"O titulu jsem ani sekundu nepochyboval," řekl Švento, který v létě nejspíše skončí

Je slávistickou ikonou, legendou klubu. Fanoušci Dušana Šventa milovali, ale nastal čas na rozloučenou. Třiatřicetiletý levý bek či záložník pro klubový web přiznal, že v létě nejspíše skončí. "Velice fanouškům děkuji za vše, dali mi pocit důležitosti a toho, že jsem se mohl ve Slavii cítit jako doma," vzkázal.

Dušan Švento je odchovancem MFK Ružomberoku, ze kterého v roce 2005 přestoupil do Slavie Praha. Sešívané tenkrát stál částku pohybující se okolo tří milionů korun a moc fanoušků mu nejen proto nevěřila. Bývalý slovenský reprezentant jim ale brzy přirostl k srdci.

Ve své druhé sezoně v Praze oslavil svůj první slávistický mistrovský titul. Jenže na začátku dalšího ročníku utrpěl zranění, které ho na dlouhou dobu vyřadilo ze hry. V té době měl jít do Premier League. Přišel také o Ligu mistrů, kterou Slavia i bez něj hrála.

"Jediné, co se mi nepodařilo, je dostat se na trávník v Lize mistrů, protože jsem si tehdy utrhl vaz," řekl po letech pro klubový web. "Měl jsem fantastickou kariéru a můžu být nesmírně rád, hrdý a šťastný na to, co se podařilo. Prožil jsem v podstatě nejkrásnější a nejúspěšnější éru v novodobé Slavii, stejně tak v Salcburku. Splnil jsem si sen tím, že jsem si zahrál jednu z nejlepších lig, německou Bundesligu. Byl jsem na mistrovství Evropy i v národním týmu," zároveň vypráví úspěchy, které neúčast v nejprestižnější klubové evropské soutěži přebíjí.

I přesto, že kvůli zranění odehrál v sezoně 2007/08 odehrál pouze sedm zápasů, slavil mistrovský titul. Svůj druhý slávistický. Ještě další ročník zůstal v Česku, ale následující léto již následoval vytoužený přestup do zahraničí. Za dva miliony eur posílil Red Bull Salzburg. S rakouským gigantem vyhrál třikrát titul a dvakrát rakouský fotbalový pohár. V letech 2012 a 2014 se mu podařilo získat rakouský double.

V létě 2014 přišel druhý velký přestup, když se upsal účastníkovi Bundesligy 1. FC Köln. V neměcké nejvyšší soutěži odehrál dvacet šest mačů a vsítil jeden gól. Po EURU 2016 ve Francii, kde si zahrál za slovenskou reprezentaci, následoval návrat do Slavie po téměř deseti letech. "Teď toho rozhodnutí určitě nelituju. Prožil jsem tady skvělé období," rekapituluje.

Sešívaní získala po sezoně mistrovský titul. "Ani jednu sekundu jsem nepochyboval o tom, že to tak nebude. Ani na podzim. Říkal jsem to i v magazínu Poločas, když jsem sem přišel. Svým způsobem mě ten třetí titul nepřekvapil, protože to bylo mým cílem, který se v podstatě musel splnit. Věděl jsem, že to tak bude, protože mužstvo bylo skvělé," prozrazuje. 

Tuto sezonu na podzim toho ale moc zejména kvůli zraněním, která ničila jeho kariéru, neodehrál, proto se po dohodě s vedením rozhodl se Slavií rozvázat smlouvu. V médiích se začalo špytat o definitivním konci jeho bohaté fotbalové kariéry. "Do léta si chci vzít čas na promyšlení, ale víceméně jsem rozhodnutý, že kariéru ukončím. Budu se chtít odrazit jiným směrem." 

Možnost, že jeho další kariéra bude pokračovat v Edenu, existuje. "Jsem všemu otevřený, konkrétně jsem se ohledně nějakého působení zatím s nikým nebavil. Říkal jsem jen, že když nebudu v plánech pro jarní část, tak to beru, ale bude férové, abychom to nějak formálně ukončili a pak se můžeme bavit o další budoucnosti. Pro mě bylo prvořadé, abych to uzavřel a měl čistou hlavu. Můžu se teď odrazit jiným směrem. To, zda budu od léta ve Slavii, Salcburku nebo někde na Slovensku a možná tak mimo fotbal, je otevřené," nechtěl nic naznačit.

Šventův přesun do klubového vedení by ale byl spravedlivý, vždyť patří mezi legendy sešívaných. Získal tři tituly, což kromě něj zažil ze současných žijících slávistů pouze Vladimír Šmicer. "Je to pro mě neskutečný pocit a pocta. Dává mi to pocit hrdosti, že jsem tu mohl být součástí něčeho velkého v historii novodobé Slavie, byla to v podstatě nejúspěšnější klubová éra. Pro mě je to velká pocta navíc ještě v tom, že to je spolu se Šmícou, mám ho strašně rád a velmi dobře spolu vycházíme. O to více mě to těší," přiznává.

Na závěr si nenechal ujít vzkaz pro všechny fanoušky Slavie Praha, kteří vždy aplaudovali, když se bývalý slovenský reprezentant objevil na hřišti. "Děkuji všem, kteří se nějak přičinili o to, že jsem tu mohl být. Oni jsou jedni z těch nejdůležitějších, protože se chodí dívat na fotbal. Oni nám fandí i kritizují a podporují. Díky, slávisti!“

103 26