Brandon Maxwell
Foto: http://www.bkboleslav.cz - autor: Jan Pavlíček

Životní šance Brandona Maxwella. Extraligový gólman bojuje o olympiádu

Brandon Maxwell

Velký životní příběh může napsat americký gólman Brandon Maxwell, který aktuálně chytá v naší nejvyšší hokejové lize, kde obléká dres Mladé Boleslavi. Jeho vynikajících výkonů si všimlo vedení americké reprezentace. Brandon Maxwell tak dostal pozvánku do reprezentace na blížící se Deutschland cup.

Deutschland cupu je mezinárodní turnaj, který se koná v Německu a zúčastní se ho domácí Německo, Slovensko, Rusko a USA. Tohoto turnaje se také zúčastňovalo Československo (zlato – 1987) i samostatná Česká republika (zlato – 1994, stříbro – 1995).

Mladý americký gólman navštívil Česko již před deseti lety, kdy si v Příbrami zahrál mezinárodní turnaj do 17 let. Českou republiku a především Prahu si oblíbil, ale nikdy ho nenapadlo, že by se mohl vrátit. V jeho mysli bylo především NHL. V sezóně 2012/2013 byla výluka v NHL i AHL a do nižší farmářské soutěže nechtěl. Proto vzal nabídku do KHL. Bohužel pro něj, klub na Ukrajině nakonec vůbec nevznikl.

V sezóně 2014/2015 mohl hrát za Los Angeles. V kempu se mu dost dařilo, ale opět měl smůlu. Zraněný Jonathan Quick stihl začátek sezóny. Český gólman Patrik Bartošák mu doporučil Vítkovice. A tak se vydal ze zámoří vstříc české extralize. Poté zavítal do Šumperku. V sezóně 2015/2016 se pak upsal týmu HC Dynamo Pardubice. I když si ve své první sezoně na východě Čech nakonec zahrál jen skupinu o udržení, po celou sezónu patřil k nejlepším pardubickým hráčům. Americký rodák s kanadským občanstvím následně na to přestoupil do Mladé Boleslavi. V letošní sezóně má na svém kontě odehraných 12 zápasů s 92,75% úspěšností zákroků a jedno čisté konto.

Vzhledem k tomu, že hráči (gólmani) z NHL na olympiádu nepojedou, dostává tak Brandon Maxwell obrovskou příležitost se porvat o letenku do Pchjongčchangu. V NHL je obrovská konkurence a bylo by takřka jasné, že by šanci nedostal před Jonathanem Quickem nebo Corym Schneiderem. Naopak z Evropy mu konkuruje Ryan Zapolski, který působí v Jokeritu Helsinky a David Leggio z Mnichova.

Jsme velice zvědaví, zda svůj um předvede také na mezinárodní scéně natolik, aby se zasloužil o nominaci do Jižní Korey.

280 19