Síně slávy - Lány - Nagano medaile
Foto: Vojtěch Moravec

Přepište dějiny! Jak se změnili hokejisti po dvaceti letech?

Síně slávy - Lány - Nagano medaile

Před dvaceti lety se Češi probojovali až do samého finále olympijského turnaje v Naganu, ve kterém dokázali porazit Rusko 1:0. Vítěznou branku se podařilo vsítit Petru Svobodovi. Pojďme společně projít všechny zlaté hráče z Nagana, jak se za těch 20 let změnili a co všechno dokázali?

DOMINIK HAŠEK

Dominik Hašek, rodným jménem Kaštánek se narodil 29. 1. 1965 v Pardubicích, kde také započal svojí hokejovou kariéru. Později oblékl také dres Buffala Sabres a před zmiňovaným turnajem se v týmu děly věci. Generálního manažera Mucklera nahradil ve funkci Regier. Haškovi se brance nedařilo a dokonce se stal dvojkou. V únoru v roce 1998 započal tzv. „Turnaj století“. Na olympijský turnaj mohli odcestovat i hráči NHL a v českém výběru Dominik Hašek nechyběl. Svými netradičními zákroky na turnaji dovedl Českou republiku až k samostatnému zisku zlatých medailí. Po návratu se připojil k týmu kde celkově odehrál 72 zápasů s průměrným gólem obdrženým za zápas 2,09. V Česku byl vyhlášen taktéž popáté vítězem ankety Zlatá hokejka, podruhé sportovcem roku a hokejistou století.

Před začátkem nové sezony se rozhodl společně s Jaromírem Jágrem uskutečnit „Utkání hvězd“, ve kterém by se proti sobě postavil výběr z Nagana a světový výběr hvězd. Češi nakonec porazili světový výběr 7:0. V té samé sezóně se haškovo Baffalo dostalo až do finále NHL, kde je však porazil Dallas, který získal Stanley Cup. Dominik Hašek si však odnesl již pátou trofej pro nejlepšího brankáře sezóny.

Před sezónou oznámil, že sezóna 1999/2000 by měla být z rodinných důvodů jeho poslední. Avšak na počátku sezóny, 30. října, se obnovily jeho problémy s třísly. Kolem Vánoc oznámil, pokud by jeho zranění nebyla dlouhodobější, od profesionálního hokeje by prozatím neodstoupil. I přes to pokračoval. V NHL vydržel do roku 2003.

Poté se přestěhoval zpátky do Čech, kde byl 18. 5. 2003 obviněn z napadení soupeře Martina Šíly. Celé napadení bylo považování za přestupek a Haškovi byla uložena pokuta ve výši dvou tisíc kourn českých. O rok později se vrátil zpět do NHL, kde slavil ve své kariéře druhý zisk Stanley cupu.

21. dubna 2009 se vrátil zpět do Čech, kde podepsal smlouvu s mateřským klubem „HC Eaton Pardubice“, za které odchytal všechny zápasy základní části a nakonec je dovedl k zisku titulu Mistra republiky. Z Haška se tak stal historicky nejstarší český hokejista, který se stal mistrem hokejové extraligy. 7. června 2010 oznámil, že podepsal roční kontrakt v týmu KHL HC Spartak Moskva. Tam odchytal celkem 44 zápasů v základní části. Po neúspěšné sezóně (bez zisku Gagarinova poháru), se vrátil zpět do České republiky a věnoval se jiným sportům a podnikatelství. Prodávání sportovního oblečení či založení společnosti DM Lige, která nabízí energetické drinky Smarty.

13. ledna 2015 tým Buffalo Sabres vyřadilo jeho číslo 39 a nyní jeho banner visí u stropu v hale KeyBank Center.

MILAN HNILIČKA

Se narodil 25. července 1973 v Litoměřicích. Za reprezentaci odehrál kolem 106 utkání. Na přelomu roku 2009/2010 se podíval do týmu pražské Slavie, kde také svojí hráčskou kariéru zakončil. Později dostal nabídku stát se sportovním manažerem Mladé Boleslavi, tuto nabídku přijal. Kromě pozice manažéra klub trénoval a dokonce se stal dočasným asistentem Bruslařů.  Po neúspěšné sezóně 2011/2012 byl z funkcí odvolán. Následující sezónu se stal opět manažerem, tentokrát reprezentační sedmnáctky.

