Fotbalisté Příbrami
Foto: facebook.com/fkpribram

Velká analýza: Záchranářské boje vrcholí! Kdo opustí fotbalovou elitu?

Fotbalisté Příbrami

Naše první fotbalová liga má už 27 odehraných kol, zbývají pouze 3. Zraky fanoušků se upínají k vrcholu tabulky, kde vrcholí bitva mezi Plzní a Slavií o ligový titul. Rozhodnuto však není ani na druhém pólu tabulky. Fotbalovou elitu opustí dva kluby, ani o jednom sestupujícím není jasno. Pojďme si tedy detailně rozebrat situaci na dně tabulky.

Okupované ligové pozice

Ligová sezona 2016/2017 se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Pro fotbalové fanouška to bude ale zajímavý konec ligy! Jak o mistrovi, tak o sestupujících se může rozhodnout až v posledním, třicátém kole. Titul může získat SK Slavia Praha, nebo FC Viktoria Plzeň. Oba celky dělí pouze 2 body. Zajímavé také bude, které dva týmy se v příští sezoně podívají do Evropské ligy. O druhou prestižní evropskou soutěž se perou Sparta (ta má i minimální šanci na Ligu mistrů), Mladá Boleslav a Teplice. O setrvání se pere ještě 5 týmů, zbylých 6 týmů už nemá v podstatě o co hrát.

Ti, jenž si zajistili klidnou dohrávku sezony

Jak bylo psáno výše, tak ve zbývajících kolech stále hraje o sestup 5 prvoligových klubů. Ještě před koncem 27. kola však bylo teoretických sestupujících na seznamu mnohem více. Dukla Praha, Karviná, Liberec a Slovácko – to byly celky, které by při totálním výpadku mohly sestoupit. Díky výhře, remíze či selhání „spolubojovníků o sestup“ se toto kvarteto definitivně zachránilo. Výhrou 3:1 odsoudila Dukla Praha Příbram k ukotvení na dno ligové tabulky. Slovácko a Karviná se po vzájemném zápase 1:1 taktéž udržely v lize a Slovan Liberec, i přes prohru 1:0 se Spartou, může díky zaváhání ostatních celků dohrát sezonu v poklidu. Kluby, které už mají klidnou sezonu Zdroj: facebook.com/JK4official Posledním týmem, kterému nehrozí sestup, je 1.FC Slovácko. Klub z Uherského Hradiště má na kontě 31 bodů. Definitivní klid dala Moravanům remíza 1:1 s Karvinou. Potvrdilo se tedy tvrzení, že 30 bodů stačí na záchranu v 1. lize. Které týmy tedy bojují o přežití v první lize?

Kdo uteče hrobníkovi z lopaty?

Z jednoduchých výpočtů nám vychází, že o záchranu hraje ještě 5 týmů. Na dvě mužstva tedy zbyde pomyslný Černý Petr. Některá jména, která zazní, bychom na sestup tipovali už na začátku sezony, jiné kluby nám ale svou pozicí v tabulce přichystaly malé překvapení. Pojďme si tedy představit jednotlivé adepty na sestup a rozebereme si i jejich cestu letošní sezonou, zlomové okamžiky, herní kádr a další díly skládačky, kvůli nimž hrají kluby o sestup.

Kluby, které bojují o záchranu Zdroj: facebook.com/JK4official

FC Zbrojovka Brno

Tým z druhého největšího města České republiky postoupil do nejvyšší soutěže před sezonou 2012/2013. Nadcházející 3 sezony odehrál v dolní polovině tabulky, ale po velmi povedené loňské sezoně, kdy svěřenci Václava Kotala skončili na 6. místě, čekala fotbalová veřejnost podobnou „jízdu“. Brno angažovalo nového trenéra Svatopluka Habance, který přišel ze Slovácka. V létě tým opustili Zoubele, Buchta, Keresteš či Košťál. Naopak tým přivedl Litsingiho, Štohanzla, Jablonského nebo velezkušeného Jana Poláka. V týmu měl navíc Pavla Zavadila, který diriguje hru, nebo útočné duo Michal Škoda a Jakub Řezníček. Zdálo se, že Brno bude jedním z adeptů na kvalifikaci do evropských pohárů. Opak byl ale pravdou.

