Zdeněk Ščasným s Pavlem Hapalem
Foto: www.sparta.cz

"Nechce si připustit chybu a hledá ji na jiných," řekl o Stramaccionim Ščasný, sportovní ředitel Sparty

Zdeněk Ščasným s Pavlem Hapalem

Zdeněk Ščasný spolu s novým koučem Pavlem Hapalem na tiskové konferenci mluvil o konci italského trenéra Stramaccioniho, příchodu nového, o údajných střetech názorů a prozradil toho mnoho dalšího.

Zdeněk Ščasným s Pavlem Hapalem Zdroj: www.sparta.cz O příchodu kouče Pavla Hapala

Jsem hrozně rád, že potom, co se odehrálo po posledním utkání, kdy se vedení rozhodlo odvolat pana Stramaccioniho, se nám tak rychle povedlo přivést trenéra, který byl na naší listině naprosto nejvýš. Vlastně během dvou dnů se nám povedlo přivést kouče Hapala, který měl angažmá u slovenské reprezentace a doufám, že se dovedeme dostat na tu úroveň, kam Sparta patří.

Sparta v létě dekódovala cestu internacionalizace klubu. Je to pořád směr, kterým kráčíte, nebo angažování Pavla Hapala znamená trošku změnu filozofie klubu?

Určitě to neznamená, v žádném případě, to co jsme si vytičili vlastně zůstává. My jsme samozřejmě zvažovali různé věci, ale učitě ne to, že bychom odstoupili od toho směru, který jsme nastolili. Ale samozřejmě, vzhledem k tomu, že to řešíme v době, kdy probíhá sezona, jsme měli naprosto jasno, že se zaměříme na trenéra, který zná prostředí. Pavel sice působil u slovenské reprezentace, ale spoustu zápasů viděl a zná českou ligu. A samozřejmě má velký přehled o hráčích z Evropy, o mladých hráčích a vůbec o evropských ligách, a to byl také zásadní důvod, proč jsme ho angažovali. Ale učitě neustoupíme z té cesty.

Po utkání v Brně se objevily spekulace ohledně vaší rádoby roztržce mezi vámi a panem Stramaccionim během poločasu. Můžete na pravou míru uvést, jestli tam něco takového bylo, případně s nějakým jiným členem realizačního týmu.

Vnímám, že se objevily v tisku až úsměvné věci. Vůbec ale nepátrám, kdo to vypustil. Je to samozřejmě legrační, my jsem spolu žádnou roztržku neměli a není vůbec co hodnotit. To, že trenér Stramaccioni po mně a Tomášovi (Rosickém) požadoval to, abychom se o poločase potkali a dali mu nějaké poznatky, protože to vidíme zezhora, v klidu, není nic nového. Trenér se nás zeptal, jak to vidíme zezhora, a to bylo všechno. 

Andrea Stramaccioni měl uvést pro italská média, že již nešlo pokračovat ve Spartě i z toho důvodu, že jste nechtěl vést A-tým společně...

Já se vás zeptám: Máte pocit, že odstoupil sám? 

Já ne.

Já mám dojem, že to vlastně vypovídá úplně za všechno. Já jsem tady na první otázku odpovídal, že nás prosil o meetingy, schůzky, o radu, ale já si myslím, že to je normální věc, která probíhá. To zaprvé. Zadruhé: Pokud by nechtěl pokračovat, tak by přišel sám, ale myslím, že nikdo z vás necítil, že by nechtěl pokračovat, ba naopak chtěl pracovat a budovat mužstvo dál. To si myslím, že jsme zajedno. Takže jestli na něho byl nějaký klad, tak toto. To, co uvádí, je jeho věc, ale celkem mu rozumím, protože nechce odejít s pocitem, že by tady něco nezvládl, tak chce najít, kdo za to může. 

Jak si představujete společnou spolupráci ve složení sestavy a konzultování taktiky?