V sezóně 2016/17 působil i u české reprezentace na pozici asistenta generálního manažera. Během toho také působil v politice. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 byl z pozice nestraníka dvojkou na kandidátce hnutí ANO 2011 ve Středočeském kraji. Na konci ledna 2018 byl jmenován vládním zmocněncem pro sport, funkce se ujme od března 2018.

ROMAN ČECHMÁNEK

Roman Čechmánek, trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana, se narodil 2. 3. 1971 v tehdejším Gottwaldově (dnešní Zlín). Svojí kariéru započal ve TJ Gottwaldov, ale postupně se probojoval až do Vsetína. Poté po slavném turnaji se po něm ohlédly i týmy z NHL, kde nakonec zakotvil do Philadelphia Flyers. V sezóně 2003/04 přestoupil do týmu Los Angeles King. Celkem v NHL strávil čtyři sezóny.

Poté přestoupil do české extraligy do týmu HC Energie Karlovy Vary, ale svojí hráčskou kariéru ukončil v roce 2009. O čtyři roky později se stal asistentem trenéra v Hodoníně. A také koučoval juniorku Vsetína.

Po ukončení kariéry začal podnikat a založil si vlastní minipivovar. Podnikání nešlo podle představ a tak v roce 2014 byl na jeho majetek prohlášen konkurz. V únoru roku 2015 se do konkurzu bylo věriteli úspěšně přihlášeno 52 pohledávek v celkové výši 75 mil. Kč, další čtyři pohledávky v celkové výši 26 mil. Kč byly ve výzvě. V roce 2017 byl Čechmánek obviněn z podvodu a později i obžalován. Soudy  a rozuzlení celé věci je stále otevřené a nadále probíhá.

FRANTIŠEK KUČERA

Svojí kariéru zahájil v pražské Spartě. V roce 1986 byl ve 4. Kolem draftován týmem Chacago Blackhawks. V NHL se setkal s několika osobnostmi. Po sezóně 1996/97 se vrátil opět zpět do Sparty. Poté si zahrál znovu NHL v dresu Columbusu, ale v průběhu sezóny přestoupil do Pittsburghu, kde jeho trenérem byl Ivan Hlinka.

Na začátku léta v roce 2001 oblékal dres pražské Sparty, ale po deseti kolech Extraligy šel znovu do NHL, kde nejprve hrál za Washington a poté  přešel zpět do Pittsburghu, kde si zahrál po boku Jaromíra Jágra. Po ročním působení ve Washingtonu se opětovně vrátil do Čech. Nehrál však za pražskou Spartu, nýbrž za Slavii Praha. S ní hned ve své první sezóně - 2002/03 - získal již svůj třetí extraligový titul a v následujícím roce ještě stříbrnou medaili v téže soutěži. Jeho bláznivou kariéru ukončil 21. 10. 2004. Nyní se svým bratrem provozuje hokejovou halu v Letňanech a navíc provozuje restauraci s názvem „Kučerovka“.

LIBOR PROCHÁZKA

Libor Procházka se narodil 25. dubna 1974 ve Vlašimi, V roce 1993 byl draftován do NHL klubem St. Louis Blues. Získal zlatou mediali z Nagana, i přes to, že ani do jednoho zápasu na turnaji nezasáhl. Ve své kariéře působil především v českých týmech. Prošel si Kladnem, Třincem, Karlovými Vary, Spartou či Plzní nebo Berounem. Hrál nepřijemně tvrdě, že sám kustod musel několikrát jeho výzbroj spravovat. Svojí hokejovou kariéru ukončil v sezóně 2013/2014.

JAROSLAV ŠPAČEK

Hokejový obránce, který se narodil v Rokycanech 11. 2. 1974. Sám do NHL tolik nespěchal, ale v roce 1998 byl draftován týmem Florida Panthers, později oblékal dres Chicaga či Columbusu. Během výluky v NHL se vrátil zpět do Čech, kde si zahrál v Plzni a Slavii. Poté se vrátil zpět do NHL, kde vystřídal opět několik působišť. Nejvíce se mu dařilo v týmu Edmonton Oilers, s tímto týmem došel až do velkého finále, ale získat trofej pro nejlepší tým NHL se mu nepodařilo.

V listopadu 2012 ukončil hráčskou kariéru, na svém kontě měl celkem 941 utkání, ve kterých si připsal 86 branek a 287 asistencí.

Od sezóny 2012/13 působí v plzeňském klubu jako asistent trenéra a stejnou funkci také vykonává od ročníku 2014/2015 u hokejové reprezentace. 

