Český komentátor Robert Záruba
Foto: hokej.cz

Robert Záruba a jeho život

Český komentátor Robert Záruba

Známý komentátor Robert Záruba letos slaví krásné jubileum. Pojďme si prohlédnout a připomenout jeho dosavadní život.

Robert Záruba se narodil 18. 8. 1967. Od útlého věku se chtěl stát komentátorem. Existuje i nahrávka, kde jako čtyřletý kluk komentuje zápas kostiček. V roce 1984 začínal v Československé televizi jako brigádník ve sportovní redakci. Po maturitě šel na Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze.  Školu dokončil těsně před pádem komunistického režimu. Od roku 1990 je stálým zaměstnancem České televize až doposud. Během doby však měl dvě krátké přestávky. Mezi roky 1998 a 1999 byl opět externím spolupracovníkem a v roce 2000 krátce pracoval v TV Nova. Po návratu zpět do České televize se stal šéfkomentátorem, kterým je dodnes.

Český komentátor Robert Záruba Zdroj: hokej.cz

Práce v tv

V 90. letech stál za vznikem magazínu „BULY“, který Česká televize pravidelně vysílá dodnes. Robert Záruba komentoval přes tisíc hokejových utkání, které se buď zapsaly do historie, nebo se přepisovaly dějiny. Každá jeho hláška měla své kouzlo a každý fanoušek si ji pečlivě zapamatoval.

Robert Záruba především komentuje hokejové utkání, ale nebojí se i jiných sportů. Hokejové utkání českého reprezentačního mužstva na vrcholných soutěžích (MS, ZOH) - celkem komentoval 684 hokejových utkání. Moderoval Olympijská studia v letech 1992, 1996, 2000 (vytvořil osobní rekord v nepřetržité délce uvádění – 19 hodin (od půlnoci do 19 hodin), 2004 a 2008. V roce 2006 moderoval také studio mistrovství světa ve fotbale. Za dobu práce v České televizi komentoval 177 různých sportů (baseball, florbal, pozemní hokej, basketbal, atletiku, skateboard, karate, taekwondo, pozemní hokej, softbal, fotbal a mnoho dalších).

Nezapomenutelné momenty

ZOH 1998 – Hokej
Po finálovém vítězství nad Rusy už ale slzy tekly. Nejprve spontánně zakřičel dodnes známé: „Otevíráme zlatou bránu...“, přidal „Přepište dějiny...“.


MS v hokeji 2010
„Rachna kachna, to to letělo,“ jásal tehdy radostí komentátor Robert Záruba. „Tohle je rána tohohle turnaje,“ přitakával mu prorocky jeho kolega od mikrofonu Martin Hosták. Rachůnkova dělovka nastartovala český tým k celkovému vítězství v zápase a následně i ke zlatým medailím. Pamatujete?


MS v hokeji 2017
Parádní chvíle prožili na závěr utkání čeští fanoušci. Nebyli to jenom oni, kdo se radovali z kontaktního a vyrovnávacího gólu. Také komentátoři Robert Záruba a Martin Hosták si jej užili také. Ve videu jsou zachyceny chvíle z gólů na 2:3 a 3:3. Po vyrovnávacím gólu se staly technické problémy a ve videu je vysvětlení opravdu vidět. Robert Záruba si gól na 3:3 užil opravdu náramně a co si budeme povídat... takhle slavil snad každý.

Je mnohem více jeho nezapomenutelných hlášek, která je ta vaše?

Článek Nejvtipnější hlášky českých a československých komentátorů Nejvtipnější hlášky českých a československých komentátorů Pro sportovní nadšence jsme připravili jedinečnou lahůdku. Nejlepší hlášky či přeřeky sportovních komentátorů. Geniální hlášky Jaromíra Bosáka, Roberta Záruba či Karola Poláka. Mimo tv

Robert Záruba pracuje také mimo televizi. Přednáší na Fakultě sociálních věd „Sportovní televizní žurnalistiku“. Píše knihy, je autorem několik knih např.: Přepište dějiny! O olympijském vítězství v Naganu či Chytám svůj život o Dominiku Haškovi. Podílel se také na několika dokumentech např.: Jágr Team, Zlatý turnaj století či „Velkej“ (pocta Ivanu Hlinkovi).

Ocenění

1999 – Novinářská křepelka
2003 – Týtý
2004 – Týtý

Osobní život

Robert Záruba je rozvedený. Se svou bývalou manželkou (Světlana Witowská) má syna Viktora (2000), který je ve střídavé péči. Se svou současnou přítelkyní (Nora Fridrichová) má dceru Dianu (2012) a ještě jednu dceru Mariánku (2015).

Robert Záruba Zdroj: ČT SPORT- živý přenos
 

Autor: M. V.
1077 0