Sir Durward Knowles se svojí ženou
Foto: https://www.bahamianproject.com/2012/10/sir-durward-knowles/#&gid=psgal_153_1&pid=9

Nejstarší olympijský vítěz Knowles oslavil 100 let

Sir Durward Knowles se svojí ženou

Nejstarší žijící vítěz olympijských her sir Durward Randolph Knowles oslavil 2. listopadu sté narozeniny. Jaká byla jeho sportovní kariéra a jaký je jeho současný život?

Sir Durward Knowles se svojí ženou Zdroj: www.bahamianproject.com

Durward Knowles je bývalý bahamský reprezentant v jachtingu. Startoval celkem na osmi olympijských závodech. Poprvé ještě jako člen britské výpravy a to v roce 1948. V dalších letech už reprezentoval Bahamy. Prvního velkého úspěchu se mu povedlo dosáhnout v roce 1947, kdy spolu se svým kolegou Sloanem Farringtonem vyhráli mistrovství světa v kategorii Star. O devět let později spolu s Farringtonem vybojovali bronz na olympijských hrách v Melbourne. Poslední velký úspěch se svým dlouholetým kolegou zaznamenal bahamský jachtař s titulem Sir v roce 1959, kdy vybojovali zlatou medaili na populárních Pan American Games. Pro Sloana to byl vrchol kariéry, pro Durwarda však nikoli.

V roce 1964 startoval na olympijských hrách v Tokyu s novým kolegou, kterým byl Cecil Cooke. S o šest let mladším "spolujezdcem" si  skvěle sedli a spolu tak vybojovali první zlatou olympijskou medaili pro Bahamy a to na dlouhých 16 let.

Olympijská kariéra pro Knowlese skončila v roce 1988 v Soulu, kde jako šedesátiletý nesl vlajku Bahamské výpravy na zahajovacím ceremoniálu a v samotné soutěži obsadil devatenáctou příčku. 

V současné době žije Knowles ve své vlasti spolu se svou ženou, Lady Holly Knowles. V roce 1996 byl oceněn Řádem britského impéria a o rok později byl obdarován ve své vlasti cenou The Bahamas' Order of Merit. Jeho jméno nese také člun bahamského námořnictva HMBS Durward Knowles. Od úmrtí maďarského reprezentanta ve vodním pólu Sándora Taricse je tak aktuálně nejstarším žijícím olympijským vítězem na světě.

Autor: Jakub Netahlo
112 13