Český fotbalový brankář Petr Čech
Foto: Facebook - Petr Čech

Velký příběh Petra Čecha (část 2.)

Český fotbalový brankář Petr Čech

Ve spolupráci s online časopisem Gunners Mag Vám přinášíme článek na pokračování o Petru Čechovi. --- V první části článku jsme nastínili počátky kariéry Petra Čecha až po přestup do londýnské Chelsea. Minulou část jsme skončili začátkem sezony 2006/2007, na kterou nemá ´Big Pete´ nejlepší vzpomínky. V tomto čísle se podíváme na jeho další sezony.

Český fotbalový brankář Petr Čech Zdroj: Facebook - Petr Čech
První část: http://www.isport365.cz/fotbal/velky-pribeh-petra-cecha-cast-1

Na hraně života a smrti

„Jsem OK, budu chytat dál,“ řekl Petr Čech po zákroku Davida Hunta v 17. vteřině ligového zápasu Chelsea proti Readingu. Pet r Čech si vybýhá na kraj velkého vápna pro balón a Hunt ho ve skluzu kolenem trefuje do hlavy. Lékař Chelsea okamžitě po svém příchodu k Čechovi vyloučil jeho pokračování v zápase, sudí ovšem nedovolil přenos brankáře na nosítkách. Zraněný Čech tak musel po čtyřech odklulhat ze hřiště a jeho stav se zhoršoval. Po pěti minutách od opuštění hřiště upadl do bezvědomí a musel být okamžitě převezen do nemocnice. V následujících hodinách bojovali lékaři o Čechův život. Hunt svým zákrokem způsobil brankáři těžkou frakturu lebky a pouze několikahodiná operace mohla českého golmana zachránit. Zajímavostí je, že během zápasu se zranil i náhradní brankář Chelsea Cudicini a zápas tak dochytal kapitán John Terry. Během náročného zákroku použili lékaři několik titanových destiček pro lepší hojení brankářovy hlavy.

Nebylo jisté, zda bude Čech ještě někdy chytat. Jeho odhodlání vrátit se však bylo tak velké, že v bráně stál už v lednu 2007. A nebyl už jako dřív. Na hlavě měl helmu, která mu byla vyrobena na základě helem ragbyových. Byla to helma, kterou už nikdy během fotbalu nesundal. Jeho nová pokrývka je dodnes vystužena polyethylenouvou pěnou o velké hustotě, která by měla při případné další srážce brankáře ochránit. Chelsea sice prohrála v prvních zápase po Čechově návratu 0:2, Petr Čech však vyhrál. Vyhrál zápas se životem.

Od návratu až po Mnichov

Sezóna 2007/08 byla pro brankáře s helmou na hlavě jednou z nejhorších v životě. Kvůli zraněním vynechal 22 soutěžních zápasů a nezískal žádnou trofej. Čech si postupně zranil lýtkový sval, kyčel, kotník a také musel podsoupit zákrok, při němž mu lékaři sešili obočí 50 stehy. Nejbolestivějším zážitkem však bylo pro Čeha určitě ztracené finále Ligy mistrů proti Manchesteru united na penalty. Ačkoliv chytil penaltu Cristianu Ronaldovi, jeho spoluhráči Anelka a Terry své pokusy však neproměnili a trofej tak šla do Manchesteru. Na Euru si Čech náladu nevylepšil, po jeho chybě proti Turecku Česko vypadlo už v základní skupině. Vzpruhou pro Čecha v příští sezóně byl alespoň kontrakt prodlužující jeho setrvání v Chelsea do roku 2013. Stálice Chelsea vychytala v sezóně 2009/10 stou ligovou nulu ve 180 zápasech, získala double a nezapomenutelně se zapsala svými výkony do historie „Blues“. Navíc byl Čech poprvé v životě zvolen nejlepším hráčem Chelsea v sezóně a opět dostal novou smlouvu.

Statistiky Petra Čecha v sezoně 2009/2010 Zdroj: facebook.com/GunnersMag Sezónu 2011/12 začal Čech na marodce a Chelsea se v průběhu celé sezóny trápila. Konečné 6. místo v Premier League bylo tím nejhorším, co Chelsea pod ruským boháčem Abramovičem zažila. Odnesl to trenér Villas-Boas, kterého nahradil asistent, legenda Chelsea, Roberto Di Matteo. The Blues se v lize trápili, v Lize mistrů však excelovali. Nejdříve fantasticky otočili dvojzápas s Neapolí, ve čtvrtfinále si poradili s Benfikou Lisabon a v semifinále překvapili favorita z Barcelony. Ve finále v mnichovské Allianz Areně stál proti Chelsea domací Bayern Mnichov. Modří se celý zápas bránili a na konci záladní hrací doby poslal do vedení Bayern Thomas Müller. Dvě minuty před koncem však srovnal Drogba na 1:1 a šlo se do prodloužení. V něm dostal Bayern příležitost po faulu Drogby zahrávat penaltu a přišel čas pro Petra Čecha. Big Pete zamířil do stejného místa, kam směřovala penalta Arjena Robbena a udržel tím naděje modrých na trofej. Utkání se muselo rozhodnout v penaltovém rozstřelu, kde byl Čech hrdinou. Chytil dva pokusy hráčů Bayernu, jeho spoluhráči 4 penalty proměnili a Chelsea tak získala nejprestižnější klubovou trofej na světě. Petr Čech byl hrdinou. Jeho kariéra byla na vrcholu.

...pokračování příště

(autor článku: Jirka Vokřál)

Autor: Jakub Kepka
266 0