Jaromír Jágr a Mark Jankowski slaví své první trefy v dresu Calgary
Foto: nhl.cz

Jágr má v útoku benjamínka a společně jim to klape. Roste nová elitní formace?

Jaromír Jágr a Mark Jankowski slaví své první trefy v dresu Calgary

Po zranění se vrátil ve velkém stylu. V dresu Calgary si připsal první dvoubodový večer a hned v dalším zápase zaznamenal asistenci. Jaromír Jágr pomalu ale jistě se dostává do herní pohody a sbírá pravidelně body. Navíc mu roste ve formaci parťák, kterému evidentně spolupráce s českým veteránem sedí.

Mladíček Mark Jankowski ve službách plamenů se začlenil do týmu velice rychle. A není divu, když mu s tímto pomáhá také historicky nejlepší Evropan v NHL, Jaromír Jágr. Ten i přes svůj vysoký věk si dokonce připsal na své konto aktivitu, kterou se mu v minulosti nepodařilo splnit. Právě Jankowskemu přihrál na branku a vůbec poprvé tak asistoval někomu u gólu, pro nějž to byla premiérová trefa v NHL v kariéře. Ještě v tom samém utkání vstřelil navíc Jágr po úniku svoji úvodní branku NHL v letošním ročníku. 

V utkání proti St. Louis oba aktéři ukázali, že jim spolupráce klape na jedničku. Právě Jankowski se stal v tomto utkání tříbodovým hráčem, když dvě branky sám vstřelil a na jednu přihrál Bennetovi. Nicméně nebyl daleko od hattricku. Nebýt skvělých zakroků brankáře Allena, stal by se poprvé v kariéře třigólovým střelcem. 

Byl to právě Jágr, který přihrál Jankowskemu na jeho druhou branku utkání. Při hře u mantinelu našel mladého Kanaďana v mezikruží, jenž následně udělal soupeřově brankaři kličku a slavil. To však nebylo vše. Po dvou brankách si připsal kanadský benjamínek také úvodní gólovou přihrávku v kariéře v NHL. A opět u toho nechyběl Jágr. Právě 45letý útočník byl na začátku přechodu do útočného pásma a sám tak založil šanci, ze které padl gól. Puk totiž následně převzal Jankowski, který jej nahrál Bennetovi, jenž vsítil svůj premiérový gól v letošním ročníku. A nebýt doteku kotouče od jednoho z obránců St. Louis, připsal by si Jágr asistenci také u této branky. I bez zápisu do statistik však velmi úspěšně založil útok svého týmu, který bezprostředně po přechodu do útočného pásma skončil gólem. 

Před tím, než se slavná osmašedesátka zranila, hrála v elitní formaci společně s Johnny Geaudreauem a Seanem Monahanem. Poté, co se ale Jágr zranil, byl přemístěn do elitního útoku Kanaďan Ferland, který tam hraje až do teď. Trenér Gulutzan nechtěl po několik zápasů dobře rozběhlý první útok rozbíjet. A tak poslal Jágra do třetí formace. Nejen, aby se rozehrál, ale aby pomohl v rozkvětu mladíkům. A jak se na první pohled jeví, to se mu daří. Společně s Jankowskim se mu daří a na první pohled to vypadá, že si tito dva hráči i přes velký věkový rozdíl na ledě rozumí. Dá se tak očekávat, že kouč Gulutzan nechá tuto dvojici pospolu a Jágra "navracet" do prvního útoku zatím nebude. Pokud bude produktivita dvojice Jágr-Jankowski i nadále soupat, dá se očekávat, že by se mohli v průběhu letošní sezóny probojovat až do pozice elitní formace plamenů. Nicméně, co si budeme nalhávat, elitní řada s Geaudreauem a Monahanem je velmi silná a těžko jí aktuálně může někdo konkurovat. 

Autor: Jan Linha
96 26