FC Viktoria Plzeň
Foto: facebook.com/JK4official

Temná strana fotbalu. Prokletí obranné čtyřky Viktorie Plzeň?

FC Viktoria Plzeň

Včera zasáhla český fotbal další smutná zpráva. Sebevraždu spáchal explzeňský David Bystroň - necelý měsíc potom, co stejným způsoben odešel z tohoto světa František Rajtoral.

Jaro 2011, Štruncovy sady, Viktoria Plzeň získává svůj historicky první titul. K zisku této cenné trofeje přispěli, kromě jiných, také David Bystroň, František Rajtoral, Daniel Kolář a David Limberský. Po sezoně k týmu přichází ještě Slovák Marián Čišovský, který vyztuží obranu Viktorky. Svěřence Pavla Vrby čeká nejen těžká obhajoba titulu, ale také premiérově Liga mistrů, ve které se střetla s velkokluby v podobě Barcelony a AC Milán.

Článek Další smutná zpráva. Fotbalista David Bystroň spáchal sebevraždu! Další smutná zpráva. Fotbalista David Bystroň spáchal sebevraždu! Český fotbal zasáhla další tragická zpráva. Za necelý měsíc už druhá. Bývalý obránce Viktorie Plzeň David Bystroň spáchal sebevraždu. Informaci jako první přinesl slovenský server Šport.sk . Viktorie nadále šlapala, ale první trhlina přišla na podzim 2011 po zápase s BATE Borisov. Stoper David Bystroň byl poslán na antidopingovou kontrolu, která se ukázala jako pozitivní. Následoval dvouletý distanc, Plzeň s Bystroněm rozvázala smlouvu. Po nucené pauze podepsal smlouvu s druholigovou Sigmou Olomouc, které pomohl k návratu mezi fotbalovou elitu. Provázely ho ale zdravotní problémy s kolenem, kvůli kterým musel ve 32 letech ukončit profesionální kariériu. Bystroň nicméně dohrával v nižších švýcarských soutěžích. Ze Švýcarska ovšem přišla tragická zpráva. Ve svých 34 letech se ve sklepě svého domu oběsil. Důvodem měly být finanční a rodinné problémy.

Dalším, kdo bohužel opustil tento svět vlastní rukou, byl František Rajtoral. Pouze necelý měsíc před sebevraždou Davida Bystroně. Rajtorala dlouhodobě provázely psychické problémy i únavový syndrom. Dvakrát musel i pozastavit kariéru. Ke sklonku své kariéry se rozhodl zkusit zahraniční angažmá. V srpnu 2016 odešel společně s Daniel Kolářem do Turecka, kde oba hráli za Gaziantepspor. Klub se ale utápěl ve finančních i sportovních problémech, což vyústilo v odchod Daniela Koláře, který je od té doby bez angažmá. Ani Kolář ovšem neprožívá veselý život. Po těžké nemoci mu zemřela životní partnerka, navíc přišel zlom i v jeho druhé lásce - ve fotbale.

František Rajtoral zůstal v Turecku sám, což nevydržel po psychické stránce. A oběsil ve svém domě v Turecku.  Bystroně i Rajtorala spojovala značná část kariéry. Oba začínali velký fotbal v Baníku Ostrava, byly u vzestupu fotbalové Plzně, společně bojovali v  Lize mistrů. Bohužel je potkal i stejný konec.

Třetím pilířem obrany byl Marián Čišovský. Do Viktorie přišel po sezoně 2010/2011 a prakticky ihned se stal oporou základní sestavy. Se svými zkušenostmi patřil mezi nejlepší stopery české ligy. Ovšem slovenského obránce potkal také nešťastný osud. V roce 2014 mu byla diagnostikována nevyléčitelná amyotrofická laterální skleróza. Čišovský byl nucen ukončit aktivní kariéru, dodnes se však objevuje na některých akcích Viktorie Plzeň. S Plzní oslavil Čišovský i 4. ligový titul Posledním hráčem, který byl stabilním členem obrany, je David Limberský. Levý obránce působí ve Viktorii Plzeň stále, i když se i jeho čas v Plzni blíží ke svému konci. Ani Limberský ale nezůstal bez životních problémů, ty ale byly spíše společenského a sportovního ražení. Oproti problémům Rajtorala, Čišovského a Bystroně úplné malichernosti.

Zdá se, že Viktoria Plzeň je pro hráče zlatou klíčkou, kterou když opustí, tak se jim přestává dařit po sportovní stránce. Milan Petržela nebo Václav Pilař zkoušeli angažmá v zahraničí, ovšem nakonec se rádi vrátili na západ Čech.

Snad už je všem těm tragickým zprávám na dlouhou dobu konec.

2826 0