cestě. Byla to rána celého turnaje! Češi sedm sekund před koncem třetí třetiny vyrovnali na 2:2. Utkání museli rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterých jsme uspěli a postoupili do finále. Ve finále jsme po velkém boji zdolali největšího favorita turnaje z Ruska, který se skládal převážně z hvězd z NHL. Po pěti letech tak naši hráči mohli zvednout nad hlavu pohár pro vítěze šampionátu a znovu uchránili zlatý hattrick. Rusové z frustrace z prohry předvedli málokdy vídané nesportovní gesto. Celý tým si sundal stříbrné medaile.

Kanada – 2015 – 2016 – 2017?

Letos Česká republika znovu musí uchránit svůj zlatý hattrick. Zastavit Kanadu tak bude extrémně těžké, což se ukázalo i minulé dva šampionáty v Česku a Rusku. Těchto turnajů se jako jediní z kádru javorových listů zúčastnili Matt Duchene a Ryan O'Reilly, kteří nyní figurují i na soupisce pro letošní šampionát.

Pro Český hokejový tým je Německo zaslíbená země. Nejenom, že v roce 2001 dokončili zlatý hattrick, ale také v roce 2010 vytvořili příběh, na který se bude dlouho vzpomínat. A co letos, podaří se Českému týmu něco podobného, i přes to, že hrají základní skupinu ve Francii? Pokud by se probojovali až do semifinále či finále, tak by zápasy hráli v Německu. Podaří se Českému národnímu týmu Kanadě opět překazit zisk zlatého hatticku? Nebo Kanada zkompletuje zisk tří titulů mistrů světa po sobě?