Český fotbalový brankář Petr Čech
Foto: Facebook - Petr Čech

Velký příběh Petra Čecha (část 1.)

Český fotbalový brankář Petr Čech

Ve spolupráci s online časopisem Gunners Mag Vám přinášíme článek na pokračování o Petru Čechovi. --- Byl to obyčejný kluk narozený v Československu. Kluk, který snil o tom, že bude jednou hrát útočníka v místní Viktorce. Poté se ovšem dostal do brány a začal příběh neúspěšnějšího českého golmana historie.

Český fotbalový brankář Petr Čech Zdroj: Facebook - Petr Čech Tchèque Čech

I když Petr Čech zažil svělý start v reprezentaci do 16 let, Viktorie Plzeň o jeho kvality nestála. Za pouhých 350 tisíc korun se dlouhán z Plzně přesunul do Blšan. Pro někoho by to možná bylo zklamání, pro Čecha nikoliv. Už v 17 letech debutoval v první lize proti nejúspěšnějšímu týmu historie české ligy, Spartě. Během dvou let si „Čechíno“ vybudoval v Blšanech post jisté jedničky, odchytal 27 zápasů a v lednu 2001 ho koupila pražská Sparta. Jelikož by neměl jisté místo v základní sestavě, dochytal brankář za 22 miliónů korun sezónu v Blšanech a po letním Mistrovství světa do 20 let se přesunul na Letnou. Mladičký gólman nedal svým konkurentům šanci a stal se jasnou jedničkou Sparty. V sezóně 2001/02 odchytal 27 zápasů, ale i když byl oporou týmu, Spartě k titulu nepomohl. Čech odletěl v květnu 2002 na ME do 21 let, které bylo mimořádně úspěšné. Čech si zde plně vynahradil zklamání z neúspěchu v tuzemské lize, na turnaji zazářil a už během turnaje okolo něj začalo kroužit několik evropských klubů. Když poté vychytal na penalty ve finále Francii a získal s týmem titul, bylo jasné, že se už do Česka nevrátí. A že už to nebude Čech Čech, ale Tchèque Čech.

Petr Čech v dresu pražské Sparty Zdroj: facebook.com/GunnersMag Za 150 miliónů korun se brankář přesunul na západ Francie do Rennes. A přesun to byl fantastický. Díky své inteligenci se rychle naučil francouzsky, díky svému talentu a pracovitosti si zase vybudoval neotřesitelné místo jedničky v dalším klubu, ve kterém působil. Čech zářil, tým Rennes naopak uvadal. Slibná počáteční forma byla pryč a Rennes hrálo dokonce o udržení. Sezónu naštěstí francouzský tým zachránil v posledním zápase sezóny výhrou nad Montpellierem a Čech tak měl jistotu, že i přístí rok bude chytat v Ligue 1. V lednu 2004 projevil zájem o Čechovy služby londýnský tým, který budoval nový projekt v čele s velmi bohatým majitelem, Chelsea FC. Bylo jasné, že Rennes dlouho svou hvězdu neudrží. V lednovém přestupovém období Čech ještě zůstal ve Francii, bezprostředně po konci sezóny však potvrdil svůj přesun do britské metropole.

Hvězda v Portugalsku i Anglii

Turnaj vyšel Čechovi parádně, dostal se totiž do ideální jednáctky celého mistrovství a jeho nový klubový trenér Mourinho si mohl mnout ruce. Před sezónou 2004/05 měl mít Petr Čech místo týmové dvojky za Carlem Cudicinim. Jednička Chelsea si však poranila před začátkem sezóny loket a šanci tak dostal Petr Čech. A svou pozici rodák z Plzně deset let nepustil. A jaký byl debut Čecha v Premier League? Čistý štít a výhra 1:0. To vše nad slavným Manchesterem United. První sezóna v Anglii byla pro Čecha doslova snová. Od kapitána Chelsea Terryho si vysloužil přezdívku „Big Pete“ a na jaře 2005 vytvořil nový rekord Premier League, když 1025 minut nedostal jediný gól (rekod byl překonán v roce 2009 Edwinem van der Saarem z Manchesteru United). Během sezóny vychytal 21 čistých kont a vyrázně se tak podílel na prvním titulu pro Chelsea přesně po 50 letech. Čech navíc dostal jen 15 gólů (stále trvající rekord Premier League) a obdržel také Zlatou rukavici pro nejlepšího brnkáře Premier League. Co si přát víc?

Petr Čech na EURO 2004 Zdroj: facebook.com/GunnersMag

Druhá sezóna v modrém dresu začala pro Čechína opět skvěle. Vítězství v anglickém superpoháru zařídil dvěma brankami Didider Drogba a Chelsea tak vstoupila do sezóny opět ve velké pohodě. „Blues“ pokračovali ve skvělé formě, Petr Čech byl v lednu vyhlášen nejlepším gólmanem světa za uplynulý rok podle asociace IFFHS a o měsíc později podepsal smlouvu prodlužující jeho pobyt na Stamford Bridge až do roku 2010. Chelsea obhájila titul, obrdžela jen 22 gólů a Petr Čech byl poprvé v kariéře vyhlášen nejlepším fotbalistou Česka. Jediné, co se brankáři v sezóně nepovedlo, bylo mistrovství světa. V německu Češi sice porazili USA 3:0, dvě následující porážky proti pozdějším mistrům světa z Itálie a proti Ghaně 0:2 poslaly reprezentaci domů už po základní skupině. Po MS Čech podstoupil artroskopickou operaci obou ramen, která ho dlouhou trápila. Do akce se vrátil 26. srpna 2006, na hřišti ovšem zůstal jen necelé tři týdny…

...pokračování příště.

(autor článku: Jirka Vokřál)

178 0