Jaký bude nový klub Pavla Vrby?
Foto: facebook.com/pg/TrenerVrba

Pavel Vrba do Sparty? Ano či ne?

Jaký bude nový klub Pavla Vrby?

Pražská Sparta je v krizi a hledá řešení, jak se z této výsledkové i herní krize co nejdříve dostat. Výborné výkony týmu z podzimu jsou zapomenuty a skvělé tažení týmu okolo Davida Holoubka ve skupině Evropské ligy jak bysmet. V jarní části sezóny má Sparta za sebou zatím čtyři zápasy s výsledkem: jedna výhra, jedna remíza a dvě porážky.

Jaký bude nový klub Pavla Vrby? Zdroj: facebook.com/pg/TrenerVrba

Pokud se podíváme na sparťanské jarní výsledky důkladněji, tak zápas Evropské ligy v Rostově to bylo velké trápení. Sparta si do Rostova přijela pro nadějný výsledek do odvety, ale odjížděla s výpraskem 4:0, když na domácí absolutně nestačila. Ano mohlo to být zapříčiněno těžkými podmínkami, ale zas na druhou stranu, tak vyspělý tým jakým Sparta disponuje by se měl i s těmito klimatickými podmínkami umět vyrovnat. Druhý zápas odehrála Sparta na domácím hřišti proti Bohemians. V tomto zápase chtěli Sparťané odčinit zaváhání proti Rostovu a omluvit se fanouškům za slabý výkon, který v Rusku předvedli. Což o to, výsledkově se to Spartě podařilo, ale předvedená hra v žádném případě nebyla optimální. Bohemians se Spartě dokázala vyrovnat a v určitých pasážích byli i lepším týmem. Omluva za výsledek v Rostově se sice výsledkově povedla, ale rozhodně nebyla dostatečná. Třetím zápasem byla odveta proti Rostovu. V tomto zápase bylo vidět, že Rostov už si chce jen pohlídat postup a nijak zvlášť se do útoku nehnal. Sparta nakonec uhrála na domácím hřišti remízu a její pouť v Evropské lize skončila. Poslední jarní duel, který má Sparta zatím za sebou se odehrál minulou sobotu na jablonecké Střelnici a právě tento zápas přiměl vedení Sparty jednat, neboť letenský tým tento duel nezvládl a padl po bezzubém výkonu 3:1.

            Vedení Sparty tedy došla trpělivost a podle některých zdrojů oslovilo trenéra Pavla Vrbu. Ano toho trenéra, který před pár lety vedl nyní už nenáviděnou Plzeň a který jí hned dvakrát dovedl do Ligy mistrů. Když se na to podíváme ze sportovního hlediska, tak by toto spojení dávalo smysl, neboť Pavel Vrba je skvělým trenérem, který má u hráčů respekt a stojí za ním dosažené úspěchy, ale na druhou stranu se zde nabízí otázka. Jak by na Vrbovo potencionální jmenování reagovali letenští fanoušci? Někteří z nich na sociálních sítích okamžitě psali, že pokud Vrba na Letnou opravdu přijde a stane se novým sparťanským trenérem, tak oni už na Letnou nevkročí. Chápu jejich reakci. Vnímají Vrbu jako člověka, který jim přidělal silného konkurenta v boji o titul a to mu nemůžou odpustit. Na druhou stranu Pavel Vrba nikdy Spartu veřejně neshazoval, či nekritizoval. Na klubové úrovni působil jako profesionál a Spartě by v současné době byl určitě schopný pomoci. Ovšem je opravdu nutné po čtyřech nevydařených kolech přivést nového trenéra?

            Osobně si myslím, že by si Sparta měla udělat pořádek spíše u sebe. V prvé řadě by bylo dobré říct, kdo má v současném trenérském týmu Sparty jaké pravomoci, neboť to je v současné chvíli otázkou. Hlavním trenérem byl Tomáš Požár, který vystupoval na tiskových konferencích, ovšem během zápasů dával pokyny hráčům David Holoubek a Tomáš Požár jen seděl a přihlížel průběhu zápasu ze střídačky. Kdyby Sparta jasně řekla, že Tomáš Požár je hlavním trenérem jen na oko, do té doby než Holoubek získá patřičnou licenci, tak by to fanoušky určitě uklidnilo a dali by Holoubkovi určitě větší klid na práci. Nikdo nevěděl, zda sestavu určoval Požár nebo Holoubek, zda za pokyny a taktikou stál Požár, či Holoubek. Všichni byli z toho zmatení.

            Jaké bych viděl východisko z této krize? Osobně, kdybych byl ve sparťanském vedení, tak bych dal jasně najevo jaké jsou pravomoci jednotlivých trenérů a ponechal dál důvěru Davidu Holoubkovi. To je člověk, který fotbalu bezesporu rozumí a navíc zná důkladně hráče Sparty, neboť v tomto klubu již nějaký ten pátek působí. Angažování Pavla Vrby by jen ukázalo nedůvěřivost sparťanského vedení a zároveň zbrklé jednání, které by mohlo ještě zvětšit nevoli fanoušků a nemuselo by vést k tíženému úspěchu.

KDO SE TEDY STANE NOVÝM TRENÉREM SPARTY?

           

Napsal: Josef Hančl

Autor: Jan Linha
229 0