Český hokejový útočník Patrik Eliáš
Foto: nhl.com

Patrik Eliáš a jeho 20 sezón v dresu Ďáblů z New Jersey

Český hokejový útočník Patrik Eliáš

Čekal, co mu operované koleno povolí a chtěl se vrátit do jedné z formací Ďáblů. Nakonec Patrik Eliáš necítil, že by fyzicky stačil a nebo byl klubu prospěšný. Rozhodl se tak kariéru ukončit.

Český hokejový útočník Patrik Eliáš Zdroj: nhl.com

Má za sebou opravdu neuvěřitelnou kariéru v NHL. Však si vezměte, že celých 20 let strávil v jednom klubu, kterým v roce 2000 a 2003 zvedl nad hlavu Stanleyův pohár. 

Když si jej jako celkově 51. v pořadí draftu v roce 1994 vybrali právě Ďáblové z New Jersey, dozajista neměli ani potuchy, koho do svých řad rekrutují. Poprvé se v nejslavnější světového hokejové lize objevil v sezóně 1995/1996. Od té doby nastoupil v celkově 1240 zápasech, ve kterých celkově nasbíral 408 a 617 asistencí, což celkově činí 1.025 bodů. Překonal tak magické čtyřciferné číslo. Lepší než on je mezi Čechy v současné době již jen stále aktivní Jaromír Jágr, jenž chce co nejdříve překonat hranici 2.000 bodů. Už mu k tomu chybí "pouze" 90 kanadských bodů. 

Rodák z Třebíče prohlásil, že New Jersey cítí, jak svůj druhý domov. Narodily se tam totiž jeho děti a také tam chodí do školy. A proč se jednačtyřicetiletý dvojnásobný vítěz Stanley Cupu rozhodl tak náhle ukončit kariéru?

Již v loni to viselo na vlásku. Eliáš odehrál v nejvyšší soutěži v loňské sezóně pouhých 16 zápasů a poté musel na operaci s pravým kolenem, jenž mu přidělávalo vrásky na čele. Zdařená operace mu však k návratu do NHL nepomohla. Patrik sám prohlásil, že se nemohl dostat do optimální pohody a formy, kterou by mohl být prospěšný týmu. Začal o svých schopnostech pochybovat, k čemuž dodal, že v tomto případě by měl člověk opravdu zvážit konec. A Patrik jej nejen zvážil, ale také učinil. 

Na mezinárodní scéně se objevil hned na čtyřech OH a čtyřech MS. Byl pravidelným reprezentantem a pokud mohl, vždy přijel posílit český tým. Z toho posléze plynuly také zisky bronzových medailí, na které dosáhl na ZOH 2006 v Turíně a také na mistrovstvích světa v letech 1998 a 2011. 

Patriku, děkujeme. 

Autor: Jan Linha
118 0