Český hokejista David Pastrňák
Foto: nhl.com

Pastrňák má zaděláno na 2000 bodů v NHL. Předčí i legendárního Gretzkyho?

Český hokejista David Pastrňák

Z toho, co mu mnozí prognostici předvídají, splnil již desetinu. V noci na dnešek si David Pastrňák připsal již 200. bod v základní části NHL, když přihrál na čtvrtý gól v zápase Bostonu s floridskými pantery. A to je rodáku z Havířova stále jen 21 let.

Když loni odjížděl reprezentovat Česko na MS, neměl smlouvu. I přesto Boston ukázal, že zájem o mladého forvarda má. Pastrňák nakonec podepsal velmi lukrativní kontrakt, se kterým si vydělá při nejmenším 6 milionů dolarů ročně. A tento tah se šéfům Bruins vydařil. Pastrňák roste sezónu od sezóny, zápas od zápasu. Již nyní je jisté, že se jedná o jeho zatím nejlepší ročník. 

Na kontě má již 77 kanadských bodů za 32 gólů a 45 přihrávek. V historickém hodnocení pak celkově 91x skóroval a na další 109 branek přihrál. Což mu dalo pokoření jednoho historického milníku pro mladé hráče, kterým je meta 200 bodů. A to je Davidu Pastrňákovi pouze 21 let. Však jeho týmový kolega David Krejčí je o 10 let starší a má na kontě "pouze" 568 bodů. A to už kroutí v NHL a všeobecně za Boston dvanáctou sezónu. Ne, že by Krejčího podíl na bodování týmu byl malý, nicméně z historického hlediska se od Pastrňáka očekává přeci jen o něco větší. 

Už v loňském ročníku platil za velmi platného hráče. Vždyť během 75 utkání si zapsal 70 bodů. A letos toto číslo již navýšil. Po odehraných 77 utkání má na kontě stejný počet, čili v průměru se drží přesně na hranici jednoho bodu na zápas. Jen málokdy se stane, že Pastrňák v zápase, ve kterém Boston vstřelí alespoň jeden gól, neboduje. Co je však ale ještě zajímavější, tak v pořadí kanadského bodování NHL se již posunul do elitní dvacítky na 19. příčku. Na Jakuba Voráčka, který měl v plánu v letošní sezóně útočit na hranici 100 bodů, ztrácí "Pasta" už jen 3 body.  Český vousáč totiž v posledních zápasech Flyers pendluje mezi druhou a třetí lajnou a gólové situace a tudíž i bodové příděly se mu vyhýbají. Tento přesun od elitních hráčů, jako jsou Giroux, Konecny nebo Couturier tak měl za následek propad pořadím kanadského bodování z třetí příčky až na aktuální sedmnáctou. Prozatím jediným hráčem, který letos pokořil stobodovanou hranici, zůstává Connor McDavid z Edmontonu, jenž vede se 103 body. 

Pastrňák a budoucnost? Pokoří Gretzkyho?

Jak jsem již zmínil, tak Davidu Krejčímu je již 31 let a na kontě má aktuálně 568 kanadských bodů. A právě mnozí odborníci v zámoří předpovídají, že metu 500 bodů by při současném růstu mohl David Pastrňák pokořit ještě před 25. rokem života. A co dál? Nabízí se dále tisícovka, případně bodová hranici Jaromíra Jágra. Nebo dokonce i Wayna Gretzkyho? 

Otevřeně si řekněme, že pokud bude Pastrňák v podobných výkonech pokračovat i v následujících sezónách, respektive se v nich alespoň trochu zlepšovat a budou se mu vyhývat vážná zranění, nic není nemožného. Pokud vydrží hrát NHL alespoň do 35 let věku, tisícovka by pro něj měla být snadným cílem. Pokud bude i nadále vynikat, mohl se postarat i překonání mety 1.500 bodů, případně i zaútočit na Jágrových 1.921. A co Wayne Gretzky? Ten je daleko. Ale nic není nemožného. Když si to vezmeme matematicky, tak Pastrňák ztrácí na Gretzkyho 2.657 bodů. A když vezmeme v potaz, že by David kroužil v NHL ještě 20 sezón, potřeboval by v nich nastřádat v průměru 132 bodů každý rok. A tato hranice se zdá opravdu vysoká. 

Vedle českého forvarda však vynikají i další mladíci, kteří by mohli mít taktéž spadeno dokonce na metu 2.000 bodů v historickém pořadí. Jedním z takových je bez pochyb kanadský útočník Connor McDavid, který v 21 let dělá již dva roky kapitána týmu Edmonton Oilers. Je o více než půl roku mladší než Pastrňák a za svoji kariéru již stihl nastřádat 251 kanadských bodů. Velkou budoucnost má před sebou zřejmě také Švýcar Nico Hirschier. Letošní draftové jedničce je stále pouze 19 let, ale na trvalo se již usadil v první lajně New Jersey Devils a během 78 utkání již stihl nasbírat 18 gólů a 32 nahrávek. 

Kdo se ze zmíněné trojice dokáže přiblížit metě 1.000 bodů či výše? Na to si budeme muset počkat při nejmenším 7 let. 

240 0