Moderní pětiboj - Šerm - Ilustrační foto
Foto: Filip Komorous

Kvalifikace Tokyo 2020 - Šerm

Moderní pětiboj - Šerm - Ilustrační foto

Na poslední olympiádě v roce 2016 v Riu nechali čeští šermíři výraznou stopu díky skvělému gestu českého kordisty Jiřího Berana. Naopak trochu zklamaný odjížděl fleretista Choupenitch. V posledních letech se však daří českým šermířům ještě o něco lépe a po dlouhých letech by mohli vyslat na hry pod pět kruhů rovnou celý tým.

V roce 2016 zažil neuvěřitelný příběh český kordista Jiří Beran. Nejdříve se prokousal velmi náročnou kontinentální kvalifikací až na Olympiádu, kam postupoval pouze vítěz celého turnaje. A v brazilské metropoli zanechal stopu díky svému gestu fair play v klání proti domácímu závodníkovi, když přiznal, že jej závodníka nezasáhl, přičemž počítač zásah zaznamenal. Díky tomuto gestu si vysloužil nejedno ocenění a obrovskou úctu. Možná i díky tomuto se českému šermu v posledních letech snad blýská na lepší časy. A zejména kordisté dělají vše pro to, aby vyslali na hry pod pět kruhů rovnou celý tým. 

Pro všechny disciplíny je kvalifikační systém poměrně jednotný a jednoduše mu lze rozumět. A tak si pojďme přiblížit, jak vede cesta českých šermířů na hry pod pět kruhů. 

Kvalifikace týmů

Stěžejním faktorem bude týmový žebříček FIE Official Ranking. Na základě tohoto žebříčku vydaného 4. dubna 2020 se nominuje 8 týmů, kdy každý tým se bude skládat ze 3 šermířů. Jistotu nominace má první čtyřka a následně další 4 země - dle nejvyššího kontinentálního postavení, avšak nejhůře umístěné do 16. pozice. Pokud daný kontinent nemá žádný národ v TOP 16, získává automaticky nominaci další ještě nekvalifikovaný tým bez ohledu na to, z jakého kontinentu pochází. 

Kvalifikace jednotlivců

Zde bude hrát roli žebříček jednotlivců FIE Official Ranking a také kvalifikační turnaje. A to tímto způsobem.

Na základě žebříčku postoupí na OH v každé disciplíně 2 šermíři z Evropy, přičemž se žebříček redukuje o všechny šermíře, jejichž národnosti jsou již kvalifikovány pro soutěž týmů. Přesně tento dodatek dostal v roce 2016 na OH Alexander Choupenitche v disciplíně fleret. 

Jen několik měsíců před OH se bude konat závěrečný evropský kvalifikační turnaj (naposledy jej hostila Praha), ze kterého postoupí na OH 2020 pouze vítěz každé discplíny. Tento faktor dostal pro změnu na OH 2016 kordistu Jiřího Berana. 

:CZEKdo z Čechů bojuje o nominaci na LOH 2020?

Poslední aktualizace žebříčku: 3.dubna 2019

Kord muži:  Pavel Pitra, Jakub Jurka, Martin Čapek, Martin Rubeš, Jiří Beran, RIchard Pokorný

Tým kordistů: 

Datum 3.4.. 2019
Aktuální pořadí 15. místo
Drží kvalifikační místo? Výsledek obrázku pro red cross

Kord ženy: Veronika Bieleszová, Michaela Pechovová, Kateřina Došková, Kateřina Saligerová

Tým kordistek: 

Datum 3.4. 2019
Aktuální pořadí 52. místo
Drží kvalifikační místo? Výsledek obrázku pro red cross

Fleret muži: Alexander Choupenitch

Tým fleretistů: 

Datum 4. 1. 2019
Aktuální pořadí N/A
Drží kvalifikační místo? Výsledek obrázku pro red cross

Fleret ženy: Andrea Bímová, Isabela Sedláková, Adéla Kocourová

Tým fleretistek: 

Datum 4. 1. 2019
Aktuální pořadí N/A
Drží kvalifikační místo? Výsledek obrázku pro red cross

Šavle muži - Aktuálně nikdo z Čechů v této disciplíně nezávodí na mezinárodní úrovni

Šavle ženy - Klára Hanzlíková

Tým šavlistek: 

Datum 4. 1. 2019
Aktuální pořadí N/A
Drží kvalifikační místo? Výsledek obrázku pro red cross
382 0