Na podzim se Brno spoléhalo zejména na Michala Škodu, který ovšem v zimních přestupovém období zamířil na hostování do norské ligy. Jeho gólové skóre se zastavilo na čísle 10. Ani Jakub Řezníček ovšem nezahálí, na kontě má už 6 přesných zásahů.

Ligové umístění a týmové statistiky:

Nejlepším umístěním Zbrojovky byla 10. pozice, kterou Brno hájilo naposledy v 10. kole. Brno je v dosavadním průběhu remízovým králem. Dělba bodů nastala ve 14 zápasech, což je ve více než 50 % zápasů Zbrojovky. Tím, čím se Brno odlišuje od zbytku týmů ze spodku tabulky, je počet proher. Zbrojovka prohrálo 8krát, zatímco zbylé týmy buď 14krát, nebo 16krát.  Do očí bijící situace byla na začátku jara, kdy Brno čtyřikrát po sobě remizovalo 0:0. Po 27. kole mají svěřenci Svatopluka Habance na kontě 29 bodů. K záchraně stačí Brnu remíza v příštím kole a prohra alespoň dvou „spolubojovníků o záchranu“.

Statistiky Brna po 27. kole Zdroj: facebook.com/JK4official Aktuální forma Zbrojovky:

V, P, P, V, P

Zbývající zápasy:

Příbram (venku), Plzeň (doma), Slavia (venku)

Zbrojovka Brno může být tím, kdo určí sestupující i mistra ePojištění.cz ligy. Ve 28. kole může, v případě výhry a remízy (bude záležet na dalších výsledcích), poslat Příbram pryč z první ligy. Další dva zápasy sehraje Zavadil a spol. proti lídrům tabulky. Jakýkoliv výsledek zápasu, ať už s Plzní nebo Slavií, může přidělit titul jednomu z těchto dvou týmů.

Šance na sestup: 5 %

Bohemians Praha 1905

Klub s bohatou historií, který ale poslední dobou pohybuje mezi první a druhou ligou. Postup před sezonou 2009/2010 – sestup o tři roky později. Okamžitý návrat do 1. ligy před sezonou 2013/2014. Udrží se „Klokani“, nebo se opět po třech sezonách přesunou do druhé ligy? Konečné pořadí z posledních dvou sezon (8. a 9. místo) nenasvědčovalo, že by Bohemians měli hrát o sestup. Opět se očekávalo umístění v klidném středu tabulky. Tým opustili Budínský, Zlámal či Acosta. Pražany naopak přivedl Holendu (hostování), Bergera či Dostála. Mužstvo navíc trénoval zkušený Miroslav Koubek. Bohemians se zdál být týmem, který by se měl pohybovat těsně pod příčkami, které zajištují místenku do EL. Ale i tady se prognostici spletli. Největší slabinou bylo to, že nepodařilo navázat na Patrika Schicka, který uměl dávat góly. „Klokani“ jsou nejhorším ofenzivním týmem soutěže, na kontě mají pouze 20 vstřelených branek. Nejlepším střelcem je Dominik Mašek se třemi góly. Vedení klubu se, v důsledku herní a výsledkové krize, rozhodlo pro odvolání trenéra Koubka, kterého nahradil Martin Hašek z druholigové Vlašimi.

Ligové umístění a týmové statistiky:

Do poloviny sezony se ještě Bohemians prezentovali dobrou hrou, za což jim před startem ligového jara v tabulce patřilo 8. místo. Pak ale přišel pád do nižších pater tabulky. Postupně se „Klokani“ propadli až na 13. místo, které jim patří už 5 ligových kol po sobě. Na kontě mají 25 bodů. Jak už bylo psáno, tak drhne zejména ofenzíva. Obranu oproti dalším adeptům na sestup mají nejlepší.

