Foto: Fotbalový klub Slovan Záblatí

Partizan Bělehrad? Především pekelní fanoušci, ale také druhá nejlepší akademie na světě

Viktorii Plzeň čeká ve čtvrtek těžký duel v rámci play off Evropské ligy proti Partizanu Bělehradu. První utkání dvojzápasu se hraje v Bělehradu, odveta je naplánována o týden později na českém území. Srbský klub ale není známý jen pro divoké fanoušky, ale i kvůli výchově velkých talentů světového měřítka.

Klub založili v roce 1945 mladí vyšší důstojníci jugoslávské lidové armády, kteří horko těžko hledali po válce zábavu na odreagování a našli ji právě v kopané.

Dosud klub vyhrál jedenáct titulů jugoslávské ligy, osmkrát neměl konkurenci ve společné lize Černé Hory a Srbska, stejný počet titulů Partizan získal v samostatné srbské lize, poslední v minulé sezoně. "Parní válec", jak se klubu také přezdívá, má na svém kontě také dvanáct titulů v poháru, jeden superpohár a jeden Mitropa Cup.

Hned od svého vzniku se klub spolehá na svou proslulou akademii. "To je naše tradice, už když jsme v roce 1966 hráli finále Evropského poháru, měli jsme v základu sedm nebo osm hráčů, kteří byli známí jako "Děti Partizanu." Od té doby se koncentrujeme na to, abychom v jádru klubu měli především kvalitní mladé hráče," řekl serveru Copa90 Momčilo Vukotič, legendární záložník, který aktuálně působí jako ředitel mládeže Partizanu.

Kvalitu výchovy mladých srbských nadějí posuďte sami. Před dvěma lety CIES spočítala, že ve 31 nejlepších ligách v Evropě působí hned 74 odchovanců "Černo-bílých"! Lepší je pouze Ajax. Rozdíl je však minimální, konkrétně tři hráči!

A jaká jsou nejznámější jména vychovaná v akademii? Aktuálně asi Stevan Jovetič, bývalý hráč Manchesteru City či Interu Milán aktuálně působící v AS Monacu. Prosazuje se i levý bek Schalke Matija Nastasič nebo také Andrija Živkovič z Benfiky. Odchovancem je i Mateja Kežman, bývalý kotroverzní útočník Chelsea a aktuálně hráčský agent.

Nejvíce ale asi klub proslavili jejich fanoušci, kteří si říkají "hrobaři". Fandové Partizanu také uznávají motto, že smrt je férový byznys. To už o něčem vypovídá. Největší sok Partizanu je městský rival, Crvena Zvezda Bělehrad, s fanoušky známými pod přezdívkou "Delije".

Poslední derby se odehrálo 23. prosince 2017. Zápas skončil smírně 1:1, ale na tribunách bylo, jak již tradičně v klání těchto dvou celků, pořádně horko. Mač se ještě před koncem prvního poločasu za stavu 0:0 musel přerušit, aby policisté mohli zasáhnout proti krvavým rozbrojům. Ještě za zvuků dělobuchů zatýkali polonahé, krví pokryté bijce, kteří podle očitých svědků z hostujících fandů strhávali oblečení a prali se s nimi. Celkem bylo zatknuto 36 lidí a napočítáno 20 zraněných.

Na hřišti je ale i přes dvě remízy v posledních dvou utkáních úspěšnější Partizan. Předtím totiž také dvakrát za sebou vyhrál a hlavně díky těmto vítězstvím získal titul. V aktuální sezóně srbské ligy ale za Crvenou Zvezdou o jedenáct bodů zaostává.

Mezi největší současné hvězdy patří Leandre Tawamba, nejlepší střelec týmu, či Zoran Tošič, bývalý hráč CSKA Moskva. V týmu je i Saša Ilič, čtyřicetiletý kapitán a rekordman v počtu startů za A - tým Partizanu se 334 starty.

A jak vidí aktuální Partizan kouč Liberce David Holoubek, jehož svěřenci černobílé v přípravě porazili 2:1? "Jsou tam šikovní a fantastičtí hráči a je skvělé je sledovat. Ale nepůsobili na mě dobře jako tým. My v tu chvíli hráli víc organizovaně. Oni reagovali hodně podrážděně na jakýkoliv souboj a výrok rozhodčího. I tímhle byli hodně nekoncentrovaní, a proto se úplně nedostávali do hry," uvedl příčiny prohry Holoubek. "Budou mít problémy s důrazem a nasazením, tahle mužstva to obecně nemají ráda. V tom spatřuji výhodu, která by mohla být pro Plzeň," nastínil možnou taktiku.

Jak si Viktoria Plzeň v Bělehradě povede, uvidíme ve čtvrtek od 21:05 hodin. Zápas odvysílá ČT Sport. 

370 33