PETR SVOBODA

Odchovanec Litvínova na Olympijských hrách v Naganu vstřelil jedinou branku, která se stala tou zlatou, když tvrdou ránou prostřelil vše, co mu stálo v cestě ve finále proti Rusku.

Většinu kariéry strávil v NHL, kde odehrál celkem sedmnáct sezón, ale v prosinci roku 2000 utrpěl hodně silný otřes mozku a následně na to ukončil kariéru. Nyní pracuje jako hráčský agent. 

Asi nejkurióznějším faktem u střelce zlatého gólu zůstává věc ohledně jeho občanství. Jelikož jako velmi mladý odešel do zámoří, přijal USA za svoji novou zemi a obdržel americký pas. Ivan Hlinka jej nicméně chtěl ve svém týmu a tak mu pomohl získat zpět českého občanství a český pas mu prakticky dovezl až do Nagana. 

RICHARD ŠMEHLÍK

Hokejový obránce, který se narodil 23. 1. 1970 v Ostravě. Svojí kariéru zahájil ve Vítkovicích. Později přestoupil do Jihlavy. Nakoukl také po do NHL, kde oblékl dres Buffala či Devils. Svojí hráčkou kariéru ukončil v roce 2003.

Během olympijského finále po závěrečné siréně vyhodil gólman Dominik Hašek hokejku, kterou trefil Šměhlíka pod oko a on si tak odvezl z Nagana památnou jizvu. 

ROMAN HAMRLÍK

Se narodil 12. dubna v roce 1974. V roce 1992 byl draftován Tambou Bay. V NHL prostřídal několik klubů. V základní části NHL celkově stihl odehrát 1395 utkání, ale nikdy se nedostal do klubu, který by usiloval o Stanley Cup. Po ukončení kariéry tráví svůj volný čas cestováním (Austrálie) a v rodném městě s rodinou a svým bratrem Martinem.

JIŘÍ ŠLÉGR

Jiří Šlégr s přezdívkou „Guma“ se narodil 30. 5. 1971. Během své kariéry strávil několik sezón v NHL, kde dokonce po boku Jaromíra Jágra v dresu Pittsburghu dosáhl na zisk Stanley Cupu. A právě společně s Jágrem jsou jedinými českými zástupci Triple Gold Clubu (olympijský vítěz, mistr světa a vítěz Stanley Cupu). 

Po aktivní kariéře v NHL se vrátil do klubu, který jej odchoval, Litvínova, kde také svoji aktivní kariéru ukončil. V roce 2011 úspěšně kandidoval do parlamentu České republiky. Po ukončeném mandátu se vrátil zpět k hokeji v pozici trenéra, kterou aktuálně vykonává právě v Litvínově. 

PAVEL PATERA

Kladenský odchovanec Pavel Patera se narodil 6. září 1971. Během své bohaté hkejové kariéry se stal čtyřnásobným mistrem světa, olympijským vítězem a mistrem tří lig (české, ruské a švédské). Dalším velkým milníkem po Naganu bylo finále MS 2001, ve kterém přihrál na vítěznou branku Davidu Moravcovi, čímž Česká republika dovršila zlatý hattrick. 

Po ukončení kariéry v sezóně 2014/15 se věnuje především trénování. V sezóně 2015/16 se stal hlavním koučem dorostu Kladna. Nyní působí u A-týmu kladenských Rytířů, jako asistent hlavního trenéra.

ROBERT LANG

Hokejový útočník se narodil devatenáctého prosince 1970. Ve dvaceti letech byl draftován klubem LA Kings a v zámoří celkem vystřídal osm klubů NHL. Po olympijském Naganu jednou vyhrál anketu Zlatá hokejka v roce 2004 a v roce 2015 byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Kromě zlata z roku 1992 je majitelem také dvou olympijských bronzů, a sice z let 1992 (Albertville) a 2006 (Turín). Svůj volný čas tráví především se svojí rodinou, hraje golf a potápí se. Brusle i hokejku dávno schoval a na hokej se jen kouká v televizi. 

JAN ČALOUN

Jan Čaloun, další naganský hráč, se narodil 20. 12. 1972 v Ústí nad Labem. Svojí extraligovou kariéru zahájil v roce 1990, kdy zakotvil v Litvínově. Největší úsek své kariéry odehrál na domácí půdě. Nakonec se dostal po Naganu i do NHL či finské ligy, ale svojí kariéru zakončil v Ústí nad Labem. V současné době trénuje mládež taktéž v Ústí. Navíc se Jan Čaloun kromě hokeje věnuje i hokejbalu. V roce 1998 byl členem týmu, který získal v Litoměřicích titul mistra světa.