Zaprvé, vždycky jsem říkal, že Sparta vybírá, Sparta bere, byla to naše společná volba a musím říct, že hlavně já jsem hodně stál o Pavla Hapala. Možná je trochu jíná situace v době, ale pokud přicházíte do klubu jakkoliv, tak to neznamená, že nechcete trenérovi pomoct. Ať už to byl Stramaccioni, všechno, od první chvíle co přišel, bylo pro mě složité, protože vnímám, že jsem vnímán a byl jsem vnímán jako kouč a vnímal jsem i reakci všech, že přicházím a kdy začnu trénovat. Já jsem dělal všechno proto, abych pomohl, to musím říct naprosto upřímně, a to samé budu dělat s Pavlem (Hapalem). My jsme si ho sami vybrali, byla to hlavně moje volba. To je první věc. Co se týče taktiky, sestavy, pokud bude mít Pavel (Hapal) kdykoliv potřebu se mnou diskutovat, tak řeknu svůj názor. To je vše a bylo to i za trenéra Stramaccioniho. To je rozhodnutí trenéra a kompetence trenéra, že to je jeho zodpovědnost. Pokud má trenér zaplatit za nějaké chyby, tak má v první řadě zaplatit za svoje chyby a ne někoho jiného. Budu se snažit, tak jako jsem to dělal, pomoct radou kdykoliv to bude potřebovat, ale rozhodnutí bude vždy na trenérovi.

O zimní pauze

My jsme všichni, i fanoušci, vnímali, že tady byla nějaká situace na podzim, trenér si vyžádal sám, nebo alespoň mě tak informoval, že chtěl, aby přišel sportovní ředitel. Že vítá, že chtěl poznat ještě lépe české hráče a prostředí a spolupráce probíhala naprosto transparentně, jasně. V zimní přestávce jsme vyšli i z toho, že trenér měl nějaké požadavky na hráče. My jsme samozřejmě přivedli v danou chvíli dva nesmírně kvalitní hráče plus Rističe jako potenciální posilu a po odchodu Dúbravky se nám okamžitě povedlo přivést Nitu. Takže tam, kde trenér psal, že má po analýze problémy, jsme mu naprosto nadstandartně vyšli vstříc. 

Já jsem věděl, že musím poznat jeho práci, ostatně moje debata po nástupu byla naprosto jasná. Podržíme trenéra, uděláme všechno pro to, abychom mu pomohli, a bylo to pro nás v danou chvíli ideální řešení, abychom začali hrát dobře. Vytyčili jsme si to, že nejenom výsledky, ale i hra by měla nějakým způsobem jít nahoru a měli by jsme nastoupit nějakou cestu, která by měla vzestupnou tendenci. Ani jedno, ani druhé se nepodařilo. Neustále jsme hledali proč to nejde, co nám zase chybí. Po zápase s Brnem jsme usoudili, že reakce trenéra  v průběhu zápasu, kdy jsme hráli proti deseti, nebyla taková, jak jsme reagovat měli. Hráli jsme neustále středem, a to byla poslední kapka pro nás všechny, že jsme viděli, že ne že ten zápas nedopadnul, ale že nevidíme světlo dál, že by se to mohlo zvednout. To bylo to, proč jsme se rozhodli okamžitě po zápase jednomyslně udělat změnu. 

Problesklo vám již během zápasu s Brnem, že ta změna je nutná?

Já se vám přiznám, že jsem věřil, že ten zápas 3:0 nebo 4:0 vyhrajeme. Věřil jsem do poslední chvíle, že výsledek obrátíme. Nicméně se musím přiznat ještě k jedné věci. I kdybychom ten zápas vyhráli, viděl jsem, že náš problém je v tom, co chce trenér hrát a tam se trochu lišily naše představy. Věděl jsem, že ta koučova představa o tom, co máme hrát, není úplně optimální. Věděl jsem, že i kdybychom ten zápas vyhráli, tak bychom se těžko zvedali. Když se podíváte na výsledky toho podzimu a teď, my jsem za sebou neměli tři čtyři konstantní zápasy, tak abychom výkony ustálili. Výkony byly rozdílné, a on to sám naznačil, že jsme měli pasáže horší, pasáže horší. My jsme se snažili zabývat kde, proč, a to byl asi ten důvod, proč skončil.

Cítíte změnu v kabině? 

Cítím neskutečně přátelskou atmosféru v kabině trenérů, cítím radikální změnu atmosféry u hráčů, tak to prostě je.

614 71