Smutný příběh Jana Baránka. Měl namířeno do bundesligy, jenže...

Jan Baránek včera oficiálně ukončil svou kariéru profesionálního fotbalisty. A to mu je pouhých 24 let. Proč musel za svojí vášní udělat tečku?

Jan Baránek se narodil 26. června 1993 v Opavě. Prakticky neměl na výběr, jaký sport dělat, fotbal má v rodině Baránků velkou tradici.

"Fotbal jsem viděl poprvé někdy ve třech letech v televizi. Přivedl mě k němu táta, se kterým jsme si začínali kopat na zahradě. Fotbal mám v krvi, táta hrál patnáct let ligu a strýc ještě nedávno chytal v Baníku. Po nich jsem přebral štafetu já a snažím se, aby fotbalový rodinný klan nevymřel," řekl v roce 2016 pro knihu Viktoriáni.

S fotbalem začínal v Dolním Benešově, kde ho v přípravce vedl trenér Kubiš, který dříve hrával ligu v Ostravě. Tenkrát se musel rozhodovat mezi Opavou a Baníkem, tedy dvěma odvěkými rivaly. Nakonec se rozhodl pro přesun do druhého největšího města České republiky.

V Baníku prošel žáky, dorostem až po A - tým. V dorostu ho trénoval právě jeho otec. "V devatenáctce mě půl roku trénoval táta. Beru to sice jako dobrou zkušenost, ale už bych to nikdy nechtěl zažít. Když se mi nepovedl trénink, jeli jsme domů a dvacet minut se nemluvilo o ničem jiném," vzpomínal.

Nakonec se dostal až do A - týmu, kde debutoval 21. září 2012 proti Liberci. Povedla se mu zejména druhá sezona mezi dospělými. Udivoval stabilními výkony, díky kterým upoutal zájem Viktorie Plzeň. Západočeský klub uplatnil jeho výstupní klauzuli ve smlouvě a ostravský odchovanec v prosinci 2014 podepsal smlouvu na tři a půl roku. Za Baník odehrál třicet osm utkání a vstřelil tři branky.

"Na Baník nikdy nedám dopustit, v klubu jsem vyrostl a jsem mu vděčný za mnohé. V tuto chvíli jsem se však rozhodl pro angažmá ve Viktorii Plzeň a věřím, že toto řešení bude pro všechny strany správné. Těším se na boj o titul i případné boje v pohárové Evropě," komentoval svůj první přestup v profesionální kariéře Baránek.

To již měl na kontě zápasy za Českou reprezentaci do dvaceti a jednadvaceti let. Zahrál si i na EURU U21 konaném v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti.

V Plzni byl první půlrok spíše náhradníkem a hlavně střídal. Celkem si za jarní části Synot ligy v roce 2014 připsal šest startů a oslavil první mistrovský titul. Další sezónu už ale byl jedním z nejlepších stoperů v lize, ne-li vůbec tím nejlepším, a přišel již druhý titul mistra ligy.

Životní utkání odehrál na podzim roku 2015 proti Spartě. Na hřiště šel v závěru první půle po vyloučení Václava Procházky a svou brankou zápas rozhodl. V létě po sezoně se mluvilo o zájmu z bundesligy, Baránek však zůstal v Plzni.

Jenže v září 2016 si v pohárovém utkání v Hlučíně přivodil zranění kolena, které si vyžádalo operaci. Od té doby odehrál už jen dvě ligové minuty, jeden zápas v Evropské lize a jeden v poháru. Ve stejném roce podstoupil ještě další dvě operace, ale problémů se nezbavil.

A 5. února se potvrdily informace, které se objevovaly v médiích. Jan Baránek oficiálně ukončil svoji krátkou, avšak velice úspěšnou, kariéru profesionálního fotbalisty.

"Lékaři mi řekli, že pokud budu dál hrát, tak do dvou tří let bych mohl skončit s umělým kloubem. Už jsem se s tím smiřoval delší dobu, jako tragédii to neberu," řekl. Nadále bude působit na Moravě jako skaut agentury Sport Invest, která ho zastupovala.

Končí tak smutný příběh jednoho z největších českých talentů poslední doby. Hráče, který měl namířeno do bundesligy, nakonec zastavilo jedno nevinné zranění z pohárového zápasu s Hlučínem. Jak velká škoda...
 

545 115