Český shotbalový svaz
Foto: facebook.com/%C4%8Cesk%C3%BD-shotbalov%C3%BD-svaz-215998475226675

Shotbal - sport pro opravdové střelce

Český shotbalový svaz

Dynamický, velmi zábavný sport oslovuje snad všechny kategorie sportovních a zejména fotbalových nadšenců z řad profesionálů i amatérů. Proti sobě mohou nastupovat fotbalově nevyrovnané dvojice, ale překopávaná tyto nevýhody anuluje.

Český shotbalový svaz Zdroj: facebook.com/%C4%8Cesk%C3%BD-shotbalov%C3%BD-svaz-215998475226675

O překopávané

Shotbal  - česky překopávaná - bude pro většinu sportovní veřejnosti novým a neznámým pojmem. Ale až zjistíte více o principu hry, dojde vám, že tuto aktivitu jste v minulosti již určitě zkoušeli, byť v trochu jiném provedení. Co se organizační stránky týče, řadí se shotbal mezi relativně mladé sporty. Český shotbalový svaz (dále ČSS) byl založen v roce 2013. Ale neberme to tak, že se předtím překopáváná nehrála. ČSS vznikl hlavně za účelem sjednocení pravidel, rozšířením mimo malou komunitu hráčů překopáváné, registrace hráčské základny a v neposlední řadě pořádání zápasů, turnajů a  mistrovství pod hlavičkou svazu.

Pravidla a cíl hry

Na hřišti určeném pro shotbal (viz obrázek níže) nastoupují proti sobě dva dvoučlenné týmy, samozřejmě barevně odlišené a s patřičným vybavením pro shotbal - správná obuv pro daný povrch. Oproti fotbalu jsou ovšem zakázány chrániče na holeň.

Zápas začíná výkopem hráče, který vyhrál úvodní losování, z místa bodu rozehry. Míč, který je pro hraní shotbalu specifický, je uveden do pohybu pomocí jakékoliv části těla, vyjma rukou. Jakákoliv hra rukama je po celý dobu utkání zakázána a trestána. Hrací doba jednoho zápase činí 2x7 minut, s pětiminutovou přestávkou mezi poločasy. Bodový systém je stejný jako ve fotbale - tedy tři body za výhru, jeden za remízu a žádný bod za prohru. Stejně jako v ostatních sportech i zde existuje řada prohřešků, které se trestají. Celý výčet trestů naleznete zde: http://www.shotbal.cz/pravidla.asp

Takto by mělo vypadat každé regulérní hřiště pro shotbal. Povrch musí být zpevněný, travnatý nebo víceúčelový. Rozměry jsou dány s tolerancí 1m na šířku a 1m na délku. Branky musí splňovat rozměry bez tolerance. Zdroj: facebook.com/%C4%8Cesk%C3%BD-shotbalov%C3%BD-svaz-215998475226675 Po úvodním výkopu následuje obranná činnost soupeře, tzn. zabránění přechodu míče přes brankovou čáru. Je povolen opět jakýkoliv kontakt těla s míčem, kromě rukou. Hráč nesmí chytat (bránit) míč rukama. Po obranném zákroku (vždy počítáno jako jeden dotek) hra pokračuje útočnou činností spoluhráče tím, že se snaží vstřelit gól do soupeřovy branky. Takto se hra plynule přelévá z jedné strany na druhou, dokud tým nevstřelí branku. Při každém přechodu míče na vlastní polovinu má tým právo na dva doteky, ale musí začít útočnou akci do osmi vteřin. Po obdržené brance se čas nezastavuje, hra pokračuje postavením míče na bod rozehry a výkopem. Tým, který obdrží branku, nemusí čekat na připravenost soupeře. V překopávané se tedy nikdy nestane, že by zápas skončil bezbrankovým stavem. Ba právě naopak, porce gólu se může rovnat těm florbalovým nebo futsalovým!

Oficiální video ČSS, ve kterém účinkuje záložník fotbalové Slavie Josef Hušbauer:

772 42