HET liga
Foto: facebook.com/prvnifotbalovaliga

Zaostřeno na HET ligu: Plzeň na čele, překvapení z Olomouce, Brno a Mladá Boleslav začaly katastrofálně

HET liga

Nejvyšší fotbalová liga má za sebou čtyři odehraná kola. Pojďme se podívat, kterým klubům start do nové sezony vyšel a které týmy nesplnily předsezonní očekávání?

HET liga Zdroj: facebook.com/prvnifotbalovaliga

Jak se daří velkoklubům?

SK Slavia Praha, úřadující mistr ligy, zažil rozpačitý start do sezony. Po čtyřech kolech obrana "sešívaných" sice neinkasovala, ale svěřence Jaroslava Šilhavého trápí koncovka. Dvě bezbrankové remízy mluví za vše. Najdou Slávisté opět střeleckou formu? Vždyť méně branek dalo pouze trápící se Brno, Mladá Boleslav a Jihlava.

Navíc se naplno ještě nerozjely hvězdné letní posily. Trápí se i kapitán Milan Škoda. "Sešívané" čeká veledůležitá odveta v Lize mistrů, která může určit také to, jak moc bude brát Slavie domácí ligu vážně a zda do ní bude posílat nejsilnější sestavu.

Zdroj: slavia.cz Naopak druhý celek loňského ročníku, FC Viktoria Plzeň, může mluvit jen v dobrém. Po návratu Pavla Vrby prožívá renesanci a návrat starých dobrých časů. První místo v lize a fungující ofenzíva (společně s Baníkem nejvíce vstřelených gólů) momentálně uspokojuje plzeňské fanoušky. Když k tomu ještě připočítáme, že Plzeň je stále ještě v pohárové Evropě, byť jen už v Evropské lize, tak podzim má Viktorka rozjetý slušně.

Za to u Sparty můžeme říci, že ze tří největších klubů, prožívá nejhorší start do sezony. Vypadnutí z Evropské ligy, pomalý start do ligy a  tápání nových posil. Všechny tyto aspekty zhušťují atmosféru na Letné. S dalšími a dalšími zápasy se AC Sparta Praha pomalu zlepšuje. V lize jí momentálně patří čtvrté místo, pouze o skóre za rivaly z Edenu. Herní projev Stramaccioniho svěřenců se pomalu zlepšuje, když k tomu připočteme, že Sparta hraje již jen ligu a MOL Cup, tak mohou Letenští veškerou sílu věnovat HET lize.

Sestava AC Sparta Praha Zdroj: facebook.com/ACSpartaPraha Příjemná překvapení oproti loňské sezoně?

A které týmy patří mezi dosavadní překvapení prvních čtyř kol HET ligy? Jednoznačně Sigma Olomouc, daří se také Slovanu Liberec a Bohemians Praha. Hanáci, navrátilci do první ligy, okupují druhou příčku tabulky! Sedm vstřelených branek mluví samo za sebe. Formu Olomouce odnesla poměrem 3:0 trápící se Zbrojovka Brno. Vydrží tato fazona Hanákům i nadále?

Slovan i Bohemka neprožily povedenou loňskou sezonu, Bohemka byla do posledních kol aktérem boje o záchranu. Experti předpovídali těmto dvou klubům podobný scénář. Zatím je ale opak pravdou. Klubu z Ďolíčku se o body podařilo obrat Spartu se Slavií a nyní "Klokanům" patří skvělé šesté místo. O jednu příčku nad Bohemkou je již zmiňovaný Slovan Liberec.

FC Slovan Liberec Zdroj: fcslovanliberec.cz Komu se start do sezony nepovedl?

Na první dvě kola by nejraději zapomněla Dukla Praha. Klubu z Julisky patřila po porážkách v Plzni a v Teplicích poslední příčka, k tomu otřesné skóre 1:7. V dalších dvou kolech ale přišlo zlepšení - výhra proti Zlínu a remíza v Jablonci. Svěřencům Jaroslava Hynka patří aktuálně 12. příčka.

Další klub, u kterého fanoušci a ani experti nečekali tak špatný vstup do sezony, je Mladá Boleslav. Středočeši ještě na startu sezonu hráli kvalifikaci do Evropské ligy, z té se však poroučeli ve 3. předkole. A to zřejmě zlomilo morálku Boleslavi. V lize jsou, stejně jako Jablonec, Jihlava a Zbrojovka, bez bodu. Mladá Boleslav se aktuálně krčí na 14. pozici.

Podobný vývoj se nečekal ani od Zbrojovky Brno a Jablonce. Společně s Jihlavou patří mezi nejhorší celky HET ligy. "Ježci" loňskou sezonu odvrátili sestup až v posledních kolech, tuto sezonu se už před sezonou řadili mezi největší adepty na sestup. Tuto predicky tým z Vysočiny naplňuje. Zlepšení se ale čekalo od Zbrojovky Brno. Moravané byly v loňské sezoně překvapeně aktéry hry o sestup. Nakonec se však zachránily. Tuto sezonu chtěli bojovat o jiná místa v HET lize, opak je ale pravdou. Zbrojovka je po čtyřech kolech nejhorším týmem ligy.

Tabulka HET ligy po 4. kole Zdroj: hetliga.cz

469 0