Hráči Viktorie Plzeň v čele s Michaelem Krmenčíkem slaví branku do sítě Partizanu
Foto: FCVP/Ladislav Nussbauer

Plzeň ve společnosti TOP klubů! Třikrát do osmifinále EL postoupily pouze tři kluby

Hráči Viktorie Plzeň v čele s Michaelem Krmenčíkem slaví branku do sítě Partizanu

Včerejší postup do osmifinále Evropské ligy byl pro Viktorii v její historii již třetí. Tolikrát do této fáze postoupily mimo TOP 5 zahraničních lig pouze tři kluby - Basilej, Zenit a právě Plzeň.

Hráči Viktorie Plzeň v čele s Michaelem Krmenčíkem slaví branku do sítě Partizanu Zdroj: FCVP/Ladislav Nussbauer

Je to dá se říct pouze Evropská liga, ale i postup do osmifinále ve druhé nejprestižnější klubové soutěži chce velkou kvalitu. A Viktoria to dokázala hned třikrát!

Poprvé v roce 2013. Vrbův tým přešel přes Neapol po senzačních výsledcích 3:0 v Itálii a 2:0 doma. Byl to tenkrát první plzeňský postup přes šestnáctifinále. „Nechci vyzdvihovat jednotlivce, Plzeň se mi líbí celkově. Smekám před prací, jakou odvádí trenér,“ řekl tenkrát kouč Neapole Mazzari.

Další postup o rok později se již udál s Dušanem Uhrinem mladším na lavičce. Doma proti Šachtaru Doněck pokázala Viktoria uhrát remízu 1:1 a na Ukrajině dokonce vyhrála 2:1! Tým okolo kapitána Pavla Horvátha slavil senzační postup.

A letos potřetí! Zápas mají asi všichni fanoušci ještě živě před sebou. Viktoriáni dovezli do Doosan Arény ze hřiště Partizanu Bělehrad nadějnou remízu 1:1 a doma nedali soupeři žádnou šanci. Po brankách Čermáka a Krmenčíka vyhráli svěřenci Pavla Vrby 2:0 a postup byl jejich.

Třikrát postoupit do osmifinále Evropské ligy svedly kromě Plzně pouze Basilej a Zenit Petrohrad. Pokud tedy nepočítáme kluby z TOP 5 lig, jinak by byl zástup klubů ještě o čtyři týmy delší. Lazio Řím, Tottenham Hotspur, FC Sevilla a Olympique Lyon to svedly také.

161 77