Hokejista Martin Erat v dresu Komety Brno

EHT: Češi porazili po sedmi letech Kanadu. Javorové listy převálcovali 4:1

Češi v pátek 15. prosince sehráli v rámci turnaje Channel One Cup druhé utkání. Tentokrát se proti nim postavila nebezpečná Kanada, se kterou se český tým v posledních letech dost trápí. Tentokrát však zvládl utkání lépe a poprvé po sedmi letech Kanadu porazil.

Češi se v posledních letech s Kanadou trápí. Naposled se jim podařilo javorové listy porazit 18. května 2010 na Mistrovství světa v Německu, kde zvítězili 3:2. Od té doby se tyto dva celky střetly ještě osmkrát a Kanada byla vždy tím lepším týmem.

Úvodní sestavy:

Česko: Francouz (Furch) – Kundrátek, Polášek, Z. Michálek, M. Doudera, O. Němec, Vitásek, Mozík, J. Kolář – M. Erat, Jan Kovář, Sekáč – Vondrka, Koukal, T. Zohorna – Martin Růžička, Mertl, D. Kubalík – Řepík, Horák, Nestrašil – Lev.
Kanada: Brust (Scrivens) – M. Robinson, Lee, Noreau, Ch. Genoway, Elliott, Gragnani, Lalonde – Beck, Roy, Wolski – Frattin, Vey, R. Bourque – Purcell, Howden, Garbutt – Kozun, O'Dell, Talbot – Ellison

Obě mužstva si před začátkem utkání poslechla státní hymny a první pětky rozehrály úvodní buly. Do první velké šance se dostali Kanaďané, když O´Dell zajel do útočného páasma, kde před brankou našel Maxima Noreaua. Ten střelou vyzkoušel pozornost Francouze, který s ní však neměl žádné potíže.

Krátce na to se puku zmocnil Sekáč, který objel branku a poslal puk zpátky na modrou čáru Poláškovi, jenž vypálil opravdu tvrdou střelu. Jeho pokus ale skončil mimo. Poté zkusil z voleje vypálit také Martin Růžička, ale jeho pokus zneškodnil kanadský bek, který se nebal střelu blokovat.

Skvělou možnost si vytvořil Řepík, který zkusil vystřelit zápěstím. Brust měl plné ruce práce, ale nakonec situaci vyřešil.

V závěru třetiny začali být Kanaďané dotěrní a dokázali si vytvořit další velmi slibnou příležitost, kdy Wojtek Wolski našel precizní přihrávkou Becka a ten chtěl zakončit nad betony Pavla Francouze. Český brankář však svými betony nedal soupeři šanci a jeho ránu vychytal.

Ve druhé třetině hráli Kanaďané ještě tvrději než v první třetině a čeští hráči horko těžko přecházeli do útočného pásma. Francouz musel řešit několik krásných akcí. Největší šanci měli ve druhé třetině Kanaďané, když ujeli tři hráči směrem na českého obránce a gólmana, který nakonec tento brejk vychytal. O chvíli později se do akce dostal taky Horák, který si našel cestu mezi dvěma obránci a zkusil své štěstí. Jeho pokus skončil na horní tyčce. I nadále byl stav bezbrankový.

V polovině utkání i Češi začali hrát aktivněji a ihned se Kanaďané dostali pod tlak, ze kterého vyplynula spousta krásných akcí.

Kanada dostala příležitost zahrát si početní výhodu i podruhé v zápase, kterou dokázala bleskově využít. Ellison poslal střelu z levého kruhu přímo nad Francouzovu lapačku. Český gólman byl v té chvíli bezradný. Krátce na to si javorové listy zahrály další přesilovou hru, kterou ale nevyužili. Více šancí snad měli i Češi, ale ani z toho nic nebylo.

Třicet sekund před koncem druhé třetiny se mohli radovat všichni čeští fanoušci, jelikož Mozíkovu střelu před brankářem tečoval Michal Řepík, a vyrovnal tak na 1:1.

Gól české reprezentanty nakopl a do třetí třetiny vstoupili aktivněji. Ve 47. minutě opět skóroval Vojtěch Mozík, který dostal přihrávku od Poláška a tvrdou střelou od modré čáry prostřelil vše, co mu stálo v cestě. .

V závěru třetiny hráli Češi další přesilovou hru. Kovář vypálil od modré čáry, jeho pokus však vyrazil Brust maskou. Následně Kanaďané zkusili hru bez gólmana, ale kapitán Martin Erat vstřelil gól do prázdné branky. Kanaďané neměli co ztratit a ve hře bez gólmana pokračovali i nadále. Český tým situace využil a Kanadu potrestal další brankou, kterou vsítil Zohorna a navýšil na konečných 4:1.

Branky a nahrávky: 40. Řepík (Mozík), 47. Mozík (Polášek, Jan Kovář), 60. M. Erat (O. Němec), 60. Řepík – 32. Ellison (Kozun, Gragnani)