Logo AC Sparta Praha
Foto: isport365.cz

Zaostřeno na HET ligu: Největší letní posila letenských? Nečekejte žádnou zahraniční hvězdu

Logo AC Sparta Praha

Celkem jedenáct nových hráčů přivedlo na Letnou vedení Sparty a trenér Andrea Stramaccioni. Některé si vyhlédl samotný management klubu, jiné hráče si později vyžádál italský stratég. Která z mnoha posil je však tou, kterou bychom mohli označit za nejlepší?

Logo AC Sparta Praha Zdroj: isport365.cz Vukadin Vukadinović, Eldar Civić, Lukáš Štetina, Marc Janko, Martin Dúbravka, Tal Ben Chaim, Srdjan Plavšić, Semih Kaya, Georges Mandjeck, Rio Mavuba a Jonathan Biabiany. Toto je kompletní výčet všech letních posil pražské Sparty. Italský trenér by z těchto hráčů mohl poskládat kompletní základní sestavu. S tím se také v trochu pozměněné formě víceméně počítalo. Liberecký Dúbravka se měl stát jasnou volbou mezi třemi tyčemi, Kaya měl do stoperské dvojice vnést zkušenosti. To samé platí u Mavuby ve středu zálohy, Ben Chaim s Biabianym se měli stát smrtícími křídelníky v ofenzivě Sparty. Svými góly měl vše rozhodovat basilejský Janko. Takto si to alespoň představovalo vedení klubu, které čekalo boj o titul.

V listopadu, o čtyři měsíce později, je situace na Letné úplně odlišná. Polovina posil odehrála v základu Sparty pouze čtyři, pět zápasů, nastupuje za juniorku nebo už dres Sparty dokonce neobléká. To je případ Vukadinoviće, který už hostuje ve Zlíně. Dlouhodobě zraněný byl Kaya, který je už trenéru Stramaccionu k dispozici, ale přes fungující stoperské duo se nemá turecký obránce šanci do základu dostat. Také hvězdy typu Ben Chaim a Biabiany, které přicházely s velkou pompou, se zatím v ofenzivním snažení trápí.

Který fotbalista je tedy nejlepší akvizicí, která od léta obléká rudý dres?

Nejlepší posilou letenských je podle mě slovenský obránce Lukáš Štetina. Šestadvacetiletý stoper posílil Spartu už 2. 6., tedy téměř měsíc před oficiálním startem přestupového období. Vedle Jakuba Jugase ze Zlína, byl Štetina nejžádanějším obráncem v české lize. O služby těchto dvou stoperů mělo zájem trio českých velkoklubů - Slavia, Sparta a Plzeň. Zatímco Jugas posílil tým z Edenu, stopera Dukly nakonec získala do svých služeb Sparta. "Samozřejmě mám velkou radost z přestupu do Sparty. Myslím, že v mé kariéře je to velký krok. V Dukle jsem se zlepšoval a dospěl k tomu, abych mohl zase udělat krok nahoru a posunout se v kariéře výše," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi Sparty.

Slovenský fotbalista Lukáš Štětina Zdroj: www.sparta.cz Lukáš Štetina začínal svoji kariéru v Nitře. Na jaře 2011 následoválo angažmá v Metalistu Charkov. Z ukrajinského klubu zamířil v létě 2012 na roční hostování do Dukly, které se o rok později proměnilo v trvalý přestup. Na Julisce strávil slovenský obránce pět sezón, ve kterých odehrál 137 zápasů, v dresu armádního klubu vstřelil sedm gólů a vypracoval se mezi nejlepší ligové obránce. Dukla Praha začínala být pro Štetinu malým klubem a už před sezonou 2016/17 bylo jasné, že to bude jeho poslední ligový ročník ve žluto-vínovém dresu. Dalším klubem v kariéře důrazného stopera se stal rival AC Sparta Praha. Paradoxem je, že v dresu Dukly debutoval Lukáš Štetina právě proti Spartě.

V HET lize dostal šanci hned v prvním kole, když ve 45. minutě vystřídal zraněného Kayu. Ve stoperské dvojici se udržel pouhá dvě ligová - proti Mladé Boleslavi a Liberci. Pak se kvůli rotaci sestavou musel spokojit s rolí náhradníka. Důvěru v základní sestavě dostal až po prohraném derby se Slavií v sedmém kole. Do stoperské dvojice se postavil po boku Davida Hovorky. Řízný stoper se pak v základní sestavě již udržel a s Hovorkou vytvořili základní stavební kámen sestavy letenských, kolem kterých Stramaccioni pomalu ustaloval základní jedenáctku. 

Statistiky Lukáše Štetiny v ligové sezoně 2017/2018 Zdroj: facebook.com/JakubKepkaOfficial Důkazem budiž graficky znázorněné statistiky výše. Jediný ligový gól, velice důležitý, vstřelil Lukáš Štetina do sítě Baníku Ostrava ve dvanáctém ligovém kole. V 80. minutě si Štetina naběhl na rohový kop Néstora a zajistil tři body pro domácí tým. Asistencí se pak zaskvěl v utkání s Vysočinou Jihlava, kdy dlouhým pasem vyzval ke skórování Václava Kadlece. „Po vítězném gólu Baníku a první brance za slovenskou reprezentaci na Ukrajině se teď podařila asistence. Těší mě, navíc jsme vyhráli a máme tři body, i když náš výkon nebyl ideální. Také kvůli těžkému terénu se nehrál pohledný fotbal," hodnotí stoper ACS. S gólem a asistencí je Lukáš Štetina nejproduktivnější letní posilou a dokázal v ofenzivních snaženích trumfnout Ben Chaima, Biabianyho a spol. Na jedinou branku mezi Spartou a Jihlavou se podívejte v přiloženém videu. Dalším důkazem, že přivést Štetinu na Letnou, bylo správným krokem, je také statistika úspěšnosti v obranných soubojích, ve kterých je na osmém místě v rámci celé HET ligy! Počtem odehraných zápasů se slovenský reprezentační obránce dokonce řadí mezi nejvytěžovanější letní posily Sparty. O jeden zápas více odehrál pouze Stramaccioniho oblíbence Jonathan Biabiany. Štetina s Hovorkou se pomalu stávájí jistotami v zadních řadách Sparty. Doufejme, že jim sehranost i forma vydrží co nejdéle.

995 95