Naštvaný Michael Krmenčík

Proč Plzeň prohrála s Jihlavou? Laxnost, motivace, špatná křídla, terén a skvělá Vysočina

Vysočina Jihlava po domácí výhře nad Slavií zaskočila dalšího favorita! Tentokrát v pondělí přehrála nejtěsnějším možným rozdílem Viktorii Plzeň. Proč ale Západočeši utkání nezvládli?

Naštvaný Michael Krmenčík Zdroj: FCVP/Ladislav Nussbauer

LAXNOST

Většina hráčů Viktorie pojala zápas až moc pohodářsky. Nedokázali se soustředit na hru celých devadesát minut a často na chvíli "vypnuli". Nejvíce to bylo vidět u Davida Limberského, který dvakrát zbytečně ztratil balon, přitom na něj nebyl vyvíjen skoro žádný tlak ze strany Jihlavských. Poprvé dokázal nebezpečnou akci hostů zastavit pomocí faulu za žlutou kartu, podruhé se již Vysočina hnala do nebezpečného brejku.

Laxnost se projevila i u Romana Hubníka, od kterého se to obzvlášť nečeká. Dvakrát zaspal při vystupování obrany na ofsajd lajně. Poprvé mu to vyšlo bez úhony, když hosté nedokázali akci dotáhnout do zakončení, podruhé asistent nesprávně zapískal ofsajd.

ŠÍŘKA HŘIŠTĚ

Jakmile se v první půli Jihlava stáhla, tak se domácí nemohli do její ulity dostat. Jediná šance viktoriánů v prvním poločase následovala po brejku, kdy Krmenčík patičkou nachystal míč na střelu Čermákovi. Jinak pokud Plzeň musela dobývat hluboký blok, tak se nemohla a nemohla dostat do šance.

Vše začínalo u šířky hřiště. Jihlava dlouhodobě při bránění nechává křídelní prostory prakticky volné, sousředí se na střed pole, a pokud jí to soupeř nevnutí, ani se do šířky neroztáhne. Viktoria hrála v první půli na moc malém prostoru a to zpozoroval kouč Západočechů Pavel Vrba. Také na to ve druhém poločase zareagoval.

Zklamaný Radim Řezník Zdroj: FCVP/Ladislav Nussbauer Na pravé straně měl roztahovat hřiště Zeman (po vystřídání Petržela) a jeho spoluhráč z lajny, bek Radim Řezník, chodit do vápna. Zde nebyl problém, Zoubele a celá levá jihlavská strana byla vnucena bránit i v křídelních prostorech. Zato nalevo to Plzni haprovalo. Kopic plnil pokyny na jedničku (stahoval se s míčem i bez něj do středu pole), ale Limberský často volný prostor na lajně nepřekryl a hra byla zbytečně zbržděna a zhuštěna.

Na tuto skutečnost chtěl Pavel Vrba reagovat posláním na hřiště Kovaříka. Bývalý reprezentant dokáže držet šířku hřiště, a dokonce posílat do vápna jeden skvělý centr za druhým. V pondělním zápase ale nedostal dostatečný prostor, na plac se dostal až v 85. minutě.

MOTIVACE

Dalším důvodem kolapsu byla rozhodně motivace. Ve čtvrtek hráči Viktorie hráli před jedenácti tisíci diváky proti Partizanu Bělehrad o osmifinále Evropské ligy, nabuzení dokázat, že i oni to v pohárech umí. Klání, jak již všichni dobře víte, zvládli na výbornou a po výhře 2:0 postoupili do další fáze druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže.

O tři dny na již zmíněný mač museli hrát před poloprázdným stadionem (kolem čtyř tisíc diváků) proti poslední Jihlavě. Teploměr ukazoval těžko uvěřitelných mínus deset stupňů Celsia. V takovém mači logicky klesá motivaci, svěřenci Pavla Vrby navíc museli být ještě zmlsaní úspěchem v Evropě, která je teď prioritou.

TERÉN

Svou roli mohl samozřejmě hrát i terén, který nemůže být na konci února v českých podmínkách v pořádku. A to se hrálo v Plzni, kde je v republice nejnovější trávník! Vtipné je, že příští rok začíná jarní část české ligové soutěže ještě o něco dřív, konkrétně 9. února... To je k zamyšlení.

Autor: Jakub Lebloch