MARTIN PROCHÁZKA

Kladenská legenda se narodila 3. 3. 1972. Po Naganském triumfu, získal Procházka s národním týmem několik zlatých medailí na mistrovství světa a podílel se na tzv. „Zlatém hattricku“. Po zdravotních problémech musel v sezóně 2009/10 ukončit svojí bohatou kariéru. V roce 2012 se zúčastnil televizní taneční soutěže, ve které skončil na druhém místě. A od roku 2017 se stal novým hokejovým expertem České televize. Hokeji se věnuje dále, i když z jiného úhlu pohledu.

ROBERT REICHEL

Litvínovský odchovanec se narodil 25. června 1971. Zahrál si v NHL, kde vystřídal několik týmu. Svojí kariéru ukončil v sezóně 2009/10 a od další sezóny působil jako kouč Litvínova. Dále trénuje reprezentaci U17 a juniorku Litvínova. V roce 2008 byl uveden do Síně Slávy Českého hokeje a v roce 2015 do Síně slávy IIHF.

DAVID MORAVEC

Narodil se 24. března 1973 v Opavě. První zápas na domácí půdě odehrál v sezóně 1994/95 za Vítkovice. Po olympijském triumfu nastalo další vítězství v podobě vstřeleného vítězného gólu na MS v roce 2001, který zajistil České republice zisk zlatých medailí a zlatý hattrick.

Během své kariéry hrál také v ruské lize za Lokomotiv Jaroslavl či švédský Redhawks. Zahrál si dále za finské Hameenlin či německý Wolfsburg. V sezóně 2009/10 odešel na hostování do Havířova, kde odehrál patnáct zápasů. Následně přestoupil do Šumperka, Liptovského Mikulíše nebo Nitry či Orlové.

MILAN HEJDUK

Po Naganu odehrál ještě několik sezón v NHL. K jeho největším úspěchům patří zisk Stanley Cupu v roce 2001 a zisk Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. S reprezentací mimo olympijského zlata vybojoval také bronz v Turíně a bronz na MS v roce 1998. S Pardubicemi v sezóně 2004/05 vybojoval extraligový titul. 24. února 2014 oznámil konec své kariéry. Téměř 4 roky po ukončení jeho profesionální hráčské kariéry byl 6. ledna 2018 Hejdukův dres slavnostně vyvěšen pod strop arény Pepsi Center. Jeho číslo bylo v týmu Colorado Avalanche na jeho počest vyřazeno a nyní visí u stropu haly.

MARTIN RUČINSKÝ

Urostlý 183 centimetrový útočník se narodil 11. 3. 1971. Je držitelem tří zlatých medailí z MS a držitelem titulu mistra extraligy (Litvínov), po které ukončil svojí hokejovou kariéru. Stejně jako mnozí další olympijští šampióni z Nagana prostřídal v NHL několik klubů. Před Světovým pohárem v roce 2016 se stal generálním manažerem české hokejové reprezentace, kde působil až do roku 2017, kdy se této funkci vzdal a nyní působí jako konzultant během významných akcí (ZOH, MS, SP).

MARTIN STRAKA

„Stračena“ se narodil 3. září 1972. Útočník, který si v NHL zahrál například za slavné Rangers nebo Penguins, získal ve své kariéře kromě olympijského zlata také několik titulů mistrů světa. Na Stanley Cup v zámoři však nikdy nedosáhl. Naposledy oblékal dres plzeňské Škodovky, kde je zároveň majitelem a nyní i hlavním trenérem. Škoda Plzeň v aktuální sezóně se pyšní na prvním místě v základní tabulce TELH.

JIŘÍ DOPITA

Český hokejový trenér a bývalý útočník se narodil druhého prosince 1968 v Šumperku. Koncem devadesátých let byl považován za nejlepšího hokejistu, který působí mimo NHL. Nakonec se do NHL dostal, když si ho v draftu po Naganu vyhlédl tým New York Islanders. Později oblékal i jiné dresy týmů NHL například Edmonton či Floridu. Později se vrátil zpátky do Čech, kde nastupoval za Pardubice, Znojmo či Kometu.