Statistiky Bohemky po 27. kole Zdroj: facebook.com/JK4official Aktuální forma Bohemians:

P, P, P, R, V

Zbývající zápasy:

Teplice (venku), Karviná (doma), Hradec Králové (venku)

Klíčovým zápasem bude poslední ligové kolo proti Hradci Králové. Teď už jen z jakého pohledu. Určit to totiž mohou předchozí dvě kola, a to jak pro Bohemku, tak pro Hradec. „Klokani“ potřebují proti Teplicím nutně bodovat, jinak se jim pozice výrazně ztíží. To samé platí pro zápas doma s Karvinou. Zápas s Hradcem bude pro oba kluby jistě existenční. Jednoduše řečeno, kdo z koho.

Šance na sestup: 45 %

FC Vysočina Jihlava

Tým z Vysočiny figuruje na prvoligové scéně už od sezony 2012/2013, když podruhé ve své historii postoupil mezi elitu. Zatím se mu dařilo vyhýbat se závěrečným bojům o titul, což dokazuje 8. či 10. pozice v konečné tabulce. Letos ale „Ježkům“ sezona moc nevychází, do bojů o setrvání v první lize budou zřejmě figurovat až do posledního kola. Jihlava nebyla na přestupovém trhu moc aktivní, žádní hráči užšího kádru neodešli, tudíž nebylo nutno velkých posil. Tým posílili Zoubele či Rabušic. Na lavičce Vysočiny začínal Michal Hipp, kterého po šesti kolech nahradil Michal Bílek. Ten vedl tým přes šest měsíců, ovšem vyhrál pouze 3 zápasy. Proto ho před nedávnou dobou nahradil Josef Jinoch.

Ligové umístění a týmové statistiky:

Devatenáct kol ze sedmadvaceti byla Jihlava na 15. místě tabulky. Nejlepším umístěním byla 10. pozice po dvou ligových kolech. Jihlava, kromě trenérských změn neprovedla výraznější obměnu kádru. Jako by vedení počítalo s tím, že se podaří hru a výsledky týmu zlepšit. Jihlavu sráží zejména herní výkyvy. Doma jsou „Ježci“ schopni porazit Spartu či Brno, ale zase prohrát vysokým rozdílem na Dukle a v Mladé Boleslavi. To sráží svěřence Josefa Jinocha. Proto patří Jihlavě poslení nesestupová pozice s dvoubodovým náskokem na zónu sestupu.

Statistiky Jihlavy po 27. kole Zdroj: facebook.com/JK4official Aktuální forma Jihlavy:

P, V, P, V, P

Zbývající zápasy:

Zlín (venku), Příbram (doma), Plzeň (venku)

Těžký los pro jihlavské. Ve 28. kole vyjedou do Zlína, jehož výkony jsou na jaře nepředvídatelné. Druhý zápas hraje Jihlava proti Příbrami. Pro „Ježky“ hraje výhoda domácího hřiště, na kterém Dvořák a spol. ukázali, že umí porazit i velké favority. Při výhře nad Příbramí by se mohla Jihlava udržet mezi elitou, a naopak koupit Příbrami vstupenky do druhé ligy. Ligovou sezonu uzavře Vysočina v Plzni, kde se bodový zisk neočekává, protože Viktorka bude ještě zřejmě hrát o titul.

Šance na sestup: 70 %

FC Hradec Králové

Naposledy, když hráli „Votroci“ nejvyšší českou ligy, tak v ní vydrželi pouze jednu sezonu. Bude se podobný scénář opakovat i letos? Vše tomu zatím nasvědčuje. Vývoj sezony je podobný, jako tomu bylo u Bohemky – průměrný podzim, ale katastrofální jaro. Propad Hradce nastal už v desátém kole, sice se tým trenéra Pilného vrátil na 10. místo, ale byl to pouze výkřikem do tmy. Od 14. kola byl Hradec Králové na dolních pozicích tabulky, ale stále se držel mimo sestupové pásmo. Šest porážek v řadě však „přišilo“ Hradci jmenovku jednoho ze dvou žhavých kandidátů na sestup. Vedení „Votroků“ proto sáhlo k trenérské změně. Bohuslava Pilného nahradil Karel Havlíček. Dokáže tým udržet v ePojištění.cz lize?

