Český házenkář Jakub Šterba
Foto: www.facebook.com/hazena.noveveseli.cz

Kvalifikace Tokyo 2020 - Házená

Český házenkář Jakub Šterba

Navázání na úspěch generace z roku 1972? To by čeští házenkáři určitě v příštích letech rádi dokázali. A jak na to? Boje o velké šampionáty jsou vždy náročné a Češi se již mnoho let na hry pod pěti kruhy nedostali. Povede se to nyní mužům či ženám v boji o Tokyo?

Nehledě na kontinent, kvalifikace bude opět nesmírně náročná. Pokud nejste ve svém okolí mezi nejlepšími týmy, pravděpodobně to stačit nebude. Ovšem vždy se najdou výjimky, které se dostanou na olympiádu, aniž by získaly nějaký větší medailový úspěch na jiných soutěžích. Cesta českých házenářů a házenářek bude opět velmi náročná. 

Bohužel však to pro oba týmy vypadá velmi nepravděpodobně. Ovšem nikdy neříkej nikdy. 

MUŽSKÝ TURNAJ

Čeští házenkáři byli velmi blízko postupu na MS 2019, které se koná v Německu a Dánsku. V závěrečné fázi kvalifikace nastoupili proti týmu Ruska, který doma v Plzni sice porazili 27:26, bohužel v odvetě v Rusku prohráli poměrem 21:29, což ve výsledku znamenalo, že v součtu výsledků bylo lepší Rusko, které se nakonec probojovalo na MS 2019. Bohužel kvůli neúčasti na MS se Češi nebudou moci zúčastnit Olympijských kvalifikačních turnajů a tak možnost kvalifikovat se bude pouze jediná. Budou muset zvítězit na ME 2020 a nebo skončit na prvním místě mezi zeměmi, které se na Olympiádu ještě nekvalifikovaly. Ve výsledku to však znamená, že budou muset skončit nejhůře stříbrní a to za předpokladů, že zlato bude brát stejný tým, který vyhraje i MS 2019. 

Postup na MS 2019 Výsledek obrázku pro red cross
Postup na ME 2020 Výsledek obrázku pro questionmark
Postup do OH kvalifikačních turnajů Výsledek obrázku pro red cross
Zlato/Stříbro na ME 2020 Výsledek obrázku pro questionmark
Postup na LOH 2020? Výsledek obrázku pro questionmark

ŽENSKÝ TURNAJ

Českým ženám již zbývá jen poslední možnost, jak si ještě udržet šanci na postup na LOH 2020. Na konci roku 2019 se koná mistrovství světa, které ještě nezná všechny své účastníky. A přesně ta fáze kvalifikace, ve které prohráli svůj boj čeští muži proti Rusku, čeká také české ženy. Ovšem úkol to bude velmi náročný. Na začátku června je čeká dvojzápas o postup na MS 2019 s týmem Černé Hory, mimo jiné družstvem, které vybojovalo stříbrného medaile na OH 2012 v Londýně a ve stejném roce také ovládlo evropský šampionát. Dokáží české házenkářky se přes Černohorky prokousat na MS a zajistit si tak možnost startu v olympijské kvalifikaci?

Postup na MS 2019 Výsledek obrázku pro questionmark
Postup do OH kvalifikačních turnajů Výsledek obrázku pro questionmark
Umístění v OH kvalifikačním turnaji do 2. místa Výsledek obrázku pro questionmark
Postup na LOH 2020 Výsledek obrázku pro questionmark
596 0