Tomáš Rosický po gólu do sítě Karviné
Foto: facebook.com/ACSpartaPraha

Tomáš Rosický - klíčový hráč derby?

Tomáš Rosický po gólu do sítě Karviné

Tomáš Rosický, jeden z nejlepších českých fotbalistů 21. století, hrající legenda, ale i hráč, na kterého se zranění jen lepí. Tuto sezonu odehrál pouhých 158 ligových minut, přesto může být šestatřicetiletý záložník klíčovým mužem nedělního derby.

Tomáš Rosický po gólu do sítě Karviné Zdroj: facebook.com/ACSpartaPraha Nic víc nepotěšilo fanoušky Sparty, než vidět Malého Mozarta v základní sestavě proti Karviné. Zápas 6. kola HET ligy se mu povedl náramně. (viz přiložený článek) Navíc i herně převyšoval své spoluhráče v rudém dresu, kteří na Letnou přicházeli za velké peníze a za velkých famfár. 

Článek Video: Tomáš Rosický nastoupil po 17 letech v základu Sparty a hned se uvedl gólem! Video: Tomáš Rosický nastoupil po 17 letech v základu Sparty a hned se uvedl gólem! V rámci 6. kola HET ligy přivítala AC Sparta Praha v Generali Aréně Karvinou. Na Letné rozhodně nevládne pohoda, ale srdce sparťanských fanoušků zaplesalo při návratu Tomáše Rosického!

Je ale otázkou, zda ve svém věku dokáže odehrát celých 90 minut ve vysokém tempu. V zápase proti Karviné jich odehrál 86 a v jeho posledních minutách na hrací ploše už bylo vidět, že už toho má "plné zuby". Pro Rosického se ale jednalo o první zápas od utkání s Libercem (13. 8.), tedy necelý měsíc bez herní vytíženosti (duel s Karvinou se hrál 10. 9.). Do zápasu proti MFK nastupoval po nemoci, takže na něm byla časová i zdravotní indispozice ke konci duelu znát. „Ke konci už jsem se tam motal a měl toho plné zuby. Když jste po antibiotikách, je to vždycky složité. Směrem ke Slavii mi to ale pomůže, fyzicky budu příští týden lepší,“ komentoval svůj výkon exreprezentační kapitán. Přesto fanouškům ukázal, jakým talentem ho fotbalový Pán Bůh obdařil. Platným byl zejména během přechodové fáze, dokázal podržet míč, konstruktivně rozehrát, nechyběl ani - jeho již legendární - přihrávka šajtlí. Třešničkou na dortu pak byl vstřelený gól.

Andrea Stramaccioni dal před derby nasazením Rosického jasný signál - Rosický bude na derby připraven! Italský stratég se zkušeným záložníkem počítá do základu na nedělní zápas proti Slavii. Nejen proto, že nemá k dispozici dalšího adekvátního hráče na pozici desítky, ale také díky zkušenostem, které může Rosický předat svým spoluhráčům a diktovat tempo hry. Jako jedna z největších hrozeb letenských bude obránci sešívaných terčem číslo 1. Stačí jen metr prostoru a Malý Mozart dokáže vymyslet dokonalou přihrávku, ze které mohou plynou šance pro Lafatu a spol.

Derby bude pro Spartu mimořádně důležité, nejen už kvůli samotné prestiži utkání se Slávií, ale také kvůli napjaté situaci v klubu, o které si můžete přečíst ve druhém přiloženém článku. Článek Sparťanský kotel se zase předvedl: Nefandil a nezatleskal ani gólu Rosického! Sparťanský kotel se zase předvedl: Nefandil a nezatleskal ani gólu Rosického! Sparťané jsou s úvodem nové sezony velmi nespokojeni. Od nového italského realizačního týmu a drahých posil se čekalo hodně, ale zatím zůstavají za očekáváním a fanoušci to dávají najevo. Teď dokonce neskandovali a nezatleskali ani gólu Rosického!

Pozitiva pro nasazení Rosy jsou už zmíněna. Jaká jsou ale negativa pro nasazení 36letého záložníka už od úvodu zápasu? Zaprvé to je věk a s tím vše spojené. Rosický nastoupil od svého příchodu do Sparty (30. 8. 2016) pouze jednou v základní sestavě a to právě proti Karviné. Fyzicky to nebylo ono, ale herně to dokázal Rosický vynahradit. No jenže Slavia není Karviná... Proti MFK si mohl Rosický, už za rozhodnutého stavu, dovolit vynechat bránění či vypustit sprint. V derby se ale musí makat na 100 %. Je tedy otázkou, jak dlouho dokáže Rosa jet na plný pln? K tomu ještě musíme připočítat náchylnost českého záložníka ke zraněním. Hráči SK Slavia Praha jsou ještě o něco vyšší a mohutnější, takže fyzických soubojů bude dost a dost. Fotbalisté Slavie se osobními souboji budou snažit Rosickému hru znepříjemnit a nutit ho k chybám.

Jak Tomáš Rosický odehraje debry pražských "S"? Bude pro Spartu klíčovým hráčem? Naváže na gól proti Karviné? Všechny tyto otázky budeme znát po nedělním zápase, jehož výkop je stanoven na 18:00. Utkání v Edenu bude vysílat O2 Sport.

287 0