Ligové umístění a týmové statistiky: 

Propad tabulkou nastal už v desátém kole, sice se tým trenéra Pilného dokázal vrátit na 10. místo, ale byl to pouze výkřik do tmy. Od 14. kola byl Hradec Králové přikován na dolních pozicích tabulky, ale stále se držel mimo sestupové pásmo. Šest porážek v řadě však „přišilo“ Hradci jmenovku jednoho ze dvou žhavých kandidátů na sestup. „Votroci“ jsou na patnáctém místě jen díky tomu, že mají lepší skóre než Příbram.

Statistiky Hradce po 27. kole Zdroj: facebook.com/JK4official Aktuální forma Hradce Králové:

P, P, P, P, P

Zbývající zápasy: Slovácko (doma), Sparta (venku), Bohemians (doma)

Doma má Hradec přijatelný los, kterého musí využít a získat minimálně 4 body. Zápas na Spartě těžký, tam se s body nepočítá. Poslední kolo nám nabídne, pokud už nebude rozhodnuto, dva přímé souboje o setrvání v ePojištění.cz lize. Forma „Votroků“ však dává tušit, že sestup je pravděpodobně nemine.

Šance na sestup: 90 %

1.FK Příbram

Posledním a dlouho odepisovaným celkem je 1.FK Příbram. Středočeši hrají nejvyšší soutěž od sezony 2008/2009. Na konci sezony 2014/2015 jim chyběl kousek do pohárové Evropy. Jaký to propad za dvě sezony. Když bychom se podívali na ligové postavení Příbrami v grafu, tak by pouze ve dvou případech neopustila poslední místo. V polovině sezony měla Příbram pouze 8 bodů! A nikdo nevěřil, že by se mohla dotáhnout na své konkurenty a bojovat o setrvání v první lize. Středočeši začínali sezonu s Martinem Pulpitem, kterého už po čtyřech ligových zápasech nahradil Petr Rada. Ten u týmu skončil během zimní pauzy, důvodem byly finanční neshody s klubem. Radovi se nepodařilo Příbram dostat z herní krize. Třetím lodivodem je Kamil Tobiáš. Ten dokázal s týmem kolem Jana Rezka či Tomáše Pilíka téměř zázrak!

Ligové umístění a týmové statistiky:

Pod Kamilem Tobiášem zaznamenala Příbram několik důležitých výher proti týmům, kterým také hrozí sestup. Takže manko se Středočechům podařilo dohnat. Další „překvapivá“ výhra přišla v Jablonci. Příbram vypadala, že chytla druhý dech. Dokonce sahala po bodu za remízu se Spartou. Stejně se ale 16. místo tabulky nepodařilo opustit a Příbram tak zůstává dalším žhavým kandidátem na sestup. Psychiku hráčů ale srazila porážka s rivalem – pražskou Duklou. Uvidíme tedy, jak se s tím nejhorší ligová obrana vypořádá.  

Statistiky Příbrami po 27. kole Zdroj: facebook.com/JK4official Aktuální forma Příbrami:

P, P, V, V, P

Zbývající zápasy:

Brno (doma), Jihlava (venku), Zlín (doma)

Všechny zápasy nesmírně klíčové. Ani jeden si nesmí příbramští dovolit vypustit. Brno se ziskem bodů definitivně zachránit, takže nepůjde o lehký mač. S Jihlavou půjde o přímý souboj o setrvání v lize. K tomu ještě Jihlava dokáže potrápit i velké favority. Když se předchozí dva zápasy nepovedou, tak zápas se Zlínem může být rozlučkou Jaroslava Straky (majitel Příbrami) rozlučkou s první ligou.

Šance na sestup: 90 %

Jak to vidí Tipsport:

Kurzy na sestup podle Tipsportu Zdroj: facebook.com/JK4official

240 0