Ben Woodburn

Našel Liverpool nového Gerrarda?

Fotbalový Liverpool patří mezi nejlepší týmy v historii, a tak není divu, že se tam v průběhu minulých let střídala jedna legenda za druhou. Tou poslední a dost možná i největší byl Steven Gerrard, jenž v roce 2015 navzdory nesouhlasu veřejnosti usoudil, že již nemá dostatečné kvality na Premier League a přestoupil do USA.

Jeho nástupcem by se mohl stát teprve sedmnáctiletý Ben Woodburn. Ten se oddal Liverpoolu podobně jako Gerrard už ve svém dětství, přesněji v sedmi letech.

Už v patnácti začal oblékat dres velšské reprezentace do 18 let. Po sezóně tuto věkovou kategorii coby nejlepší střelec opustil.

Debut mezi seniory prožil 26. listopadu 2016, když v utkání proti Sunderlandu nahrazoval v 92. minutě za stavu 2:0 Giorginia Wijnalduma.

O tři dny později, tedy ve věku 17 let a 45 dnů nastoupil ke svému druhému profesionálnímu zápasu, v němž se stal nejmladším střelcem svého celku v historii. Překonal tak devatenáct roků starý rekord Michaela Owena o 98 dnů.

Za své úchvatné výkony byl povolán také do seniorské reprezentace pro nedávné kvalifikační utkání o mistrovství světa 2018. Jeho počínání nyní obdivuje celý svět.

2. září 2017 hrál domácí Wales důležité utkání proti Rakousku. Hosté první půli dominovali, v té druhé se obraz hry otočil a v 69. minutě došlo ke střídání, když Woodburn nahradil Robsona-Kanu. O 5 minut později se už mladičký talent postaral o jedinou branku utkání, když z hranice šestnáctky parádní ránou překonal brankáře Lindera.

5. září následoval zápas v Moldávii. Velšané sice byli velkými favority, ale dlouho se nemohli prosadit, a proto v 61. minutě poslal trenér Coleman na hřiště Woodburna. Ten na sebe nenechal dlouho čekat a v 80. minutě poslal zleva perfektní centr na Robsona-Kanu, jenž neměl problém zakončit. Měření sil nakonec skončilo 2:0 pro tým z britských ostrovů, v nadstavení se prosadil ještě Ramsey.

V současnosti se musí trenérský sbor okolo Jürgena Kloppa rozhodnout, jaké kroky budou pro mladíkův rozvoj nejideálnější. V nejbližší době by měl jeden z největších fotbalových talentů světa podepsat dlouhodobý kontrakt. Kolik prostoru v "áčku" dostane, se uvidí v nejbližší době. Dá se ovšem čekat, že ve veškerých domácích pohárech se na hřišti bude objevovat.

Autor: Michal Podrazil