V roce 2006 se stal majoritním vlastníkem klubu Olomouc, kde také v kariéře pokračoval. Jeho výkony však brzdily jeho zdravotní problémy s kolenním kloubem. V sezóně 2012/13 tak ukončil hráčskou kariéru a stal se asistentem trenéra Olomouce. Dále trénoval Třinec a od sezóny 2016/17 až doteď trénuje klub VHK Robe Vsetín, který hraje WSM ligu. V listopadu 2015 byl obviněn ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění olomouckého hokejového klubu. Státní zástupce však obvinění zrušil a vrátil případ policii, další výsledky vyšetřování doposud nejsou k dispozici.

JOSEF BERÁNEK

Jeho dvacetiletá hokejová kariéra byla vskutku bohatá, především ve Vsetíně a Slavii, kde trávil nejvíce sezón. Pochopitelně se ukázal také na půdě NHL. Po ukončení hráčské kariéry, kterou oznámil 14. dubna 2010, se vydal trenérskou cestou. Stal se asistenta trenéra pražské Slavie (hlavním trenérem byl Vladimír Růžička, jeho spoluhráč z Nagana). Poté se přesunul do funkce hlavního trenéra staršího dorostu, ve které působí dodnes.

JAROMÍR JÁGR

Nestárnoucí hokejista se narodil 15. 2. 1972. Po obdrženém zlatu z Nagana se Jágrovi podařilo získat 4x Art Ross Trophy v řadě. V sezóně 2000/2001 Jaromír Jágr nemohl najít ten správný šmrnc a nedařilo se mu. Později byl vyměněn do Washingtonu, kde celkem strávil skoro čtyři sezóny. Od roku 2004 do roku 2008 oblékal dres týmu New York Rangers. Poté si udělal krátkou přestávku od NHL a zahrál si také KHL. Po třech letech se vrátil zpět do NHL, kde stihl vystřídat další kluby (Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils, Florida Panthers či Calgary Flames). Za jeho kariéru překonal několik významných milníku NHL. Aktuálně drží pozici druhého nejproduktivnějšího hráče NHL všech dob. Má na svém kontě přes 1.700 zápasů, což jej v aktuálním žebříčku staví na třetí pozici. 

Bohužel na konci ledna letošního roku mu nepřálo zdraví a tak se nakonec musel vrátit z týmu Calgary Flames do České republiky, kde začala tzv. Jagrmánie. 31. ledna 2018 podepsal totiž smlouvu s Kladnem, které i vlastní. Navíc se dohohl s třineckými Oceláři, že kdyby Kladno nepostoupilo do baráže, pomohl by právě jim v boji o extraligový titul. První utkání se odehrálo na ledě Benátek, lépe řečeno v liberecké Home Credit Aréně a poptávka o lístky byla opravdu velká. Toto utkání bylo ještě významnější tím, že za „domácí“ celek Benátky nad Jizerou nastoupil jeho kamarád Petr Nedvěd, který se tak definitivně rozloučil s hokejovou kariérou. Jágr v zápase zaznamenal tři asistence. Byl to opravdu návrat českého hokejového krále. Navíc je to jediný hráč ze zlatého Nagana, který doposud neukončil hráčskou profesionální hokejovou kariéru.

VLADIMÍR RŮŽIČKA

Narodil se šestého července roku 1963 v Mostě. Na závěr tak uvádíme kapitána olympijského výběru, který nedlouho po zisku zlatých medailí v roce 1998 ukočil hráčskou kariéru, během které také vystřídal několik klubů v zámoří. Svoje aktivní počínání na ledě ukončil v zápase 5. srpna 2000, kterého se mimo jiné zúčastnil i jeho syn, kterému tehdy bylo jedenáct. 

Po ukončení hráčské kariéry začala nová éra. Ta trenérská. Nejprve se stal manažerem pražské Slavie. Dále ve Slávii vzal i post trenéra a brzy přišly i výsledky, když v sezóně 2002/03 brali Sešívání extraligový titul. Jeden čas byl i spolumajitelem pražské Slávie. Působil několik let také u reprezentačního áčka, se kterým dokázal vybojovat v roce 2010 zatím poslední zlatou mediali na MS. Krátce po skončení šampionátu 2015 podepsal desetiletou trenérskou smlouvu s extraligovým týmem Piráti Chomutov, kde trénuje i nyní.

V roce 2016 byl obviněn z dvojnásobné zpronevěry z let 2012 a 2013. Soud ho nakonec uznal vinným a udělil mu pokutu ve výši 400 tisíc korun českých. Pokud by tuto částku neuhradil, musel by si odsedět 16 měsíců ve vězení. Růžička se odvolal, ale pražský městský soud jeho odvolání zamítl. 

257 32