Český fotbalový brankář Petr Čech
Foto: Facebook - Petr Čech

Velký příběh Petra Čecha (část 3.)

Český fotbalový brankář Petr Čech

Ve spolupráci s online časopisem Gunners Mag Vám přinášíme článek na pokračování o Petru Čechovi. --- V předchozích částech jsme popsali Čechovu kariéru od jeho fotbalových začátků až po jeho působení v Chelsea. Nyní se podíváme na jeho poslední sezony v Chelsea a na nové působiště, které mu nabídl Arsenal.

Fotbalista roku Petr Čech Zdroj: facebook.com/deniksport

Předchozí články o  Petru Čechovi: část 1. http://www.isport365.cz/fotbal/velky-pribeh-petra-cecha-cast-1
                                                    část 2. http://www.isport365.cz/fotbal/velky-pribeh-petra-cecha-cast-2

Z jedničky třiatřičítkou

Rok 2012 se nesl také v duchu třetího Eura v Čechově kariéře, Češi tentokrát vypadli ve čtvrtfinále proti Portugalsku. Devátá sezóna v dresu Chelsea začala pro Čecha velmi špatně. Prohra v domácím i evropském superpoháru, vypadnutí z Ligy mistrů a konec kouče Di Mattea na lavičce. Zpackanou sezónu Chelsea vylepšila alespoň vítězstvím v Evrospké lize a Čech tak rozšířil svou sbírku pohárů o druhou nejvýznamější evropskou trofej. Bylo jasné, že musí přijít zemětřesení v klubu. Do sezóny 2013/14 vedl Chelsea opět José Mourinho. „Big Pete“ pod jeho opětovným vedením překonal rekord Chelsea v počtu vychytaných nul. Blues také bojovali do konce sezóny o titul, ten však získal Manchester City. Sezóna sice skončila, pro Čecha však začal nový boj. Z tříletého hostování v Atléticu Madrid se vrátil talentovaný brankář Thibaut Courtois a bylo jisté, že oba tito špičkoví brankáři chytat nemohou. Bitva o post jedničky byla pro Čecha pravděpodobně předem prohraná. Mladý Courtois je talent světové úrovně a pro Chelsea může být řešením brankářské otázky na několik dalších let. Kouč Mourinho dal Courtoisovi přednost, Čech chytal pouze příležitostně a bylo jasné, že svou situaci musí řešit. Mourinho odmítl odchod Čecha v zimním přestupovém období, protože třetí golman Schwarzer odešel do týmu pozdějšího mistra z Leicesteru.

Čechíno tak získal třetí Ligový pohár a čtvrtý titul v Premier League. A to bylo to poslední, co v Chelsea dokázal.

„Poslední léto se věci změnily. Pochopil jsem, že už nebudu jedničkou, ale ještě nebyl správný moment odejít. Během sezóny jsem se ujistil, že se má situace nezmění. V této fázi kariéry jsem nechtěl být náhradním brankářem. Rozhodl jsem se pokračovat a najít nové výzvy,“ oznámil Čech po svém odchodu z Chelsea. Třiatřicetiletý brankář následně potvrdil svůj přestup:

Petr Čech o přestupu do Arsenalu Zdroj: facebook.com/GunnersMag Místo v brance „Gunners“ uvolnil Čechovi Wojciech Szczęsny a český brankář dostal číslo stejné, jako byl jeho věk při přestupu do Arsenalu - 33. Přestupová částka nebyla oficiálně zveřejněna, nejčastěji se však mluví o 11 milionech liber.

A jaký byl první zápas v dresu kanonýrů? Community Shield, mistr Chelsea proti vítězi poháru Arsenalu. Čech proti „svým“.

Prognózy byly jednoznačně proti Arsenalu, vždyť do té doby Wenger Mourinha nikdy neporazil. Nic však netrvá věčně. Arsenal porazil Chelsea 1:0, Čech vychytal čisté konto a získal první trofej v dresu Gunners.

Petr Čech v sezoně 2015/2016 Zdroj: facebook.com/GunnersMag

A jak to bude dál…?

Čech si drží pozici jedničky, v Lize mistrů však dostává přednost Ospina. V dresu Arsenalu překonal rekord Davida Jamese, když vychytal 170. nulu v Premier League. Získal čtvrtou Zlatou rukavici pro nejlepšího brankáře Premeir League. Reprezentační kariéru po nepovedeném Euru 2016 ukončil a věnuje se už jen Arsenalu. Petru Čechovi bude 20. května 35 let. Po ukončení kariéry se o budoucnost nemusí bát. Umí čtyři světové jazyky, výborně investuje a je považován za jednoho z nejinteligentnějších fotbalistů na světě. Kolik sezón však ještě stráví brankář s helmou na hlavě v brance Arsenalu? Zařadí se také mezi legendy kanonýrů? Vrátí se ještě do Česka? Petra Čecha nemusí tyto otázky tolik tížit. Prožil fantastickou kariéru, přežil velmi vážné zranění a stále patří mezi nejlepší brankáře na světě. Petr Čech je zkrátka extratřída. Jako fotbalista i jako člověk.

autor: Jirka Vokřál
Autor: Jakub Kepka
206 0