Eva Samková
Foto: https://www.redbull.com/cz-cs/holka-z-hor-bc-samkova-2015-video-teaser

Předchůdci Samkové. Kteří olympionici měli tu čest nést vlajku?

Eva Samková

Před pár hodinami si olympionici zvolili vlajkonoše, respektive vlajkonošku. Tou se stala olympijská vítězka Eva Samková, která ponese Českou vlajku při slavnostním zahájení ZOH 2018, které se koná ve v pátek v poledne středoevropského času. Pojďme si však projít všechny české vlajkonoše na zimních i letních olympijských hrách.

LOH 1996

Vůbec na prvních Letních olympijských hrách po rozdělení Československa, se vlajkonošem stal Václav Chalupa, který vlajku nesl jak během zahajovacího, tak i při závěrečném ceremoniálu. Je to bývalý skifař, který reprezentoval Českou republiku na několika LOH. V současné době je veslařským servismanem v pražské Dukly. Jeho největším úspěchem kariéry je stříbro z Barcelony 1992. 

 LOH 2000

Na Letních olympijských hrách v roce 2000 v Sydney byl vlajkonošem Martin Doktor, který na obou kanoistických tratí obsadil úctyhodné osmé místo. Při závěrečném ceremoniálu vystřídal aktuálního šéfa české mise pro Pyeongchang Roman Šebrle, atletický vícebojař, který na těchto hrách vybojoval stříbrnou medaili v desetiboji.

LOH 2004

Květoslav Svoboda bývalý český plavec a mnohonásobný mistr České republiky byl v roce 2004 nominován na funkci vlajkonoše české výpravy. A právě v Athénách, kde se medailistům udělovaly i tolik symbolické olivové ratolesti, byl právě Svoboda jen kousíšek o finálové účásti, která se mu již v následujících letech vybojovat nepodařila. 

LOH 2008

Hry Pekingu byly pro české barvy vskutku povedené. Českou vlajku při slavnostním zahajovacím ceremoniálu nesla Štěpánka Hilgertova. Na závěrečném ceremoniálu ji vystřídala diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová.

LOH 2012

Při zahajovacím ceremoniálu XXX. letních olympijských her roku 2012 v Londýně byl vlajkonošem české výpravy badmintonista Petr Koukal. Při závěrečném ceremoniálu českou vlajku nesla Barbora Špotáková, která na těchto hrách obhájila zlato z Pekingu. 

LOH 2016

Lukáš Krpálek se na olympijské hry v Riu kvalifikoval přímo jako světová trojka. Před zahájením Her ho čeští sportovci zvolili vlajkonošem české výpravy. On zároveň ukázal, že i vlajkonoš, který nese vlajku při zahajovacím nástupu, může získat medaili. V Brazílii se stal jediným českým šampiónem. Při slavnostním zakončení her nesl vlajku Josef Dostál, který na hrách vybojoval stříbro a bronz.

ZOH 1994

První Zimní olympijské hry po rozdělení Českoslovenka, se funkce vlajkonoše ujal běžec na lyžích Pavel Benc.

ZOH 1998

Běžec na lyžích Lubomír Buchta při zahajovacím ceremoniál s vlajkou ještě netušil, že právě Nagano bude pro českého fanouška tak památnou událostí. A to zejména Zlatému Turnaji Století. 

ZOH 2002

V Salt Lake City českým vlajkonošem byl akrobatický lyžař Aleš Valenta, který vlajku nesl na obou ceremoniálech. A to zaslouženě. Stal se zatím jediním českým vítězem her v akrobatických skocích. V současné době však současný moderátor nemá žádné následovníky a tak na hrách v Pyeongchangu ani během jiných mezinárodních závodů nemáme možnost vídat české vlaječky. 

ZOH 2006

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se téměř ve svých devatenácti letech stala nejmladší českou vlajkonoškou během slavnostního zahájení. Po urputném boji tehdy ještě teenegerka si odvezla z Itálie nepopulární čtvrté místo. Na závěrečném ceremoniálu byla vlajkonoškou Kateřina Neumannová, která vybojovala olympijský titul v úplně posledním závodě své kariéry. 

ZOH 2010

Ve Vancouveru už tehdy veterán Jágr nesl vlajku na úvod a chtěl české hokejisty opět dovézt z medaili. Bohužel brany zůstaly zavřeny již ve čtvrtfinále. Na závěr her jsme viděli s vlajkou Martinu Sáblíkovou, pro kterou měly hry trojnásobný odlesk. 

ZOH 2014

Při posledních Zimních olympijských hrách byla vlajkonoškou nominovaná sjezdařka Šárka Strachová, jenž chtěla navázat na bronz z Vancouveru. Na závěr her nesl českou trikoloru biatlonista Ondřej Moravec, který podobně jako Martina Sáblíková na předešlých hrách vybojoval 3 cenné kovy. 

SEZNAM VLAJKONOŠŮ NA ZOH OD ROKU 1948 AŽ 2010

Autor: M. V.
707 141