První semifinálový zápas mezi Hradcem Králové a brněnskou Kometou
Foto: www.facebook.cz/MountfieldHK

TELH: Kouč Hradce Králové odpovídal na otázky fanoušků

První semifinálový zápas mezi Hradcem Králové a brněnskou Kometou

Kouč Václav Sýkora odpovídal na oficiálním webu týmu na otázky fanoušků. I my jsme se ho na pár otázek zeptali.

Jak hodnotíte letošní působení v CHL?

Skupinu Ligy mistrů jsme brali především jako dobrou přípravu před novým ročníkem, i když se dva poslední duely dohrávaly až v jeho průběhu. Vedení preferuje naši účast na Spengler Cupu, Ligu mistrů jsme brali vyloženě jako přípravnou fázi. Chtěli jsme mít dobrý test před ostrými zápasy a šanci dostali i mladí hráči z Litoměřic nebo Slavie, kteří v základním kádru nefigurují. Důraz je spíš na Spengler Cup, který bude, myslím, letos hodně kvalitní. Kromě Kanady se účastní i národní tým Švýcarska. Čeká nás všechny výborná prověrka, z hokejového hlediska jsou taková střetnutí přínosem nejen pro hráče, ale i pro nás trenéry.

Jste spokojen s výkonem, který tým předvádí v nejvyšší hokejové lize?

Mezi útočníky máme hodně technických hráčů, kteří si chtějí tvořit ložené střelecké příležitosti, z toho pak plyne i ono přehrávání. Chceme, aby zakončení bylo co jednodušší, s čímž samozřejmě souvisí i schopnost udržet se hodně na puku v útočném pásmu. Nedaří se nám to zatím úplně podle představ, stejně jako ohrožení soupeře z takových, řekněme, ne zrovna gólových situací. Spousta branek dneska padá z dorážek, tečovaných kotoučů – a to jak od útočníků, tak i bránících hráčů. Takových gólů my moc nedáváme a je třeba se na to zaměřit. Dále bychom potřebovali větší střelecký příspěvek od obránců, ve srovnání s ostatními týmy totiž naše defenzíva moc gólů nedává. Je to i kvůli četnosti střelby, schopnosti prostřelit soupeřův val, dostat kotouče na bránu... Samozřejmě musejí pomoci i clonící útočníci, i jejich práce by mohla být lepší. Naše představy v tomto směru splňuje třeba Béda Köhler, ale potřebujeme, aby tuhle práci odvádělo větší množství útočníků.

Patrik Rybár se nedávno zapsal do historie českého hokeje. Jaký na něj máte názor? V čem podle vás spočívá kouzlo jeho neprůstřelnosti?

Jsme v situaci, ve které je Patrik Rybár jasná jednička, i když do soutěže naskočil později. První zápasy chytal Kuba Sedláček, ten už však v klubu není. Rozhodování je proto jednoduché, jinak se obvykle radíme s trenérem gólmanů Robertem Horynou. Patrik chytá opravdu skvěle a jsme strašně rádi, že potvrzuje kvality, které všem ukázal už vloni. Pro mužstvo je moc důležitý. Druhá sezóna je pro nováčka vždy těžká, u něj navíc nastala komplikace zranění, které si nedoléčil v létě. Měl pak přípravu velice komplikovanou a velký herní výpadek, nicméně od doby, co naskočil zpět, podává výkony na úrovni, kterou ukázal vloni. Chytá skvěle a týmu opravdu pomáhá.

Samuel Baroš se stal novou posilou v brankovišti. Jaké s ním máte plány?

Co se týče mladých hráčů, Samuel Baroš je tady na zkoušce. Domluvili jsme se, že během přestávky ho zařadíme do tréninku, škoda jen, že teď není žádné utkání, kde bychom ho mohli vyzkoušet. Samozřejmě se brzy musíme rozhodnout, co dál, momentálně však ještě není nic definitivně rozhodnuto.

Jak vnímáte blížící se derby?

Co se týče derby, to nevnímat snad ani nejde, vždy je to dost vyhrocená záležitost. Zažil jsem ho i jako hráč. Tehdy nehrála ještě Slavia v lize a velké derby bylo mezi Kladnem a Spartou, potom tradiční duel Sparty se Slavií. Řekl bych však, že derby Hradce s Pardubicemi vnímám nejsilněji. Je skutečné výrazné jak po hokejové a hráčské stránce, tak i z pohledu fanoušků. Je nejvýraznější ze všech, která jsem zažil.

59 8