Hokej - Martin Růžička - Třinec

EHT: Martin Růžička rozhodl zápas hattrickem

Češi dnes odehráli jediný zápas, který před olympijským turnajem odehrají v Česku. Jejím soupeřem v rámci turnaje Channel One Cup bylo Finsko. Utkání začalo v 18:30h středoevropského času.

Úvodní buly zápasu vyhráli Finové. Poté chvíli probíhal boj u mantinelu, ale nejlépe ze situace vymotal Erat, který vyvezl puk z obranného pásma. Hra se přelévala ze strany na stranu a žádný tým si nedokázal vytvořit žádnou větší šanci.

Jako první si přesilovou hru zahráli Finové, když rozhodčí vyloučili Petra Koukala za podražení. Finové však vzápětí také faulovali a počet hráčů se na ledové ploše vyrovnal. Poprvé tak v zápase diváci mohli vidět hru ve čtyřech.  Za této herní situace si Finsko vytvořilo první větší příležitost v utkání, kterou jeho hráči využili. Sakari Manninen si najel do útočného pásma a před Douderou si dovolil stahovačku a následně vypálil nechytatelnou střelu přesně pod horní tyčku. Během komerční přestávky diváci vytvořili opravdu krásné choreo.

SESTAVY

ČESKO
Furch (Bartošák) – Jordán, Kundrátek, J. Kolář, Mozík, M. Doudera, O. Němec, Šulák, Z. Michálek – Martin Růžička, P. Holík, M. Erat – Vondrka, Koukal, Radil – D. Kubalík, Mertl, Řepík – T. Zohorna, Lev, Nestrašil.
FINSKO
Koskinen (Metsola) – Riikola, Koivisto, Ohtamaa, Mikkola, Lehtonen, V. Lajunen, Hakanpää – Junttila, Kemppainen, Hartikainen – Pihlström, Kontiola, Anttila – Savinainen, Koskiranta, J. Peltola – Manninen, J. Lajunen, Puustinen – Ruohomaa

V polovině první třetiny se do slibné šance dostal Vondrka, který hledal rozjetého Řepíka, ale nahrávku zachytil finský bek. Dále měli více ze hry Finové, kteří se tlačili do šancí, ale Furch předvedl několik skvělých zákroků. Tři a půl minuty před koncem první třetiny předvedli Češi další špatnou rozehrávku. Kontiola dostal puk přesně na hokejku a okamžitě zkusil své štěstí, jelikož viděl mezírku mezi rukou a tělem. Furch si takzvaný teploměr pohlídal. V úplném závěru rozhodčí vyloučili Tomáše Kundrátka na dvě minuty za držení a Finové dostali druhou příležitost přesilové hry, kterou v čase 19:10 zužitkovali. Finové po dvaceti minutách vedli nad Českou republikou 2:0.

Finové druhou periodu začali opravdu hodně aktivně a Češi nevěděli kam dřív skočit. Následně se také na chvilku usadili v útočném pásmu domácí. Martin Erat se zmocnil puku v útočném pásmu a vystřelil zákeřnou střelu, ale Koskinen byl pozorný. Ve 26. minutě byl vyloučen Michal Vondrka za hákování. Finové však přesilovku nevyužili. V polovině základní hrací doby si také domácí zahráli početní výhodu, ve které měli větší šance Finové než Češi a z přesilové hry vlastně nic nebylo. V 36. minutě byl vyloučen za sekání Petri Kontiola a česká reprezentace konečně předvedla tlak v útočném pásmu, ale branka z toho nebyla a tak i po čtyřiceti minutách Finové vedli 2:0.

Třetí třetinu začala Česká republika v oslabení, ale Finové další branku nepřidali. Následně Češi rozehráli solidní šanci a dostali se do tlaku, ale finský gólman a finská obrana byla vždy na svém místě. Kubalík poslal puk na branku, kde došlo k teči, která šla bohužel pro naše mimo tři tyče. Stále více a více se domácí dostávali do šancí, ale ne a ne překonat vynikajícího Koskinena.

Martin Růžička hrdinou utkání

V 53. minutě se podařilo Čechům dát kontaktní branku, o kterou se zasloužil Martin Růžička, který využil přesilovou hru. Po vstřelené brance česká pětka měla obrovský tlak a znovu se k puku dostal Martin Růžička a z mezikruží propálil vše, co mu stálo v cestě, a vyrovnal na 2:2. Opravdu neskutečné okamžiky nejlepšího střelce TELH. Několik minut před koncem třetí třetině se do samostatného úniku dostal Kubalík, ale na finského gólmana nevyzrál. Ve třetí třetině to byl úplně jiný český tým, než tomu bylo v prvních dvou periodách. Po šedesáti minutách byl stav nerozhodný 2:2 a následovalo prodloužení, ve kterém rozhodl Martin Růžička, když využil přesilovou hru a připsal si hattrick.

Před úvodním buly byli do Síně slávy uvedení Jaroslav Benák, Otto Trefný (lékař NT). In memoriam pak také Luděk Čajka, který zahynul na těžké následky zranění po nekoordinovaném pádu ve věku 26 let, a Stanislav Prýl.

Branky a nahrávky: 53. Martin Růžička (Nestrašil, M. Erat), 54. Martin Růžička (Mertl, M. Doudera) – 6. Manninen, 20. Kemppainen (Junttila)

Střely: 26 – 20

Hity: 15 – 6

Vhazování: 26 – 34