Český brokový střelec Jakub Tomeček

Brokař Tomeček vystřílel Česku první účastnické místo na LOH 2020

Více než 15 měsíců před zahájením Letních Olympijských her v Tokyu se Česká republika dočkala prvního jistého účastnického místa na hry pod pěti kruhy. Postaral se o něj díky bronzové medaili na světovém poháru v mexickém Acapulcu český brokař Jakub Tomeček.

Český brokový střelec Jakub Tomeček Zdroj: olympic.cz

Česká střelba již tradičně patří na Olympijských hrách mezi ty úspěšnější sporty z pohledu českého fanouška. I když z Ria odjížděli naši s prázdnou, čtvrté místo Davida Kosteleckého byl také velmi pěkný úspěch. A právě střelci získali pro Česko první účastnické místo pro Olympijské hry 2020 v japonském Tokyu.

Jakub Tomeček již loni v Jižní Koreji sahal nejen po kvalifikaci do Tokya, ale také po světové medaili. Na mistrovství světa se kvalifikoval do finále, kde nakonec skončil na skvělém pátém místě, což bylo nakonec první nepostupové místo na OH. To jej však již nyní nemusí mrzet. I když to měl v mexickém Acapulcu, tak říkajíc, o fous. V poslední kvalifikační sérii totiž sestřelil "pouze" 23 z 25 možných holubů, což znamenalo celkový součet 122 ze 125 a následné rozstřelování o finále s dalšími šestí střelci. Do finále nakonec prošel on a také později stříbrný Ital Rossetti. Finále bylo velmi dlouhé a vyrovnané. Kuba se dlouho držel bezchybný, když minul až 43. terč, což nakonec znamenalo zisk bronzové medaile a také kvalifikačního místa pro LOH v Tokyu. Vítězem klání se stal tradičně silný a téměř neporazitelný Američan Vincent Hancock.

Účastník her v Londýně, Tomeček, který je nyní českou jedničkou v disciplíně skeet, však nevystřílel olympijskou místenku na své jméno, ale jako "místenku pro zemi". Jelikož je však nyní českou jedničkou, dá se očekávat, že právě on se vydá na hry do Tokya hájit české barvy. Pro odchodu do sportovního důchodu Jana Sychry, který ještě na OH v Londýně bral skvělé šesté místo, tu máme střelce, který v disciplíně skeet může bojovat se světovou špičkou a střílet o velké medaile.

Další čeští brokaři se na světovém poháru v mexickém Acapulcu do finále neprobojovali a nezískali tak ani místenku na OH.

Mezi skeetaři se však skvěle prezentovali i další čeští zástupci. Tomáš Nýdrle měl slabší úvod, ale závěrečné dvě položky již byly lepší a vytáhly jej na konečné 18. místo s nástřelem 120. Podobně střílel také Miloš Slavíček. Tomu se však nepovedly dvě záverečné položky a s nástřelem 117 bral konečné 48. místo. V ženském trapu Česká republika tentokrát zastoupení neměla. V ženském skeetu se snaží prorazit mladá krev. 23-letá Barbora Šumová s nástřelem 118 brala krásné 18. místo. Ještě o 3 roky mladší Anna Šindelářová skončila se 103 sestřelenými terči na 44. pozici.

Blízko finále měl mladý nadějný český střelec v disciplíně Trap, Jan Borkovec. Překvapil pravděpodobně i sám sebe, když předvedl v kvalifikace výborný nástřel 123 ze 125 a rozstřeloval se o finále, které mu nakonec uniklo. Ovšem díky 9. místu si vytvořil osobní maximum mezi světovou elitou a hlavně získal potřebné sebevědomí pro lepší zítřky. Tradičním oporám Jiřímu Liptákovi a Davidu Kosteleckému se tentokrát v Mexiku tolik nedařilo. I přes výborný výkon a nástřel 122 terčů ze 125 možných skončil první jmenovaný Lipták ve velké konkurenci na 15. pozici. Olympijský vítěz z Pekingu Kostelecký sestřelil terčů 121 a byl jednadvacátý.

O další medaile ze světového poháru a místenky pro hry v Tokyu budou střelci bojovat již od sedmého dubna ve Spojených Arabských Emirátechv Al Ainu. Pistolaři a puškaří se následně představí od 21. dubna v čínském Pekingu.